top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

שי ראשוני בראיון חג ל"אופניים":גראן פונדו ירושלים יציב את מדינת ישראל על מפת אירועי האופניים העולמית ויביא לישראל אירוע ברמה בינ"ל

340.jpg

לפני החג שמענו שבנו של גינו בארטלי הרוכב האיטלקי האגדי יזניק את הגראן פונדו הראשון שיוצא מירושלים בירת ישראל. בארטלי זכה פעמיים בטור דה פראנס ו-3 פעמים בג'ירו האיטלקי. הוא הוכר פני כמה זמן בתואר חסיד אומות העולם וזאת לאחר שנתברר שפעל רבות במהלך השואה להצלת יהודים באיטליה. הוא ניצל את פרסומו ברוכב על כדי להעביר מסמכים למחתרת שפעלה כנגד הנאצים. בערב שלפני הגרנד פונדו ייערך טכס ביד ושם ולמחרת כאמור יזניק בנו של הרוכב האיטלקי הידוע את הגרנד פונדו ההיסטורי הראשון בעיר הבירה ירושלים. רוכב מפורסם נוסף שיגיע לאירוע בירושלים הוא ג'יאני בוניו הרוכב האיטלקי המהולל. ברזומה של ג'אני בוניו הן ה-48 רשומים התארים הבאים: מנצח סבב גביע העולם (1990), פעמיים אלוף עולם (1991, 1992), ניצח בג'ירו ד'איטליה (1990) + 9 קטעים, ניצח בטור דה פראנס 4 קטעים, ניצח בוואלטה ד'אספניה 2 קטעים, פעמיים אלוף איטליה כביש (1991,1995), ניצח את הקלאסיקה סן סבסטיאן (1991), ניצח את מילאן סן רמו (1990), ניצח את הטור דה פלאנדרס (1994)
 
לאחר שפרש מרכיבה מקצוענית התמסר בוניו למקצועו החדש כטייס מסוקים, ובמסגרת עבודתו הוא עוזר לרשת הטלוויזיה RAI לצלם את תחרות הג'ירו ד'איטליה. בוניו הוא גם יו"ר של ארגון הרוכבים העולמי ומעורב מאוד בהגנה על זכויותיהם של הרוכבים.

הקהל הרחב יועל לבוא ולהצטלם עם ג'יאני בוניו במתחם ה-EXPO של האירוע ביום חמישי ה- 10/10/2013 יום לפני תחילת הגראן פונדו ג'רוזלם הראשון.
 
נפגשתי עם שי ראשוני בביתו המטופח ברמת השרון. סביב גינה יפה, כלב שוכב מנומנם בחצר, ורק הכיסא המיוחד המאפשר לשי ראשוני החולה במחלת ה- ALS מזכיר לי את הנסיבות המיוחדות שבהם נערך הראיון הזה. הייתי צריך לגייס הרבה כוחות נפשיים כדי לשבת מולו ולדבר. אני הרי עוד זוכר את שי ראשוני בתקופה שרכב, רץ, שחה והיה איש ברזל. כואב. אבל ברגע שהמטפלת הפיליפינית המיוחדת מורידה אותו לסלון וחיוך כובש מופיע על פניו של שי משתנה האווירה בבת אחת. שי ממשיך לעבוד בפול טורים ו"לקרוע את התחת" כהגדרתו גם במצבו. האמת שאי אפשר להישאר אדיש מול הכוחות הנפשיים שיש בגופו הצנום והכחוש. באתי חושש ויצאתי מעודד ועם המון אנרגיה. אני חושב לעצמי ששי ראשוני הוא באמת אדם מיוחד. הוא זה שחזק ולא אנחנו ו בזכות אנשים כמו שי האנושות הולכת קדימה  
 
התחלנו את הראיון בשאלה המתבקשת: "מה מייחד את גראן פונדו ג'רוזלם משני אחיו האחרים גראן פונדו גלבוע חרמון וגראן פונדו מכתשים"?  
"גראן פונדו ג'רוזלם שונה באופן מהותי מכיוון שהוא מתחיל בתוך עיר הבירה של ישראל והוא בתור יעד תיירותי מהמעלה הראשונה בעולם, ובזכות זה הצלחנו לעשות חיבור לג'ירו ד'איטליה שאני אשמח להרחיב עליו. וגם בזכות זה יש פוטנציאל להביא לאירוע הזה אלפי רוכבים מחו"ל. גלבוע חרמון הוא גראן פונדו נפלא אבל אין לו את היכולת להביא אלפי אנשים מחו"ל, שחיוניים להצלחה העסקית שלא יכולה להתבסס על השוק המקומי בלבד. בנוסף בגראן פונדו ג'רוזלם  יש גם רכיבה עממית של 20 ק"מ ברחובות הסגורים של ירושלים, דבר שטרם קרה אי פעם ומהווה הזדמנות לאלפי רוכבים חובבים להשתתף בחגיגה שאין כמוה בישראל. במאמר מוסגר ההזנקות של גראן פונדו ג'רוזלם והרוכבים העממיים יהיו בנפרד, לבטיחות הרוכבים ולהנאתם. הג'ירו ד'איטליה חברת הפקת אירועי ספורט האופניים הוותיקה ביותר בעולם עם יותר מ-108 שנות ניסיון ומותג בינ"ל מוביל בתחום האופניים. ועצם העובדה שבחרו את גראן פונדו ג'רוזלם להיות חלק מהסבב הבינ"ל של הסדרה גראן פונדו ג'ירו ד'איטליה היא מחמאה גדולה עבורנו ועדות לאמון ולפוטנציאל שהם רואים בישראל. אני מקווה שאכן בתוך כמה שנים יהיה גראן פונדו ג'ירו ד'איטליה ג'רוזלם אחד מהגראן פונדואים המובילים בעולם ויציב את מדינת ישראל על מפת אירועי האופניים העולמית ויביא לישראל אירוע ברמה בינ"ל. זו הפעם הראשונה בישראל בתחום ספורט הסבולת שיש מותג בינ"ל שעושה תחרות בישראל. זה כמו שחברת איירון מן הייתה מגיעה לישראל, דבר שדובר עליו רבות אבל עד היום טרם קרה".
 
 מדוע לקח לאיטלקים כל כך הרבה זמן עד שהם נכנסו כשותפים לאירוע? 
"אנחנו היינו בקשר עם האיטלקים כבר מההתחלה לפני כשנה, תוך כדי תחילת העבודה המשותפת עם עיריית ירושלים וקביעת התאריך בתיאום עם המשטרה. חברת הג'ירו ד'איטליה לא היו בטוחים בהתחלה שהתאריך הזה מתאים לסבב שלהם שהוא די צפוף בתקופה הזאת. אבל בסופו של דבר הם לא רצו לוותר על ההזדמנות והצטרפו. הג'ירו ד'איטליה פרסמו את האירוע בכל העולם והוא מופיע בכל אתרי האופניים המובילים בעולם עם פרסום יפה וגדול, ויש להם גם משרד נסיעות שמשווק חבילות תיירות לישראל שכוללות את האירוע. החבילה התיירותית מופיעה באתר גראן פונדו ג'רוזלם. בנוסף לזה חברנו לחברת אופיר טורס שגם הם משווקים את האירוע אצל כל הסוכנים שלהם בכל העולם. אבל אני אינני משלה את עצמי שבשנה הראשונה מספר התיירים יהיה גדול, וברור לי שייקח כמה שנים עד שנראה פה תנועת תיירים גדולה לאירוע. בכל זאת אנחנו משקיעים לטווח הרחוק מ-2 סיבות:
1. אנחנו רצים למרחקים ארוכים.
2. אני משוכנע לחלוטין בהצלחתו העתידית של הפרויקט."
 
 שמתי לב מההכרות איתך שאתה אוהב לשמור על חשאיות ועמימות ולהודיע על הדברים רק כשהם קורים מדוע?
"כיוון שבתיאום האירוע הזה היו שותפים 4 גורמים: חברת מדיטרנאו 365, עיריית י"ם, חברת הג'ירו ד'איטליה, ומשטרת ישראל שהחלק שלה פה שונה מגראן פונדו אחרים היות וסוגרים את עיר הבירה של ישראל על כל המשמעויות הביטחוניות הנילוות. לקח די הרבה זמן לקבל את האישור הסופי מכולם, למרות שהתאריך נקבע לפני כשנה. לכן עד שההסכם עם הג'ירו ד'איטליה לא היה סגור סופית שהוא איתנו וכל החוזים היו חתומים לא יצאתי בהצהרות. כי אני חושב שזה לא אחראי".
 
 
כמה רוכבים רשומים כבר? 
"נכון לרגע זה רשומים כ-500 רוכבים ל-3 המקצים. אבל אני מאמין שלמקצה העממי תירשם כמות גדולה ברגע האחרון כי זה טבעו של האירוע, ולא צריכים לעשות אליו הכנות גדולות. כל ה- EXPO כבר סולד אאוט. כל הדוכנים של חברות שיציעו מבצעים מיוחדים למשתתפים ולקהל של ציוד ספורט ואופניים כבר נמכר מראש. ה-EXPO יהיה פתוח מיום חמישי אחה"צ וביום שישי מהשעות המוקדמות בבוקר ועד אחרי האירוע. הולך להיות פסטיבל של אופניים. יהיה מתחם VIP – שיכלול שתיית שמפניה, אספרסו, בנוכחותו של ראש העירייה ניר ברקת ואורחים חשובים מחו"ל.אני מאמין שבאירוע יהיו בסופו של דבר בין 1000 ל – 1500 איש ובנה הבאה הרבה יותר".
 
האם צפויים להגיע רוכבים מחו"ל? מפורסמים שייטלו בו חלק? קבוצות מקצועניות?
שי מנמיך ציפיות:" אנחנו עובדים על הבאת רוכבים מפורסמים. לצערי בשל המתיחות בגבול סוריה היו מספר מועמדים שטרם נתנו או. קיי. סופי, אבל אני מקווה שיהיו לנו הפתעות טובות. בינתיים ערוץ  RAI האיטלקי יצלם את האירוע, וכנראה גם ערוצי טלוויזיה ישראלים אחרים (ערוץ 1, ו-2). משתתפים באירוע הזמר עברי לידר והאיש התקשורת דני קושמרו". 
 
מה תפקידה של  עיריית ירושלים?
"העירייה עוזרת לנו ככל יכולתה והולכת לקראתנו בדברים הקשורים בתפעול בעיר ובלוגיסטיקה. העירייה מסדירה מחסומים וסדרנים, ואפילו מתנדבים לחלוקת מים. העזרה של עיריית י"ם באה בתאום עם העזרה של משטרת ישראל. בסה"כ עיריית י"ם היא שותפה מלאה לחזון שלנו להפיק בעיר הבירה אירוע אופניים ברמה בינ"ל שנה אחרי שנה". 
 
 באחד הראיונות שקיימת ציינת שאתה רוצה להפוך את האירוע לטוב בעולם? איך? 
שי מחייך ועונה:"לשורה הראשונה בעולם. אני שואף להגיע לטוב ביותר שיש. אני מודע לעובדה שאני עדיין לא שם ויש לנו עוד הרבה מה ללמוד ולהשתפר. זוהי אחת הסיבות שחברנו לג'ירו ד'איטליה שהם מקצוענים אמיתיים ואנחנו לומדים מהם המון. אנחנו יצאנו לדרך שתיקח מספר שנים שבהן אני מקווה שבכל פעם נעשה פחות טעויות ונלמד להשתפר מאירוע לאירוע עד שנגיע לרמה הגבוהה ביותר. ישראל מובילה עולמית בתחומי היי טק חיל אוויר וחקר המוח, כך שאני מאמין שהכול אפשרי".
ומוסיף:"אני רוצה להזכיר שגם באירוע הזה 10% מההכנסות הולכות לתרומה לחקר מחלת ה – ALS ואני רוצה לנצל את ההזדמנות להודות לכל הרוכבים על תרומתם זו. אנחנו נמצאים במצב שכבר עכשיו אנחנו יכולים לפרסם את רשימת המתנות שיקבלו הרוכבים כל המשתתפים וגם המנצחים. מדובר בהיקף שטרם נראה כמותו בישראל. לדוגמא, כל רוכב יקבל גם בקבוק של יין וזה חלק מהחגיגה האיטלקית שאנחנו מספקים למשתתפים באירוע..
לסיכום רק אומר שאני עושה את גראן פונדו ג'רוזלם הראשון היום בדיוק כפי שאעשה את גראן פונדו ג'רוזלם בעוד 10 שנים". 
 
 :"מה קרה לאוזון 11, מדוע נסגר המתקן ומה קורה מבחינה עסקית בין שתי החברות?"
שי ראשוני מישיר מבט ועונה בשפה ברורה וחד משמעית: "הסיפור של אוזון 11 מאוד פשוט. המקום הפסיד כסף. לא היה לו מספיק לקוחות. ולכן הוא נסגר. לא הצלחנו להדביק את הפער של ההשקעות בתקופת המעבר. אינני יודע מה יקרה עסקית. בכל אופן אייטור ואני נמשיך להישאר חברים".לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין את המשמעות העסקית של הדברים.
הדרכים של אוזון 11 וחברת מדיטרנאו 365 נפרדות.
 
מחשבות והרהורים לסיכום
יצאתי אופטימי מהשיחה שלי עם שי ראשוני, אדם שחולה במחלת ניוון שרירים ALS. אבל את החזון והדרייב שיש לו לא מצאתי גם אצל אנשים בריאים. 
זה כנראה מה שצריך כדי ללכת קדימה אני חושב לעצמי. במדינה שבה איגוד האופניים מפרסם קריאה לתרומת כספים כדי להוציא את נבחרת ישראל לאליפות עולם,
בא יזם כמו שי ראשוני ומארגן אירוע של מאות אנשים. עולם משוגע?. או אולי זה בכלל לא משנה אם אתה חולה או בריא, אני מסכם לעצמי.
מה שחשוב זה אם יש לך חזון, דרייב וחבורה של "מלאכים בכתום" שילכו אחריך. וזה מה שיש לשי ראשוני האיש שעומד מאחורי גראן פונדו ג'רוזלם.
עוד לא נרשמתם?
מאת: אייבי גילת
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg