top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

סיפור שהתחיל באופניים ונגמר בארוחה רומנית

___________1.jpg
מאת: אבי גנאור
בשבוע שבו ציינה מדינת ישראל את יום השואה הזדמנתי עם זוגתי לעיר ברשוב שברומניה. עיר עתיקה בת מאות שנים שמשתרעת  לה בעצלתיים בעמק קטן בין פסגות מושלגות בהרי הקרפטים. חבל ארץ זה שעבר במאות השנים האחרונות  מידי הרומנים להונגרים ולהיפך, היה בעבר ביתם גם של  עשרות אלפי  יהודים שחלקם הושמד בשואה (בעיקר בטרנסילבניה)  וחלקם עלה לישראל.
בכיכר המרכזית של הרובע העתיק בברשוב פגשנו את בוגדן, בחור מוצק לבוש במכנסי ברמודה שחורים ומעיל צהוב שמשך את עיניי בשל העובדה שהחזיק בידו האחת אופני כביש ישנים שהוסבו לסינגל ספיד מגניבים. כשהבחין בי מיהר והציע לי באנגלית לא רעה בכלל, להיכנס למסעדה ממנה יצא והמליץ בחום על המטבח הרומני הבסיסי שהיא מציעה . הרגע אכלתי פה צהריים הוא אמר, והמחירים ממש טובים. שאלתי אותו על האופניים והוא קלט מיד שאני ישראלי. יש כאן לא רחוק את בית כנסת הכי יפה באירופה אמר לי בהתלהבות. כדאי לך לראות אותו ואולי גם ייצא לך  לפגוש את הרב  צביקה שהוא ממש רב מצוין אמר לי בהתרגשות. 
___________________.jpg
אני מבין שאתה יהודי אמרתי לו. לא אני נוצרי הוא אמר מיד במהירות אבל סבתא שלי הייתה יהודייה. מצד אימא שאלתי? כן אבל אבא שלי נוצרי, אבל אתה יודע התעקשתי, אם סבתא שלך הייתה יהודייה אז גם אימא שלך הייתה יהודייה ולכן גם אתה  לפי הדת היהודית נחשב כיהודי. אולי אתה צודק הוא אמר לי אבל אבא שלי נוצרי ולפי הדת הנוצרית אני נוצרי וגם את הבנים שלי חינכתי כנוצריים. אז מה לך ולבית הכנסת שאלתי אותו. אני לא יודע הוא אמר ...אני אוהב ללכת לשם , לשוחח עם הרב להתפלל ,לעלות לתורה ולא מזמן גם צפיתי בתפילת ברכת הכוהנים. זה היה מרגש. ומה עם הכנסייה הקשתי עליו. אני הולך גם לכנסיה ומתפלל גם שם, השיב לי בטבעיות. הרי זה בסך הכול אותו אלוהים לא?
בוגדן הסתבר, עובד בפארמדיק מסאג'יסט ומטפל בשיקום קשישים  שעברו התקף שבץ. והוא בחור מאוד חברותי. בסיביו הוא מוכר מאוד ורבים מהעוברים והשבים אמרו לו שלום בשעה שהלכנו לצדו בסמטאות הרובע העתיק, בדרך לבית הכנסת אותו התנדב להראות לנו.
______________________________.jpg
תגיד שאלתי אותו...בישראל ביקרת? הייתי רוצה הוא השיב לי אבל זה נורא יקר...וחוץ מזה יש אצלכם פצצות ברחובות ואני די חושש. ניסיתי להסביר לו שבדה"כ החיים בישראל טובים והתיירים מאוד נהנים, אבל הוא בשלו. זה מסוכן. גיששתי ואמרתי לו שכיהודי יש לו אפשרות לקבל סיוע מהסוכנות היהודית או ממשרד הקליטה כדי לבקר בישראל או אפילו לעשות עליה אבל הוא אמר לי, תשמע אשתי נוצרייה וגם הילדים שלי נוצרים ...מה הם יעשו שם? בינתיים הגענו לבית הכנסת אבל הוא כבר היה נעול וסגור ובוגדן התנדב לקחת אותנו למסעדה רומנית טובה שהוא מכיר. ליד המסעדה החלפנו טלפונים ונפרדנו בלחיצת יד. במסעדה ניגנו רפסודיה הונגרית ואשתי אכלה צ'ורבה. אני לא יכולתי שלא לחשוב על השואה שעוברת על עם ישראל. על היהודים שאובדים לנו בגלל ההתבוללות והפיגועים ברחובות ערינו. למחרת בבוקר ביקרנו בבית הכנסת . הוא באמת היה יפה ומרשים ולא יכולתי שלא לחשוב על כך שלא הייתי מגיע אליו לעולם אילולא האהבה לאופניים ולאוכל רומני.
 
בית הכנסת העתיק אכן הפתיע 
 
 
__________2.jpg
 
 
 
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg