top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

דרמה רודפת דרמה בטור דה פרנס-היום החמישי

11.jpg  פרום אאוט ניבאלי אין

מאת אייבי גילת
צילומים ממסכי הטלויזיה- אבי גנאור

וואו. איזה דרמה ענקית הייתה היום בקטע החמישי של הטור דה פאנס 2014. כולם ידעו שזה הולך להיות קטע מאוד משמעותי בטור דה פרנס מהרגע שהוכרז מסלול הטור אבל אף אחד לא תיאר לעצמו את גודל הדרמה. 
לארס בום הרוכב ההולנדי בן ה-28 של קבוצת בלקין שהיה אלוף עולם בסייקלו קרוס וב U23 משיג את ניצחונו הגדול בקריירה שלו כאשר הוא עובד את קו הסיום ראשון בקטע החמישי של הטור דה פראנס שהסתיים בארנברג. יעקב פוגלסאנג הרוכב הדני מקבוצת אסטנה מגיע שני ואת הפודיום משלים מחזיק החולצה הצהובה וינצ'נזו ניבאלי שמגיע שלישי ומרחיק את עצמו בצורה משמעותית מכל היריבים שלו בדרוג הכללי המצטבר.
כבר בתחילת היום זומנו מנהלי הקבוצות והדירקטורים ספורטיף כדי לשמוע ששני קטעי פאבה מתוך ה-9 הורדו היות והם סיכנו את בטיחותם של הרוכבים החלטה שבדיעבד הייתה הרבה יותר מחכמה.
מימין וינצ'נזו ניבאלי שממשיך ללבוש את החולצה הצהובה עוד שלב
תנאי מזג האוויר היו תנאים בלגיים טיפוסיים. הגשם שלא הפסיק לרדת לרגע, כבישים ספוגים במים, וטמפרטורות של 14 מעלות צלזיוס בקיץ. הרוכבים נראו בסוף המירוץ כמו חבורה של חייזרים או כורי פחם מהבוץ והחול שספגו בגדיהם ספוגי הגשם. 
 
הגיבור הטרגי של היום הוא ללא ספק קריס פרום. קריס פרום נחבל בקטע הרביעי והיום בתחילת הקטע נפל אחרי 35 ק"מ ולאחר מכן בק"מ ה-80 כאשר הגיעה עוד נפילה הרים קריס פרום דגל לבן ונכנס לרכב היגואר של מנהלו הספורטיבי בקבוצת סקאי וזהו. עבור האלוף הבריטי הטור דה פראנס נגמר. קריס פרום הגיע לטור דה פראנס כאלוף שבא להגן על תוארו. התחזית דיברה על עימות חזיתי בינו לבין אלברטו קונטדור. איך שהדברים נראו היום מדובר בתסריט אחר לגמרי. אחרי שבריטניה עפה מהמונדיאל, ואנדי מארי הפסיד בווימבלדון, נשא קריס פרום על כתפיו הצרות את התקוות של מיליוני אוהדי ספורט בריטיים שגדשו את הדרכים בשלושת השלבים הראשונים של הטור בתקווה שקריס פרום יציל את כבודה של הממלכה המאוחדת. כעת זה ברור - הקיץ הזה לא היה בדיוק הקיץ של בריטניה לפחות במה שקשור להצלחה באירועי ספורט בינ"ל.
12.jpg
הקטע של היום היה דומה יותר למירוץ קלאסי מאשר לקטע הלקוח מהטור דה פראנס. היו מספר נפילות והתרסקויות של רוכבים שאינן זכורות. כל סיבוב, כל פנייה לא נכונה, ובעיקר דרכי הפאבה עמוסות המים שניקוו לצידי הדרך עשו את חייהם של הרוכבים למסובכים ובעיקר מסוכנים עד מאוד.
בקטע הפאבה השני נעשתה סלקציה רצינית וגם אלברטו קונטדור נותר מאחור. וינצ'נזו ניבאלי שעד לטור הייתה לו עונה מאוד לא טובה הגיע מוכן. הוא ניצח את אליפות איטליה ונראה בכושר מצויין. עמדה לזכותו העובדה שגם בקטעי הפאבה הקשים הוא הצליח להיות בחבורת החוד עם רוכבי קלאסיקות כמו קנצ'לארה ופיטר סאגאן. 
בכלל זה היה היום של קבוצת אסטנה שבסופו של דבר הציחה להעמיד לרשותו של ניבאלי שני רוכבים פועלים ווסטרה ופוגלסאנג שיחד עם לארס בום היו מקדימה. בסופו של יום ברח לארס בום כדי לנצח את הניצחון הראשון שלו בטור דה פראנס והגדול בקריירה שלו.
משמאל לארס בום ההולנדי הטיל פצצה וניצח את הקטע החמישי 
אבל המנצח האמיתי של הקטע הוא וינצ'נזו ניבאלי שנתן היום הצהרת כוונות רצינית לגבי מיהו הבוס בטור דה פראנס 2014. הכינוי שלו הוא "הכריש מסיינה" ואין ספק שהכריש הסיציליאני הגיע מאוד רעב לטור 2014. יריביו העיקריים קונטדור, וולוורדה, ואחרים נמצאים כעת בפער מאוד משמעותי ממנו והשאלה הגדולה שנשאלת כעת היא: האם הטור דה פראנס 2014 הוא גמור?. לדעתי התשובה היא לא. יש עוד הרבה מאוד קילומטרים ברגליים והדרך לשאנז אליזה עדיין רחוקה. אבל ניבאלי עשה היום צעד מאוד חשוב בדרך להיות הרוכב האיטלקי הראשון מאז מרקו פנטני ב-1999 שניצח את הטור דה פרנס. אם זה יקרה אז באיטליה ניבלי יהפוך לגיבור לאומי. אגב הוא כבר ניצח בעבר את הג'ירו ואת הוואלטה ואם ינצח ישווה את שיאו של אלברטו קונטדור שניצח את כל שלושת  הגרנד טורים.18.jpg
ואיך אפשר בלי מילה על "סר" ברדלי וויגינס. המלעיזים יגידו שמאוד מאוד חבל שהרוכב שניצח את הטור של 2012 איננו כאן. ובעצם השושלת הבריטית שנמשכה שנתיים רצופות של מנצחי הטור דה פראנס הסתיימה.
בשמאל  התרסקות מיני רביות שאפיינו את היום החמישי 
מחר יום "קל" בטור דה פראנס. 194 של מישור שטוח כמעט לגמרי מפרידים בין אראס לריימס רק עם עלייה אחת מקטיגוריה 4 שמדורגת. יום שמיועד להתאוששות ולקבוצות המאיצים. אבל צריך מיד לסייג ולומר שאין דבר כזה ימים קלים במרוץ האופניים החשוב בעולם האופניים. המהירות הממוצעת של הקטע החמישי הייתה 47 קמ"ש למרות התנאים הקשים ששררו על המסלול. האם מחר צפוי ניצחון נוסף של מרסל קיטל?. יחסית זה הימור די בטוח. נקווה שנוכל להתרכז בחג הצהוב ולא באזעקות של צבע אדום. איזה טור יש לנו השנה.
למטה: רשימת עשרת הראשונים בטור לאחר 20 שעות עשרים ושש דקות ו46 שניות. חידה: היכן מסתתר לו  אלברטו קונטדור?
14.jpg
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg