top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

אנדרו טלנסקי "גנב" את הניצחון בקריטריום דופינה 2014

talansky.jpg

מאת: אייבי גילת
אומרים ש"שנים רבים בא השלישי ולוקח את כל הקופה". זוהי בערך התמצית של מרוץ השלבים היוקרתי של קריטריום דופינה שהסתיים ביום ראשון ה-15/06 ומשמש את הרוכבים הפייבוריטים לטור דה פרנס כמרוץ הכנה עיקרי אחרון בהחלט לקראת הטור. 
המהדורה ה-66 של קריטריום דופינה 2014 מרוץ בן 8 קטעים עם 1176 ק"מ היתה אמורה לספק את העימות האולטימטיבי בין קריסטופר פרום הבריטי ובין אלברטו קונטדור הספרדי.כך לפחות היה צפוי על פי התחזיות הקודמות להיות וזה גם מה שקרה בפועל עד לקטע השמיני והאחרון שהסתיים על פסגת הקורשבל.

המרוץ נפתח בשני ניצחונות רצופים של קריסטופר פרום הן במרוץ הנגד שעון, והן בקטע השני שהסתיים על פסגת הר. בקטע השני נראה היה קריסטופר פרום הישן והטוב וכשהוא נתן סדרה של האצות אלימות. אף אחד כולל קונטדור לא יכול היה לשבת על הגלגל שלו והניצחון שלו הושג בצורה מעוררת הערכה וכבוד. כשיתרון של 12 שניות בכיסו  ברור היה שההכרעה תיפול בשלבים האחרונים של מרוץ הקטעים באלפים של איזור נהר הרון. ואז בקטע השישי קרה אירוע שטרף מחדש את הקלפים. אירעה התרסקות בפלוטון שכריס פרום היה מעורב בה. דם רב ניגר מאזור המרפק שלו. מדובר במרוץ אופניים ודברים כאלו קורים אבל אין ספק שלנפילה ולכאבים הנלווים לה הייתה  השפעה על קריס פרום. למחרת בקטע שמסתיים על פסגת הר ב-2 הק"מ האחרונים תקף אלברטו קונטדור את חבורת הפייבוריטים וגם קריס פרום לא יכול היה ללכת איתו. התוצאה הייתה שהחולצה הצהובה עברה לקונטדור עם יתרון של 8 שניות על פרום.

היום (יום א')  הגיע הקטע האחרון שהסתיים על פסגת הקורשבל. אנדרו טלנסקי רוכב אמריקאי בן 25 מקבוצת גארמין שארפ, שסומן לגדולות, מפתיע את כולם כאשר הוא נמציג רכיבה מדהימה ומסיים את הקטע במקום הרביעי,אבל מרוויח די זמן על קונטדור כך שהוא הופך את הקערה על פיה וזוכה בניצחון הכי גדול בקריירה שלו כרוכב עד כה.את ההתרגשות על פניו לא היה ניתן להחמיץ והוא ממש פרץ בבכי כשהבין שהוא המנצח של הטור.

אלברטו קונטדור שגם הוא הפגין רכיבה משובחת וכושר טיפוס מדהים כבר ראה את הארץ המובטחת, אבל בסופו של דבר המאמץ המתמשך נתן בו את אותותיו והוא לא הצליח לצמצם את הזמן  אם כי הצליח למזער נזקים וסיים את הטור במקום השני בדרוג הכללי המצטבר. קריס פרום המרוסק  לא הצליח להתאושש ואבד את מקומו בטופ 10.
אז מה אפשר ללמוד מהמרוץ הזה לגבי מה שצפוי לנו בטור דה פראנס 2014?

  1. אלברטו קונטדור נמצא בכושר הכי טוב שלו מאז פרשת "הבשר הנגוע". יחד עם קבוצת סקסו טינקוף בנק שתהיה בטור דה פראנס אין ספק שהוא יאבק על הפודיום ואפשר שגם על המקום הראשון.
  2. גורם ההרתעה של קריס פרום אבד. היריבים שלו מבינים היטב שהוא פגיע ושניתן לנצל את החולשות שלו ביום לא כל כך טוב. ברור שהדרך לחולצה הצהובה עוברת דרך קריס פרום וקבוצת סקאי אבל הניצחון בשום פנים ואופן איננו מונח בכיס של אף אחד, דבר שהופך את הטור 2014  להרבה יותר פתוח, אגרסיבי ומהנה מבחינת הצפייה בו.
  3. קריס פרום 2014 איננו קריס פרום 2013. הרבה יותר קשה יהיה ליצור שושלת ורצף של ניצחונות חוזרי בטור דה פראנס מאשר לזכות בו בפעם הראשונה. כעת בקריטריון דופינה הוא אפילו לא נכלל בטופ 10. מכה קשה מאוד לאגו ובכלל קבוצת סקאי צריכה לעשות בדק בית רציני. למרות שמיקל ניאבה ממתיק את הגלולה ומנצח את הקטע ה-8 עבור קב' סקאי הרי שפרום בשלבים המכריעים אין סביבו רוכבים מהקבוצה שיכולים לעזור לו והוא נותר לבדו במערכה. 
  4. וינצ'נזו ניבאלי נראה חושך. בכל פעם שחבורת הפייבוריטים האיצו בעלייה הוא נותר מדשדש מאחור, ובכלל לא בטוח שההחלטה ללכת השנה על כל הקופה ולהשתתף בטור דה פראנס הייתה נכונה מבחינתו.
  5. אנדרו טלנסקי בן ה-25 הוא אחד מהילדים החדשים בשכונה. כדאי לשים לב להתקדמות ההדרגתית שלו. אלוף ארה"ב לקולג'ים לפני 6 שנים מגיע למצב שבמרוץ הקטעים היוקרתי פאריס ניס שנה שעברה סיים כסגן ואת הטור דה פראנס 2013 הוא סיים במקום ה-10. בקטגוריה הזו נכלל גם אדם ייטס בן ה-21 מקבוצת אוריקה גרין אדג' האוסטרלית שסיים במקום השישי.
  6. לעיתים כמו בחיים "שניים רבים והשלישי לוקח". אף אחד לא לקח בחשבון שטלנסקי ינצח גם את קונטדור וגם את פרום. האם תסריט כזה יכול לקרות גם בטור דה פראנס 2014?.

 

קשה להאמין אבל אז כעת אחרי שקריטריון דופינה 2014 הסתיים ניתן לומר בוודאות ש:"הכול פתוח". אין עדיין כעת רוכב דומיננטי כמו שהיה בתקופה של לאנס ארמסטרונג, אינדוראן ומרקס. עכשיו זה קריס פרום מול אלברטו קונטדור ולפחות על גבי הנייר  צפוי לנו מאבק של ממש בין שני הענקים הללו. יחד עם זאת, כעת ברור שלמשוואה הזו צריך להכניס גם את הדור החדש של הרוכבים הצעירים והמבטיחים כמו: אנדרו טלנסקי, אדם ייטס, וילקו קלדרמן, ורומיין ברדט שמתחילים לנשוף בעורפם של הרוכבים הוותיקים ניבלי ויורגן ון דר ברוק. אז אם חשבתם שהמונדיאל מעניין הרי  שהטור דה פראנס 2014 יהיה אשששששששששששש.

 

Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg