top_logo.png

______ ____ _____ _______-01_1.jpg

         

שביל ישראל באופניים יושלם בתוך 5 שנים

 

מאת: אבי גנאור
תמונות יח"צ רשות הטבע והגנים ויואב לביא_____________2.jpg
שביל ישראל באופניים שמתחיל באילת ואמור להסתיים  במטולה יושלם רק בעוד כחמש שנים , כך מעריך שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים וגם זאת מותנה בהזרמת התקציב הנדרש לכך על ידי משרד התיירות והרשיות המקומיות בסך 40 מיליון שקלים. לדברי המנכ"ל עד היום הוכשרו במסגרת פרויקט שביל ישראל באופניים כ-300 קילומטרים של שביל בין אילת למצפה רמון ובאחרונה בעזרת מתנדבים רבים וקבלני הרשות הוכשר קטע נוסף בין עובדה למצפה רמון. לדברי גולדשטטיין לאורך כל קטע שהוכשר על ידי החברות שזכו במכרזים לביצוע השבילים צצו שירותי תיירות , אוכל ולינה ויש לקוות שהשלמת השביל תביא לישראל תיירים רבים שמבקשים לחצות את הארץ על אופניהם ויחזקו בכך את התיירות לישראל ויבהיאו פרנסה גם לתייירני הפריפריה.

לדברי מנכ"ל הרשות" שנת 2016 הייתה שנה גדושה בפעילות במגוון רחב של תחומים. חל גידול מרשים בכמות המבקרים בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע, השקענו ברשת חניוני הלילה ברחבי הארץ, המשכנו להנגיש אתרים נוספים לבעלי מוגבלויות, הכרזנו על 5 שמורות טבע חדשות, זכינו בפרס בינלאומי למצוינות באכיפה על חיות הבר וישראל נבחרה לאחת מ-4 המדינות המייצגות את אירופה בוועדת Cites, המסדירה את הסחר בעולם במינים בסכנת הכחדה. כל אלו ועוד, לצד המשך פעילות יום יומית בהגנה ושמירה על הטבע דוגמת פעולות אכיפת  ציד בלתי חוקי, פעילות למען חיות הבר בסכנת הכחדה, פיקוח ימי ועוד.

לדברי המנכ"ל נרשמה עלייה בכמות המטיילים באתרי רט"ג בשנה החולפת בשיעור של 10% במספר המטיילים הישראלים (6,704,961 איש) לעומת שנת 2015 (6,143,087). כמו כן חל גידול של למעלה מ- 25% בין שנת 2012 לשנת 2016 במספר המטיילים הישראלים השנתי באתרי רשות הטבע והגנים. בשנת 2012 טיילו כ-5.3 מיליון איש באתרי רשות הטבע והגניםב-2016 מספר המטיילים הסתכם בכ-6.7 מיליון איש (ע"פ אומדן סוף שנה).

  • מספר המטיילים השנתי, סה"כ ישראלים ותיירים מחו"ל, באתרי רשות הטבע והגנים גדל מכ-7.7 מיליון מטיילים ב-2012 לכ- 8.7 מיליון ב-2016, עליה של 13% וזאת על אף הירידה שחלה במספר התיירים מחו"ל לאורך השנים.
  • עלייה במספר המנויים של רט"ג:  מועדון "מטמון" של רשות הטבע והגנים, צפוי להגיע לכ-80,000 מנויים עד סוף שנת 2016 ובכך להשלים גידול של 12,000 מנויים ביחס לשנת 2015. במהלך שלוש השנים האחרונות, הוכפל מספר המנויים של רשות הטבע והגנים.
  • השנה, כמענה לצורך שעלה מקהל המבקרים, השיקה רשות הטבע והגנים גם כרטיס מטמון בקטגוריית סבא/סבתא עם נכדים, אוכלוסייה שעדיין לא מוגדרת כגמלאים על פי החוק. בנוסף, הותאמו מנויי הרשות לאוכלוסיות שונות, למשל משפחות חד הוריות, פנסיונרים וכו'.______________1.jpg

אתרי רשות הטבע והגנים הפופולריים ביותר בקרב ישראלים בשנת 2016 הם:

גן לאומי אשקלון עם כ-365,000 מטיילים ישראלים

גן לאומי קיסריה עם כ-340,000 מטיילים ישראלים

שמורת עין גדי עם כ-310,000  מטיילים ישראלים

גן לאומי תל אפק ירקון עם  כ-278,000 מטיילים

שמורת טבע בניאס (נחל חרמון) עם כ-254,000 מטיילים ישראלים

גן לאומי קיסריה מוביל גם במספר המבקרים הכולל (ישראליים ותיירים מחו"ל) עם כ-612,000 איש. אחריו גן לאומי מצדה עם כ-520,000 איש, מתוכם 329,000 תיירי חוץ.

תיירות - חניוני לילה
רשות הטבע והגנים מנהלת 23 חניוני לילה בתשלום בפריסה ארצית, מגן לאומי חורשת טל שבצפון ועד חי בר יוטבתה שבדרום. בשנים האחרונות הרשות משקיעה רבות בשדרוג החניונים והנגשתם לכלל האוכלוסייה, כל זאת בשאיפה לשנות את תרבות הנופש בחיק הטבע והפיכת הלינה בטבע, המאפשרת לנפוש במחיר שווה לכל נפש.

בשנת 2016 לנו ברשת חניוני הלילה שבתשלום של רשות הטבע והגנים כ-350,000 מטיילים. בנוסף, רשות הטבע והגנים פועלת להנגיש את השירות בחניוני הלילה ובהתאם מציעה בחלקם גם שירות של בניית אוהל בהזמנה אישית הכולל: אוהל, מזרונים ואף עצים למדורה במקומות המותרים. השנה הושק חניון לילה בגן לאומי הקסטל. חניון הלילה החדש, המיועד בשלב זה לקבוצות מאורגנות, הוא חלק מפיתוח משמעותי שעבר גן לאומי הקסטל, שכלל שילוב אמצעי הדרכה והמחשה מתקדמים על מורשת האתר.

20151027_134905_1025__Custom_.jpg

הנגשה
רשות הטבע והגנים פועלת בשנים האחרונות על פי חוק, להכשרת אתריה לביקורי אנשים עם מוגבלות ולטיול נוח יותר של משפחות עם עגלות ילדים. בגנים הלאומיים, שמורות הטבע, ואתרי המורשת, שהכניסה אליהם בתשלום מבוצעות התאמות נגישות ומותקנים אמצעי עזר לנגישות. מאז שנת 2012 ועד היום - הונגשו 19 אתרים, כאשר רק ב-2016 הונגשו 8, ביניהם: גן לאומי מבצר נמרוד, שמורת טבע תל דן, גן לאומי בית אלפא, שמורת טבע נחל עיון, שמורת טבע נחל שניר, שמורת טבע נחל משושים, גן לאומי מצדה ושמורת טבע האלמוגים שבאילת. מדובר בעבודת פיתוח מאומצת, במסגרתה רשות הטבע והגנים עובדת בצמוד ליועצי נגישות ומול מפקחי הנגישות מטעם הנציבות.בהתאם, גם הונגש אתר האינטרנט של הרשות לשפה האנגלית ובהמשך יונגש גם לשפה הערבית.

חינוך ומתנדבים
רשות הטבע והגנים בשיתוף המועצה המקומית ג'סר א זרקא  ייזמו פרויקט ייחודי ב"כפר הדייגים" למרגלות תל תנינים על חוף הגן הלאומי ג'סר א זרקא. מטרת הפרויקט שימור האווירה האותנטית של כפר הדייגים ושיפור התשתיות.  סיירת כלניות - רשות הטבע והגנים בשיתוף עם עמותת התיירות "שקמה – בשור", המנהלת את פסטיבל "דרום אדום", קק"ל והמועצות האזוריות השותפות לפעילות, מזמינה את הציבור אוהב הטבע להתנדב  ל"סיירת כלניות" מובחרת, שתפעל בתקופת פסטיבל "דרום אדום". מטרת הסיירת היא להעלות את המודעות לשמירה על ערכי הטבע בקרב המבקרים הרבים הצפויים להגיע, ולסייע בפעילויות הסברה והכוונת המבקרים לפעילויות השונות ומוקדי העניין בפסטיבל.

  • משנת 2012 ועד 2016 הוכרזו 32 שמורות טבע וגנים לאומיים בשטח כולל של 103,000 דונם בכל רחבי הארץ.

בשנת 2016 הוכרזו 5 שמורות טבע וגנים לאומיים בשטח כולל של כ-2,500 דונם

 אחד המאבקים הגדולים של רשות הטבע והגנים הוא במלחמה בתופעת הציד לשם מסחר או תחביב, נושא זה נמצא על סדר יומה הקבוע של רט"ג. בנוסף אוכפים פקחי הרשות גם הפרעות ופגיעה בסדר הסביבתי והציבורי בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע. בשנת 2016 ניתנו ע"י פקחי רשות הטבע והגנים 3,289 דו"חות לאזרחים מפרי חוק וסדר לעומת 3,824 דוחות ב -2015. יש לציין כי מדיניות הרשות היא לפעול לאכיפה איכותית וממוקדת לעומת כמותית בנושאים מהותיים כגון ציד בלתי חוקי.בתוך כך, בשנת 2016 ניתנו 175 דוחות על ציד לא חוקי לעומת 121 דוחות ציד ב-2015. חלק נכבד מהדוחות הבשיל לתיקים המתנהלים בבתי משפט.

IMG_6312_111_2__Custom_.jpg

מעברים אקולוגיים – העלאת המודעות והחשיבות לנושא לצד הישגים בתחום
מעבר אקולוגי הוא מעבר מלאכותי המחבר בתי גידול טבעיים, ומאפשר לבעלי חיים לחצות בבטחה מכשולים מעשה אדם כגון כבישים, תעלות ומסילות רכבת. בשנים האחרונות פועלת רשות הטבע והגנים מול ובתיאום מספר גופים ביניהם ועדות תכנון, חברת נתיבי ישראל, חברת חוצה ישראל ועוד לטובת קידום הצעות, ייעוץ וייזום מעברים אקולוגיים בפרויקטים של תשתיות ברחבי הארץ תוך מתן דגש מיוחד על פיתוח הנוף ושמירה על ערכי הטבע וחייהם של בעלי החיים לאורך תוואי הפרויקטים.בתוך כך ניתן למנות מספר הישגים: הקמת גשר אקולוגי מעל כביש 70, גשר אקולוגי מעל כביש 85 , גשר אקולוגי בכביש 1 סמוך לשורש וכן אישור צוות מלווה מטעם מינהל התכנון לתכנון גשר אקולוגי מעל כביש 6 בקטע שבין מחלף מאחז לבית קמה.

מינים פולשים
מינים פולשים הם מינים שהרחיבו את תפוצתם הרבה מעבר לתחום התפוצה הטבעי שלהם, בגלל השפעת האדם.לחלק מהמינים יש השפעה מזיקה ביותר על מינים אחרים במערכות האקולוגיות השונות, שיכולה לגרום לשינוי מהותי בתפקוד המערכות האקולוגיות וגם בהכחדה של מינים.

רשות הטבע והגנים מתמודדת עם אוכלוסיות רבות של מינים פולשים, בעיקר צמחים, ברבים מאתריה. הסיבה המרכזית היא שהם תופסים שטחים נרחבים על חשבון המינים המקומיים. הפעולות נרחבות, ואפשר לציין במיוחד את דילול עצי האקליפטוס והפרקינסוניה בצפון הכנרת, החלפת עצי שיטה מכחילה משמורת עינות גבתון, תוך עיצוב הנדסי מחדש של השמורה כולה ובניה של אגם במקום סבך העצים במקום, הקמת צוות אמברוסיה, יחד עם הג"ס ומשרד החקלאות, רט"ג, יחד עם חלה"ט, מקדמת חקיקה חדשה בנושא רגולציה למניעת כניסה של מינים פולשים לישראל.

שימור צמחים בסכנת הכחדה בחמש שנים אחרונות

מתוך 414 צמחים בסכנת הכחדה נבחרו לטיפול האינטנסיבי ביותר 40 מינים אנדמיים, כלומר בלעדיים לישראל. בשנים אחרונות הרחיבה רט"ג את פעולות השימור מחוץ לבית גידול הטבעי והן כוללות:

1. שימור זרעים של צמחים בסכנת הכחדה בבנק הגנים הלאומי במכון וולקני לתקופות של עשרות או מאות שנים. משנת 2007 עד סוף שנת 2015 הופקדו זרעים         של 282 מינים בסכנת הכחדה.

2. שימור אוכלוסיות צמחים בסכנת הכחדה בגנים בוטניים של מוסדות אקדמיים ובגני מקלט. הוקמו עד היום 11 גני מקלט באתרי רט"ג הבאים: ציפורי, עין אפק, עין       גדי, החולה, חי רמון, נבי סמואל, ממשית, נחל תנינים, תל ערד, כוכב הירדן, כפר נחום. גן מקלט נוסף הוקם בשיתוף צה"ל בבסיס חוות השומר.  3. פעולות אישוש     אוכלוסיות, והשבת מינים לטבע - ריבוי הצמחים מתבצע בגני מקלט, בבנק הגנים או במשתלות מסחריות והם נשתלים בבתי גידול טבעיים.  

Share

 MIRI2.jpg

 

 

ofanaim_magazin199.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

panaracer.jpg

facebook.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

CCF22112016_0001.jpg

logo_jpg.jpg