top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

עכשיו זה סופי: הקולומביאנים ניצחו- ואיזה ג'ירו מדליק היה לנו

20_19_fotogiro_MGzoom.jpgnאת: אייבי גילת
תמונות: גאזט דה ספורט

ניירו קווינטנה הרוכב הקולומביאני המטפס הצעיר  המצטיין  בן ה-24 בעל פני הפוקר, הוא הוא המנצח הגדול של הג'ירו ד'איטליה 2014 , הגרנד טור הפותח את העונה.  ואיזה ג'ירו מלהיב, מעניין ומרתק היה לנו. קווינטנה היה הרוכב החמישי שהחזיק בחולצה הורודה (המליה רוזה) של הג'ירו 2014. אבל מהרגע שזכה בחולצה בקטע ה-16 האפי, הוא החזיק בה עד לקו הסיום ונתן הצגה בלתי נשכחת של אסטרטגיה, טכניקה ודבקות במטרה. אכזבה גדולה לחובבי האופניים באיטליה שעה שcקולומביאה הקטנה מדרום אמריקה מציבה שני רוכבים בשני המקומות הראשונים של הטור. ואם כבר אצבע בעין אז גם בקטע האחרון של הטור, לאחר ספרינט פיניש מלא תהפוכות היה זה דווקא לוקה דזמז מסלובניה השכנה זה שלקח את כל הקופה וניצב ביום האחרון של הטור בטרייסט על דוכן המנצחים לאחר ספרינט פינש הירואי  ששם אותו במרכזו של הפודיום על בקבוק שמפניה ביד  ודוגמנית יפיפיה בכל צד.
 
ניירו קווינטנה הפך לרוכב הקולומביאני הראשון בהיסטוריה של הג'ירו שזוכה בגרנד טור  האיטלקי היוקרתי. הוריו וביתו הפעוטה מריאנה חיכו לו על קו הסיום.
כשביתו הפעוטה בזרועותיו וברקע מאות אוהדים קולומביאנים משולהבים שרים את ההמנון הרשה לעצמו קווינטנה לשחרר סוף כל סוף את רגשותיו מפני הפוקר שהפגין לאורך כל הדרך ובצניעות אופיינית הכריז: "כעת כשחציתי לבסוף את קו הגמר אני שמח שניצחתי את הג'ירו ד'איטליה ועשיתי היסטוריה כרוכב הקולומביאני הראשון שעשה כן. אני רוצה להודות לחברי לקבוצה שהיו נהדרים, ולמשפחתי שבאו לפה כדי לחגוג איתי".
בלי להפחית בתחושת ההישג הענקי של קווינטנה נראה שהג'ירו האיטלקי תוכנן להיות עבור רוכגבים מטפסים. כמות קטעי הנג"ש הייתה מעטה וגם אילו שהיו היו במגמה של טיפוס בעלייה או עם עליה במרכזם. מהבחינה הזו יוצא דופן לכל הדעות הוא ההישג האדיר של מיק רוג'רס הרוכב האוסטרלי שהיה אלוף עולם 3 פעמים שניצח את הקטע ה-20 לפסגת הזונקלאן.קולומביה מצטרפת בכך למועדון מאוד אקסקלוסיבי של רוכבים שזכו בגרנד טור האיטלקי.
האמת הלוואי עלינו
מארגני הטור  דאגו גם השנה שהמתח והעניין יישארו עד קו הסיום  ושהמלחמה בין הטופ 10 תהיה עקובה מדם כדי שלנו האוהדים והצופים בבית יהיה אקשן. והיהרוב הפרשנים  העריכו שאלוף העולם קאדל אוואנס יזכה השנה בטור וכולנו התבדנו.
האמת היא שהפרשנים  ציפו והעריכו ששלב המפתח בג'ירו 2014 יהיה  ה- 16 שהכיל כמה מהעליות התלולות המפורסמות ביותר בעולם, בקטע אחד: את מעבר גאביה, את העלייה הארוכה לסטלביו , שהייתה הנקודה הגבוהה ביותר בקטע וואל מרטלו. ניירו קוויטנה זכה בקטע הזה תוך תצוגה מדהימה על פני כל שאר יריביו. תנאי מזג האוויר שבו נערך המרוץ היו קשים מנשוא: גשם מעורב בשלג שלוו ברוחות מקפיאות עטפו את הרוכבים לאורך כל הדרך. יריביו של קווינטנה טענו שהוא ברח לפלוטון במורד הסטלביו כאשר הוועדה המארגנת נטרלה את המרוץ בירידה המושלגת כדי להגן על שלומם של הרוכבים.  אבל כידוע אלה שמפסידים תמיד באים הרי בטענות לשופטים (או לאמא שלהם).
ניירו קווינטנה ביסס את ניצחונו תוך תצוגת טיפוס יוצאת דופן בקטע הנג"ש ההררי בעליה לדל גראפה.  מבחינתו הוא  יכול להיות בהחלט שבע רצון עם ההישגים שלו בטור חשוב זה: אלה כללו שני  ניצחונות אישיים מאוד ומשכנעים בקטעים משמעותיים, החולצה הורודה, והחולצה הלבנה של הרוכב הצעיר. הרוכב הקולומביאני שבא מבית חסר אמצעים הפך בגילו הצעיר להיות גיבור לאומי בקולומביה. איזה סרט שאף מפיק הוליוודי לא היה מתכנן בענף הספורט הקשה ביותר בעולם הספורט המקצועני.
 
צפו כאן בניצחונו ההירואי של מייקל רוג'רס  האוסטראלי בבשערי הגיהנום עם זיות טיפוס של עד 22%-קטע 20 שלפני האחרון
רוכב אחר הראוי לציון שדורג  במקום השני בג'ירו 2014 הוא ריגוברטו אוראן הרוכב הקולומביאני השני בן ה-27 מקבוצת אומגה פארמה קוויק סטפ. אחרי מירוץ הנג"ש האישי בקטע ה-12 שבו הוא זכה הוא החזיק בחולצה הורודה במשך 4 קטעים. לעיתים נראה היה שיוכל ללכת עד הסוף ולזכות בג'ירו. אבל אז הגיע הקטע המדהים בסטלביו וקווינטנה נתן לו בראש כמעט ב-4 דקות. למרות הכול נראה שגם לרוכב הקולומביאני השני ריגוברטו אוראן היה ג'ירו 2014 מאוד מוצלח וזהו ההישג הכי גבוה שלו בקריירה אחרי שבג'ירו 2012 הוא סיים במקום ה-7.   
16_08_fotogiro_MGzoom.jpg
 
ניתן לסכם ולומר שעבור מדינה כמו קולומביה לבוא לגרנד הטור האיטלקי ולקחת את שני המקומות הראשונים עם ניירו קווינטנה וריגוברטו אוראן זו בהחלט תוצאה מדהימה המוכיחה בפעם המי יודע כמה שקולומביה היא מדינה שמייצרת רוכבים מטפסים ברמה הכי גבוהה בעולם.
 
את הדגל האיטלקי מחזיק בגאון הרוכב המטפס מסרדיניה פאביו ארו מקבוצת אסטנה שצמח בגירו 2014 כמו מטאור וטיפח את התקוות של  אוהדי "הטיפוסי" (האוהדים המשולהבים האיטלקים) לפודיום איטלקי.  פאביו ארו בן 23 בסה"כ נתן הופעה בלתי נשכחת בקטע ה-15 בעלייה למונטה קמפיונה שאותו גם ניצח. פאביו ארו משלים את הפודיום ומשיג את ההישג הגדול ביותר בקריירה שלו עד כה. אבל בסה"כ עבור המדינה המארחת איטליה ג'ירו 2014 היה די מאכזב מבחינתה. אמנם 5 רוכבים איטלקים זכו בקטעים אבל בסה"כ יחסית לשנת 2013 שבה וינצ'נזו ניבאלי  זכה בג'ירו מדובר בהחלט באכזבה. ניבאלי העדיף השנה העדיף  לוותר על הג'ירו ולהתרכז בטור דה פראנס. מעניין מה לתקשורת האיטלקית ולאוהדים יהיה מה לומר בנושא.
 
הרוכב שיכול לראות את עצמו הכי מאוכזב מג'ירו 2014 הוא כמובן קאדל אוונס הרוכב האוסטרלי הוותיק בן ה-37 מקבוצת BMC. אוונס נלחם כאריה לאורך כל הדרך. היו גם 4 קטעים שבהם החזיק בחולצה הורודה ונדמה היה שהדרך לניצחון בגי'רו סלולה לפניו. יחד עם זאת כדאי לשים לב לגילאים של שלושת הראשונים בדרוג הכללי המצטבר. קווינטנה (24) אוראן (27) וארו (23). הם ממש ילדים בהשוואה לאוונס שמבוגר מהם בלמעלה מ-10 שנים. ובעליות אולי הכי קשות באירופה, ההבדל היה ניכר לעין. אוונס כאמור נתן 100 אחוז ויותר אבל כוחו לא עמד לו. אוונס רצה לפרוש עם עוד פודיום בגרנד טור. אבל הוא מסיים במקום השמיני בטופ 10 שזה כבוד עצום אבל מבחינתו של מי שהיה אלוף עולם זה סוג של כישלון.
 
הקליקו כאן כדי לגלות מה הרוכבים המקצוענים  בג'ירו ד'איטליהה מחזיקים בכיסים בזמן המירוץ:
 
רוכבים נוספים שכדאי לשים לב אליהם הם הרוכב הצרפתי פייר רולאנד מטים יורופקאר שנתן הופעה יוצאת מהכלל. הוא מטפס בחסד ונראה היה לעיתים כאילו יצליח בסופו של דבר לעמוד על הפודיום. הוא  סיים את הג'ירו במקום הרביעי המכובד. רוכב נוסף הוא דומניקו פוצוביבו המטפס הנפלא של הקבוצה הצרפתית  AG2Rשגם הוא בלט מאוד בקטעי הטיפוס הארוכים והמפרכים ומסיים את הג'ירו במקום החמישי. שאפו!
20_05_fotogiro_MGzoom.jpg
 
המאבקים בג'ירו האיטלקי 2014 היו מרתקים, מעניינים ומלהיבים. גם גנרל חורף ובמיוחד הימים הגשומים בתחילת המרוץ גבו את מחירם. היו מספר התרסקויות ספקטקולאריות כולל נפילה אחת שהייתה מעורבת בה כמעט חצי מהדבוקה כולל של המנצח ניירו קווינטנה.
 
לסיכום ניתן לומר שהימים שבהם ניתן היה לנצח שני גרנד טורים במהלכה של עונה אחת כנראה שמאחורינו. צריך יהיה לצוץ איזה כישרון יוצא דופן כדי לעשות זאת. בינתיים אנחנו עדים לשתי תופעות כאשר  מדינה כמו קולומביה מעמידה 2 רוכבים בטופ 10 של הג'ירו   וירידה משמעותית בגילם של הרוכבים שעולים על הפודיום.
האם גם עולם האופניים המקצועני שייך לצעירים? ימים יגידו.
 
ועוד מילה במימד האישי. הקטע ה-20 שסיים למעשה את הג'ירו האיטלקי 2014 לפסגת הזונקלאן היה מרהיב ובעברית יפה: ספקטוקולארי! התפאורה הייתה נהדרת, מזג האוויר היה מושלם, והרוכבים עשו את המיטב והמרב. אבל מה שייכנס לספרי ההיסטוריה זו העובדה שבלהט המרוץ אחד הצופים ניסה לדחוף את בונג'ורנו האיטלקי שהיה בקב' הבריחה עם מייקל רוג'רס האוסטרלי (שניצח את הקטע) אבל בונג'ורנו איבד את שיוו משקלו וכמעט נפל מהאופניים וכשהוא מאבד את המומנטום בעליה הקשה.. והשאר כמו שאומרים זו היסטוריה. כואב הלב על בונזורנו שתמיד יזכור את היום הזה כיום שבו אולי הוא יכול לקחת את הקטע  ואילו  מייקל רוג'רס בטוח שאינו  רוצה להיזכר כמי שזכה בקטע רק בגלל מה שקרה לבונזורנו. אבל על זה כבר נאמר: אם לסבתא היו גלגלים ....כואב הלב אבל זה מה יש! תנו לנו דרמה, תנו לנו אקשן. אבל ככה לא כותבים את ההיסטוריה.
 
מבחינתי: היה ג'ירו נהדר. מעניין שאף רוכב לא נתפס (עדיין) על שימוש בחומרים אסורים. מה זה בדיוק אומר? האם הדבוקה נקייה יותר? האם הבדיקות של הסמים טובות הרבה יותר? נקווה שאכן כך הם פני הדברים.  לפנינו הטור דה פראנס 2014 . יהיה קאטיושות?
 
 
 
 
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg