top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

אליפות העולם באופני כביש הנקודה הישראלית

שבוע אליפות העולם שנערכה בפירנצה איטליה 2013 הסתיים בדרמה ענקית במרוץ הגברים עילית כאשר רוי קוסטה הרוכב הפורטוגזי עוקף ממש על קו הסיום את יואקים רודריגז הספרדי, כדי לתת לפורטוגל מדליית זהב היסטורית. אלסנדרו וולוורדה "הנסיך" השלים פודיום על טהרת חצי האי האיברי. מאמן הנבחרת האיטלקית ששלטה במרוץ פאולו בטיני מיהר לעקוץ כשאמר שהוא מעדיף לסיים במקום הרביעי עם וינצ'נזו ניבלי מאשר להפסיד בדרך שרוכבי ספרד הפסידו לפורטוגזי. בטכס חלוקת המדליות לא יכול היה "פוריטו" רודריגז לעצור את דמעותיו ופרץ בבכי מר. ברשת כבר מדברים על קונספירציה בין קבוצות מוביסטאר וקאטושה על התנהלותו של וולוורדה בק"מ האחרונים של המרוץ. רק מי שספורטאי יכול להבין את ההבדל הדק בין שמחת המנצחים ותוגת המפסידים.
כבר בתחילת האליפות בתחרות נגד השעון הקבוצתית נרשמה הדרמה הראשונה של האליפות, כאשר קבוצת אומגה פארמה קוויק סטפ  הבלגית שרפה את המסלול ונצחה את הקבוצה האוסטרלית אוריה גרין אדג' על חודן של 81 מאיות השנייה !!!.. הפנים של הרוכבים האוסטרלים בסיום התחרות אמרו את הכול. זו הייתה הפעם השנייה ברציפות שהקבוצה הבלגית זוכה בתחרות הקבוצתית, עובדה שמאוד תעלה את המניות שלה בקרב נותני החסויות והדרוג של ה- UCI.
בתחרות הנגד השעון האישית השווה הרוכב הגרמני טוני מרטין את שיאו של הרוכב האוסטרלי מייקל רוג'רס כאשר זכה בפעם השלישית ברציפות בתואר העולמי על מסלול ארוך ולא פשוט. במקום השני הגיע סר ברדלי וויגינס שחזר לעצמו וניצח לאחרונה את הטור הבריטי , ואת הפודיום השלים הרוכב השוויצרי פאביאן "ספארטקוס" קנצ'לארה מומחה הקלאסיקות הידוע. אצל הנשים ניצחה הרוכבת ההולנדית אלן ון דיק.
 
מריאנה ווס שוב אלופה
 

 

את מירב העניין והסקרנות ספקו מרוצי הנשים והגברים עילית. מריאנה ווס ניצחה את המרוץ של בנות המין היפה זו השנה השנייה ברציפות והחמישית בסה"כ והפכה להיות הגרסה הנשית של אדי מרקס גדול הרוכבים בכל הזמנים. אצל הגברים התנהל מרוץ בעל דרגת קושי עליונה.רק 61 רוכבים מתוך למעלה מ-200 רוכבים שזינקו למרוץ (30%) סיימו את המרוץ. פרט לטופוגרפיה האכזרית חברו להם גם איתני הטבע שלא ריחמו על הרוכבים וארובות השמים לא הפסיקו להמטיר גשם לאורך כל התחרות על הרוכבים האומללים. לא מעט רוכבים סיימו את התחרות בהתרסקות כולל בשלבים המכריעים. רוכבים ידועים ובעלי שם מנצחי גרנד טורים נאלצו לפרוש. נבחרת איטליה עשתה את הכול כמו שצריך. הרוכבים האיטלקים פרקו את הפלוטון לרסיסים והתוצאה הכללית שבה הרוכב האיטלקי הבכיר וינצ'נזו ניבלי מנצח הג'ירו ומקום שני בוואלטה שסיים רק במקום הרביעי יכולה להירשם כאכזבה גדולה על המגרש הביתי. הניצחון של רוי קוסטה הפורטוגזי היה ניצחון גדול של רוכב חכם.

 

 
נבחרת ישראל במהלך עוקף שב"כ
וכן גם הייתה "הופעה" של נבחרת ישראל. 7 רוכבים ורוכבת אחת ייצגו את מדינת הכחול לבן בקטיגוריות: U23 נוער ונשים. התוצאה הכללית היא שרק 2 רוכבים סיימו את התחרות. האם מדובר בכישלון? באכזבה?
כל הסאגה שליוותה את תהליך יציאתה של נבחרת ישראל לאליפות העולם ודאי שלט הוסיפה לשקט הנפשי של הרוכבים ומרטו את עצביהם המרוטים עד הקצה. על מסלול לא פשוט, וכנגד יריבים חזקים, התמודדו הרוכבים שלנו באומץ לב לא מבוטל. ככה ודאי שלא מוציאים נבחרת לתחרות כל כך חשובה כמו אליפות העולם. יחד עם זאת נבחר מנכ"ל חדש לאיגוד האופניים מר ירון דור. אליפות העולם בפירנצה 2013 צריכה להיות הבסיס לתהליך של הפקת לקחים ומסקנות כדי להתחיל ולהכין ולבנות תוכנית ארוכת טווח שתוך מספר שנים תביא רוכב כביש ישראלי למצב שיוכל לסיים תחרות ברמה של אליפות העולם בטופ של 100 הרוכבים הראשונים.
איגוד האופניים בישראל ספג באליפות העולם האחרונה קיתונות של ביקורת. כאשר קופת האיגוד ריקה, והכסף מהוועד האולימפי מבושש להגיע, מנכ"ל חדש נבחר, ואליפות העולם עומדת בפתח התוצאה הייתה כל התהליך הלא מכובד והמבזה שליווה את יציאת רות.
אני חייב להבהיר שלדעתי רוכבים שיוצאים לאליפות העולם ללא אישור ביטחוני מהשב"כ זהו מעשה שערורייתי וחסר אחריות. אין ספק שלמנכ"ל החדש צפויה עבודה רבה וקשה. לא יכול להיות שכל אחד עושה דין לעצמו ויוצא לתחרות הכי  חשובה בקלנדר כדי לייצג את מדינת ישראל. הברדק הזה חייב להסתיים ומהר. באיגוד האופניים יושבים אנשים שענף האופניים יקר לליבם ושעושים את עבודתם נאמנה ללא כל תמורה. אני מאמין שמנקודת השפל הזו אפשר רק לעלות.  ולגבי התוצאות? כל השתתפות של רוכבים ישראלים בתחרויות ברמה כל כך גבוהה מעלה את הרמה שלהם. זהו מסע ארוך שעם הרבה רצון, זעה ועבודה, השקעה, התמדה, ותקציבים אין שום סיבה שלא נמצא את מקומנו הראוי במשפחת העמים גם בענף האופניים.
מאת: אייבי גילת
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg