top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

הרומן של פטר סאגן עם טינקוף סקסו

 

3_sagan.jpg

המעבר המתוקשר של פטר סאגן בסוף העונה שעברה לקבוצת טינקוף סקסו הייתה מלווה בהתלהבות גדולה בעולם האופניים, כעת כבר היו בטוחים שהסכר יפתח והניצחונות במונומנטים יתחילו להגיע... ציפיות לחוד ומציאות לחוד, ונכון להיום המציאות טופחת על פניו של פטר סאגן.

Oren Inbar

את הניצחון ההרואי של סאגן בטור של קליפורניה בחודש מאי ניתן לייחס להתבטאות של אולג טינקוף. "אני מחפש דרך להתיר את החוזה של סאגן בצורה חוקית". סאגן ניצח בדירוג הכללי בשלוש שניות בלבד, שבשלב הלפני אחרון, סאגן כמעט ונפח את נשמתו במעלה הר באדלי על מנת לא לאבד זמן בדירוג הכללי. סאגן כנראה הרגיש את האש בעורפו ונתן הופעה שהשאירה אותו בסוף ההר ללא אוויר לנשימה, והכל על מנת להרגיע את הבוס הכל יכול שלו אולג טינקוף. המעבר של סאגן לקבוצה של אולג טינקוף הייתה אחת המתוקשרות בשנים האחרונות, רוכב העל עם הכישרון הבלתי נגמר חתם על חוזה של 4 מיליון יורו לעונה לשלוש שנים. אחד החוזים הגדולים ביותר בעולם האופניים לרוכב שלמען האמת לא זכה בשום דבר רציני.החלום הגדול של כל רוכב קליסיקות הוא לזכות באחד מהמונומנטים, וזכייה במונומנט זה מה שמכניס רוכב לפנתאון של הגדולים. כל מונומנט שונה, כאשר מילאן סן רמו נחשב למונומנט של ספרינטרים וגי'רו דה לומברדיה הינו המונומנט של המטפסים. בלי זכיה במונומנט סאגן לא יהיה אף פעם בשורה הראשונה של הרוכבים הגדולים, אלא רק אחד שניסה ולמרות הכישרון הגדול לא הצליח. לכן, אם נסתכל על הרזומה של סאגן עד לעונת 2014, סאגן זכה ב-4 שלבים בטור דה פראנס, זוכה החולצה הירוקה 3 פעמים, זכה ב-3 שלבים בוואלטה ב-2011, ניצח את Gent–Wevelgem, Brabantse Pijl, ו- Grand Prix Cycliste de Montréal  ב- 2013, ב-2014 ניצח את E3 Harelbeke, רזומה לא מרשים לכמות הכישרון, ובטח לא תואם את רמת הציפיות שיש ממנו ושיש לו מעצמו, ובלי ניצחון באחד מהמונומנטים, רצוי בכמה, האכזבה גדולה יותר. רק לשם השוואה ג'ון דנגלקוב רוכב קבוצת GIANT ALPECINזכה השנה הן במילאן סן רמו והן בפריז רובה, הישג מדהים ומרשים ללא ספק וכבר עכשיו ניתן לראות בו יחד עם אלכסנדר כריסטוף כדור הבא של טום בונן ופביאן קנצ'לרה. איפה הם ואיפה סאגן.
sagan1.jpg-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 פתיחת עונת 2015 של סאגן הייתה מלווה בהרבה התרגשות וציפייה גדולה לניצחונות גדולים בתחרויות הגדולות, וכגודל הציפיות כך גודל האכזבות. לסאגן ניצחון אחד בלבד בטיראנו-אדריאטיקו, כאשר המרוץ האחרון שהוא ניצח לפני כן, היה ביוני 2014, אליפות סלובקיה לא משהו להתפאר בו. האם סאגן נחלש או שהמתחרים שלו מתחזקים, אפילו בקבוצתו לא מצליחים להסביר למה הוא מתקשה כל כך. זוהי ללא ספק פתיחת העונה הכי גרועה שהייתה לו, רק ניצחון אחד בלבד בשלב מתקדם של השנה ולאחר שעונת הקלסיקות הגיעה לסיומה ללא ניצחון. סאגן נראה בפתיחת העונה כבד יותר מ-73 ק"ג המוצהרים לגובהו 1.80 ס"מ, נראה שהוא שוקל  יותר קרוב ל- 80 ק"ג. הלחץ על סאגן כמו על הקבוצה גובר, כאשר נכון להיום יש להם רק 2 ניצחונות, הישג מאכזב למדי לקבוצה עם שמות כמו אלברטו קונטדור ופטר סאגן. אין ספק שסאגן מתגעגע לעונת 2013 אותה סיים עם 22 ניצחונות, אך כרגע למרות קור הרוח שהוא מפגין כלפי חוץ לפחות, הוא נאלץ להתמודד עם קבוצה בעלת יומרות הרבה יותר גדולות מאלה שהיו בקבוצתו הקודמות ועם בעלים שאינם מהססים להביע את מורת רוחם כלפי הרוכבים שלהם באמצעות התקשורת והמדיה החברתית כמו אולג טינקוף, סאגן עלול להפוך מיקיר הקבוצה לשק החבטות.

מנהל הקבוצה הקודמת שלו בקנונדייל, רוברטו אמדיאו, אמר בראיון לאחר פריז-רובה על סאגן שהוא צריך להתחיל לרכוב ביותר חוכמה מבחינה טקטית.  "הוא צריך לשפר את הטקטיקה שלו ברגעים המכריעים" אמר אמדיאו. "כשזה בא לך בקלות, כמו שזה הגיע אליו בארבע השנים האחרונות, הכל נראה נורמלי. ברגע שזה לא בא בקלות, אתה צריך לסמוך על ניסיון ובגרות.  אתה צריך לעשות שימוש בשכל, לדעת מתי לשבת על גלגל ולא לפרוץ קדימה".

סאגן הוכיח אי יכולת טקטית במילאן סן רמו השנה כאשר 2 ק"מ לסיום הוא מוצא את עצמו בקדמת הפלטון, ונראה שהוא לא מבין בדיוק מה הוא רוצה לעשות, לפרוץ קדימה או לחכות לשאר, בהמשך הוא מאבד את מיקומו אחרי המוביל, לוקה פאוליני, כאשר הוא נמצא במקום 11, במקום להיאבק על מיקום לשבת על אלכסנדר כריסטוף, ב-150 המטרים האחרונים הוא הצליח לשפר עמדה למיקום ה- 8, ויצא לספרינט ממיקום בעייתי, תוך שהוא נסמך על כוחו ומצליח לעקוף 4 רוכבים אחרים  לסיים  רביעי. מבחינה טקטית סאגן הפסיד את המרוץ ברגע שהוא ויתר על הגלגל של כריסטוף ובחר לשבת מאחור ולא להיאבק על מיקום טוב יותר כמו המנצח ג'ון דגנלקוב, חוסר הבנה של חשיבות המיקום בספרינט סיום יחד עם מקבץ הספרינטרים הטובים ביותר, כאשר סאגן אינו משתווה ביכולותיהם של כריסטוף ודגנלקוב אשר נחשבים לספרינטרים טהורים יותר ממנו, ולכן היה צריך לדעת שהוא חייב מיקום טוב יותר על מנת לנסות לנצח.    

ב- E3הרלבקה ישב סאגן עם גארנט תומס וזיידנק סטיבר בקבוצת הבריחה, כאשר 4.3 ק"מ לסיום תומס בורח וסאגן אינו יכול להגיב ושולח את סטיבר לרדוף לבד אחרי תומס. ממקום מובטח לפודיום, סיים סאגן את המרוץ במקום ה-30 המאכזב למדי. לאחר המרוץ לא ידע סאגן להסביר מה קרה ולמה הוא נחנק כך פתאום. את הטור דה פלנדרס סיים סאגן במקום הרביעי, תוך שהוא מוותר על ספרינט הסיום מול גרג ואן אוורמרט שברח לו יותר מ-500 מטרים לסיום, ואיתו הוא רכב את 13 הקילומטרים האחרונים.  שלוש שעות לאחר סיום גנט- וולבגם, פיטר אולג טינקוף את ביארן ריס, המנהל הספורטיבי של הקבוצה. בימים שלאחר מכן האשים טינקוף את ריס בחוסר הניצחונות, נשאלת השאלה מתי יתחיל הבעלים הזועם להאשים את הרוכבים שלו בכישלונות. כרגע הוא מפגין אורך רוח וחיוכים לרוב אבל כישלון של הקבוצה בטור דה פראנס יביא את טינקוף לחוסר שליטה בפיו אם לשפוט על סמך מקרי העבר. המקרה המתוקשר שבו אולג טינקוף השתלח באלברטו קונטדור בטוויטר יום אחד אחרי סיום הטור דה פראנס 2013, עליו כתב: "היכולת של קונטדור הייתה לא טובה, הוא צריך לשנות הרבה דברים בהכנה שלו, ולהיות יותר מקצועני. האם הוא יעשה את זה, זאת השאלה?". "המשכורת שלו לא שווה לביצועים שלו, עשיר מידי ולא רעב, זו הדעה שלי ואני זכאי לה, הוא חייב לעבוד קשה יותר".

קונטדור הוא המרוויח הגדול ביותר בקבוצה כ- 3.3 מיליון יורו לעונה, בתוספת 2 מיליון יורו חסות ושת"פ עם ספשלייזד, כאשר בשנת 2014 הוא הסכים להוריד את שכרו ל- 2.8 מיליון יורו בשל הקשיים הכלכליים שהקבוצה חוותה, אך כיום חזרה משכורתו לסכום המקורי, גם כך אין צורך לרחם עליו.הוצאה נוספת לכל קבוצה השוכרת את שירותיו של סאגן הינה העובדה כי סאגן מגיע כעסקת חבילה עם אחיו הבוגר, יורג'י לכל קבוצה שהוא רוכב בה, כך היה בקנונדייל, וכך בטינקוף-סקסו. העובדה שהוא מביא את אחיו כחלק בלתי נפרד מהחבילה, אשר מהוה הוצאה כלכלית שאינה מבחירה, וברור לכולם שאילולא יורג'י לא היה אחיו של פטר סאגן הוא לא היה זוכה כלל לרכוב בקבוצת פרו-טור אם בכלל אפילו גם בדרג השני של פרו-קונטיננטל, באופן וודאי לנוכח הרזומה הדל שלו ונטול ההישגים. שני האחים רכבו ביחד 4 שנים, משנת 2010 ועד 2014 בקבוצת קנונדייל על גלגוליה, וכעת המעבר שלהם יחד לקבוצת טינקוף-סקסו. אומנם משכורתו של יורג'י נמוכה באופן משמעותי מזו של אחיו עדיין מדובר במאות אלפי יורו לשנה אשר נכפת על הקבוצה ולאו דווקא ברצון.  
והנה לאחר סיום עונת הקלסיקות פרסם אולג טינקוף בבלוג שלו "אני משלם לו הרבה כסף והוא לא מראה ביצועים, זה לא טוב". טינקוף טוען שהאשמה בחוסר היכלות של סאגן טמונה בעצמו בלבד. " הוא צריך לגלות למה? והוא צריך לעשות את השינוי ולהתחיל לנצח שוב, אני לא יכול לעשות הרבה".

הבוס האקסצנטרי כבר שכח שכמה שבועות לפני כן אמר שהקבוצה לא מצפה מסאגן לניצחונות בטור דה פארנס אלא להיות כרוכב מסייע לאלברטו קונטדור לנצח את הטור. מה שבטוח שצפוי להיות שמח ויהיה מעניין לראות את הדינמיקה בין הבוס הכל יכול לבין הרוכבים שלו בכלל וסאגן בפרט, ועד לטור אנחנו נשמע עוד הרבה מהגיגיו של אולג טינקוף. בסופו של יום סאגן מודע לחוסר ההצלחה שלו עד כה בקבוצה, ונראה כי ינסה לעשות הכל על מנת לעזור לקונטדור לזכות בטור אבל גם לעזור לעצמו בעזרת כמה ניצחונות ואת החולצה הירוקה, ככה ישקיט את הבוס האקסצנטרי שלו לזמן מה, לפחות.

 

 

 

 .

 


 

 

Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg