top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

נס הוואלטה 2013 ניצחון הגיל על התרגיל

345.jpgהנס הביולוגי של הוואלטה. המהדורה ה-68 של הוואלטה ד'אספניה הגרנד טור השלישי של עונת האופניים הבינ"ל סיפקה לצופים ולאוהדי הענף מרוץ מרתק ומותח מתחילתו ועד סופו. המרוץ שהחל ב-24 באוגוסט בחבל גליציה בקטע נג"ש  קבוצתי היה בעל דרגת קושי עליונה. עם 3,361 ק"מ ברגליים ו-12 קטעים המסתיימים על פסגת הר אין ספק שזה היה מרוץ שובר רגליים אמיתי.

החולצה האדומה של המוביל במרוץ החליפה ידיים 9 פעמים כאשר מנצח הג'ירו האיטלקי וינצ'נזו ניבלי מקבוצת אסטנה החזיק בה הכי הרבה ימים (12). בסופו של יום ניצח  את המרוץ כריסטופר הורנר האמריקאי מקבוצת רדיו שק – ליאופרד, רוכב "קשיש"  כבן  42 שהוכתר כ" הרוכב המבוגר ביותר בפלוטון המקצועני שזכה אי פעם בתולדות ענף האופניים בגרנד טור". 
 
זכייתו של   הורנר בגרנד טור הספרדי מעלה שוב את השאלה המטרידה:"האם הפלוטון המקצועני נקי משימוש בחומרים משפרי ביצועים?". אומנם לזכותו של המנצח אומר שהבדיקות שנערכו לו אחרי סיום האירוע לא העלו דבר, אולם ברשת האינטרנט מתרוצצות לא מעט ידיעות , על כך שהניצחון הושג לא רק על מסלול התחרות. כך למשל התברר שמיד אחרי סיום הקטע ה-20 על פסגת האנגלירו הבדיקה שהייתה אמורה להיערך להורנר לא בוצעה בשל אי מציאת המלון על ידי הבודקים, דבר ששוב העלה גל של ניחושים והשערות. בכל מקרה עד שאדם לא נמצא אשם הרי שהוא חף מפשע וברזומה של הורנר  יש כבר את הניצחון בטור של קליפורניה ב-2011 וכשמלאו לו   39, גם אז היה הכי מבוגר שניצח את הטור ההוא.
 
 
 הוואלטה 2013 התאפיינה בזה שכבר מתחילת הדרך התבלטה חבורה של 4 רוכבים: כריסטופר הורנר, וינצ'נזו ניבאלי, אלסנדרו וולוורדה (קב' מוביסטאר), ויואקים (פוריטו) רודריגז (קב' קאטושה). זה גם היה הסדר הסופי שלהם בדרוג הכללי המצטבר. הרביעייה הזו ניהלה לאורך כל הדרך מאבקים הרואיים כאשר כריסטופר הורנר אף מנצח 2 קטעים (קטע מספר 3 והקטע ה-10) ויואקים רודריגז את הקטע ה-19. שאר הרוכבים בעשירייה הראשונה היו בדרגה אחרת. המדורג חמישי בדרוג הכללי המצטבר ניקולס רוץ' האירי מקבוצת סקסו – טינקוף בנק סוף כל סוף הראה ניצוצות של יכולת כאשר ניצח את הקטע השני במירוץ, אבל ככל שהשיפועים נהיו תלולים יותר הוא לא יכול היה להוות גורם שהשפיע על הניצחון במירוץ כולו. 
 
 
בכתבה שהופיעה באחד מאתרי האינטרנט בחו"ל ניתחו מדענים את התוצאות של קריסטופר הורנר בעליות. הדבר הכי משמעותי כיום הוא היחס כוח לעומת משקל. לפי הנתונים שסופקו על ידי קבוצתו של הורנר הרי שמשקלו בתקופת הוואלטה היה באזור ה-65 ק"ג. הורנר נראה בוודאות על הפודיום אחרי 3 שבועות מתישים רזה וכחוש. לפי האנליזה היחס של ייצור הוואטים לעומת המשקל של הורנר הוא מעל 6.2 וואטים לק"ג, נתון שמתקרב לנתונים של קריס פרום וניירו קוויטנה המטפס הקולומביאני המזהיר שניצחו את הטור דה פרנס. התוצאות הללו שוב מעלות בספק את הביצועים שראינו על גבי המרקע. 
 
למרות שוינצ'נזו ניבלי ניסה אחרי המרוץ לשדר עסקים כרגיל ולהראות בתקשורת שעבורו הזכייה בגירו השנה וסיום על הפודיום במקום השני הינם הישג משמעותי, הרי שאי אפשר שלא להרגיש שהייתה כאן תחושה של החמצה. ואכן בקטע הלפני אחרון כאשר הפער בין הורנר לניבאלי עומד על 3 שניות עשה האיטלקי הכול שביכולתו כדי להיפטר מהאמריקאי העקשן. אבל אז בסבלנות ראויה הורנר הדף התקפה אחרי התקפה ובסוף כ-2 ק"מ כאשר הורנר תקף במלוא הכוח כבר לא היה לניבאלי כוח כדי להגיב. 
 
הרוכבים נאלצו להתמודד השנה חוץ מאשר עם התנאים הטופוגרפיים הקשים מאוד גם עם איתני מזג האוויר. היו מספר קטעים שבהם מזג האוויר היה פשוט נורא: גשם, ברד ורוח וטמפרטורות קרות במיוחד. כל מי שחשב שהגיע לספרד ארץ חמימה וברוכת שמש נאלץ להתמודד עם תנאים אקלימיים לא פשוטים. הדמות הכי טראגית בסיפור הזה הייתה של איבן באסו הרוכב האיטלקי של קבוצת קנונדייל שנאלץ לפרוש אחרי שבועיים של תחרות כאשר הוא סובל מהיפותרמיה. בכלל מתוך 219 רוכבים שהיו רשומים למרוץ 37 לא סיימו. הקטע הראשון בפירנאים קטע מספר 14 באנדורה היה המשמעותי ביותר כאשר בסופו של אותו יום קר ורטוב פרשו לא פחות מ-14 רוכבים מהוואלטה.
 
הרבה שנים היה נהוג שרוכבים משתמשים בוואלטה כמקפצה והכנה לאליפות העולם שתיערך בשליש האחרון של ספטמבר בטוסקנה איטליה. ממה שנראה בוואלטה 2013 זה הפך לקרב של הישרדות לחיים ולמוות, ממש כפי שהמארגנים רצו. המתח נשמר עד הסוף כאשר ההכרעה נופלת ממש בשלב הלפני אחרון לפני מדריד. הפער בין הראשון (הורנר) והשני (ניבאלי) עומד בסה"כ על 37 שניות. ובין הרביעייה הראשונה מפרידות בסה"כ 3:22 דקות. 
לטעמי הוואלטה השנה היה המרוץ הכי מרתק, הכי מעניין והכי קשה מכול שלושת הגרנד טורים. 
ניצחונו של  הורנר על רוכבים שצעירים ממנו בלמעלה מעשור מעלה  אצלי הרבה מאוד סימני שאלה ותהיות לגבי תהליך "ניקוי האורוות" שפט מקוייד ,נשיא ה  - UCI כל כך הרבה להשתמש בו. 
 
לדידי בכל אופן התוצאה של הוואלטה 2013 והדרך שבה הושגה לא בדיוק מחזקת את התחושה שענף האופניים פוסט פרשת ארמסטרונג עלה על הדרך הנכונה. אולי אני טועה אבל יש יותר מדי עשן במדורה הזו. וכידוע אין עשן בלי אש!
 הלוואי ואני טועה. 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg