top_logo.png

______ ____ _____ _______-01_1.jpg

         

 

tayarut.jpgמאת אייל אופק 
צילומים: אבי גנאור

פרק ראשון:
ביום ה' האחרון 29.1.2016 נטלתי חלק, כמו כל שנה, בכנס תיירות אופניים שמארגן איתן חברוני בסיוע המועצה האזורית מטה יהודה.

אני מסיר את הכובע בפני איתן והמועצה שכבר 11 שנה מנסים כמעט לבד למשוך את העגלה.
לצערי העגלה הזו, עגלת תיירות האופניים, לא רק שלא זזה, אלא שקועה עמוק עמוק בבוץ ולדעתי אפילו שוקעת.
יתכן כי תיאום לא טוב או כל סיבה אחרת מנעה את השתתפותך בכנס וזה בסדר. יש לך על הראש לטפל בכל ענף התיירות בישראל, פנים וחוץ, ואין לי ספק שיש לא מעט נישות בתיירות שהרבה יותר משמעותיות מתיירות האופניים.
נציג משרד התיירות בכנס, הגיע, נאם את נאומו במשך 8 דקות ועזב את האולם. לא מצא לנכון לכבד את המעטים שבאו לכנס ולשמוע מה יש להם לומר על הנושא מלבד התייחסויות קצרצרות שבאו בתום נאומו הלא רלבנטי (אנחנו לא זקוקים ממנו לעצות איך להתמודד עם משרדי הממשלה בכלל ומשרד התיירות בפרט).
תיירות האופניים בישראל שקועה בבוץ העמוק של גשמי דצמבר האחרון (גשמי ברכה...) כמו כל תחום התיירות הנכנסת לישראל ולא אכנס עכשיו לגורמים, אתה מכיר אותם טוב ממני וחווה את הקשיים יום יום.
לפני 5 שנים כאשר התחלתי לבדוק אפשרות להכנס לתחום תיירות האופניים הנכנסת, הזהירוני כל הגורמים עמם נפגשתי, השמר לך! אל תתקרב .. היינו שם ונואשנו. שוב לא נכנס למכלול הגורמים שקיימים, אני יכול למנות אותם אחד לאחד אך לשם מה להגדיל את הייאוש והתסכול שלי ושל שאר האנשים הטובים שעוד מנסים פה ושם להתמודד עם הנושא.
הסתיים הפרק הראשון של היומן, פרק התסכול והמרמור...
פרק שני:
מה עושים? 
היות ואני לא מרים ידיים, לא מתייאש וגם לא מתפרנס בשלב זה מתיירות אופניים, יש לי נשימה ארוכה מאשר לשאר הגורמים שנמצאים בענף או אלא שכבר נטשו במר ייאושם. אני מציע שמשרד התיירות יחבור למיזם של החברות הכלכליות שמנסה בקצב שלו לקדם איל רום, מנכ"ל החברה הכלכלית של מועצה אזורית מגידו, יחד עם 12 חברות כלכליות נוספות ורבות שרוצות להצטרף.
כבר בחודשיים הבאים, לא לחכות שנה שלמה, משרד התיירות נותן מעטפת לוגיסטית (לא כסף בשלב זה...) לכנס נוסף בתחום תיירות אופניים נכנסת (בשלב הבא נעסוק גם בתיירות פנים שיש לה את המאפיינים והבעיות שלה, אבל הן אחרות לגמרי).
משרד התיירות נותן מטריה, הוא האבא של הפרויקט, אחראי על הצוות ההיגוי ומתחילים לנסות יחד להוציא בשלב ראשון את העגלה מהבוץ... עדיין לא מתקדמים קדימה רק מעמידים את העגלה במקום שניתן יהיה לראות אותה. חשוב מאד שאתה תהיה נוכח אישית בתחילת הדרך על מנת שבמשרד  ומחוצה לו יקבלו את המסר שהנושא אכן חשוב לכולם מעבר לעובדה שזו נישה קטנטנה בתיירות הנכנסת אבל עם פוטנציאל גדול כפי שאני מאמין.
פרק שלישי ואחרון:
כמה תובנות על נושא תיירות אופניים בישראל מניסיונו של גורם פרטי שלמד את הנושא ועוסק בו 5 שנים באינטנסיביות. לאחרונה נפתח בקנדה שביל לאופניים תיירותיים, שלמכוניות אסור לעלות עליו, באורך של 23,000 ק"מ מהצד המערבי לצד המזרחי של המדינה. שבילים כאלה יש בארצות הברית שלא לדבר על גרמניה וכלל אירופה שמרושתות ברשת שבילי אופניים מדהימה. אם מכמתים מעט את המספרים ומשווים את קנדה לישראל, רק בנוגע לשביל המדובר כאן, מדובר על 650 מטר שביל אופניים לכל אזרח. בישראל אין בכלל שבילי אופנים זמינים לטיולי טורינג או משהו דומה.
ההשקעה האדירה של הקרן הקיימת בסינגלים בשנים האחרונות אין בינה ובין תיירות אופניים דבר. מדובר על תשתית מעולה לרוכבים שרוצים לרכב אבל לא להשאיר גרוש על השביל. 
אם רוצים לקדם תיירות אופניים לישראל, ויש לנו תשתית נהדרת של בתי מלון הפרוסה בכל הארץ ודרכים לאופני הרים בכל מקום (עדיין ללא שילוט מתאים וללא מפות באנגלית...), חייבים לשנות גישה וחשיבה ולהתחיל לתכנן ברמה הלאומית והארצית שבילי אופניים לתיירים המקשרים נקודות עניין כמו  למשל: בין ראש הנקרה לעכו, בין נצרת לציפורי, בין טבריה לירדנית או לכפר נחום, כמו בין תל אביב לירושלים ועוד ועוד... 
אפילוג
אנו, תיירני האופניים שניתן לספור אותם על יד אחת, כאן לרשות כל מי שרוצה, מוכן ויכול לסייע לנו לקדם את נושא תיירות האופניים בישראל.
שנה טוב
איל אופק - Go bike Israel

 MIRI2.jpg

 

 

ofanaim_magazin199.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

panaracer.jpg

facebook.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

galil_ole_small.jpg

3PERY.jpg