top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

כיצד ללמד את ילדכם לרכוב על אופניים

הילד שלכם חוגג חמש והחלטתם שזה הזמן המתאים ללמד אותו לרכוב על אופניים ולא משנה אם אלה אופני עיר, אופני הרים, או אופני כביש, מצוין! אך האם אתם יודעים כיצד ללמד אותו לרכוב? או מה השיטה המומלצת ביותר ללימוד הילד? האם ניסתם ללמד אותו וזה לא הולך? במאמר הבא אפרט לכם כיצד ללמד את הילד שלכם לרכוב על אופניים בצורה בטוחה וטובה. 

מאת שפי שמחון*  

ktm.jpg

רכיבה על אופניים משפרת את הביטחון העצמי של הילד, את הדימוי העצמי שלו בפני החברה הסובבת אותו וכמובן תורמת לפעילות גופנית בריאה וכיפית. כל הורה רוצה שהילד שלו ידע כיצד לרכוב על אופניים בצורה בטוחה ונכונה אז איך עושים את זה? ככה!

הציוד הנדרש
·  אופניים – אני ממליץ להשתמש באופנייBMX   פשוטים במידה 12-20 תלוי בגובה הילד          

· מקל מטאטא – יש לפרק את מברשת המטאטא מהמקל והישאר רק עם המקל עצמו ולחבר אותו לאופניים מאחורי האוכף שם יש מקום מעל הגלגל האחורי שנראה בצורת משולש, פשוט תקעו את המקל והוא יישאר עומד                            באלכסון.     

· מגרש ריק  - מגרש כדורסל או חנייה ריקה

· הורה חרוץ – הורה בכושר שלא מתעצל לרוץ

צפו בסרט וידאו 

הכינו את הילד
ראשית אני מאוד ממליץ להכין את הילד שלכם מבעוד מועד ולספר לו שאתם רוצים ללמד אותו לרכוב על אופניים ללא גלגלי עזר, ולהסביר לו שזה הולך להיות שונה מרכיבה עם גלגלי עזר ושהוא הולך ללמוד לשמור על שיווי המשקל ברכיבה על אופניים. סביר שהילד ישאל מה יקרה אם אני אפול? וכאן הייתי משיב נכון אתה עלול ליפול מהאופניים אך רוב הסיכויים הם שלא תיפול ובמיוחד אם תשתף פעולה ותבצע אחר ההוראות, כמו כן יש את האמרה הידועה של "מי שלא נופל לא לומד" כך שעדיף שהילד ידע את האמת, ובמקרה של נפילה יש לעודד את הילד ולהעלות אותו שוב על האופניים ולהמשיך בעבודה.

התאימו את האופניים לילד שלכם
ילד בגיל 5-6 ילמד לרכוב על אופניים במידה 16

ילד בגיל 6-7 ילמד לרכוב על אופניים במידה 18

ילד בגיל 7-8 ילמד לרכוב על אופניים במידה 20

אם הילד גבוה או נמוך לגילו נתאים לו את האופניים על פי גובהו

הכנה למשימה
 פרקו את גלגלי העזר -שתפו את הילד בחוויה וספרו לו שהוא מספיק גדול כדי להיפרד מהם לשלום. השתמשו במפתח בגודל 14 זה בדרך כלל מתאים לרוב סוגי גלגלי העזר ואם לא אז מספר 15.

·         התאימו את גובה האוכף לילד –כאשר הילד יושב על האוכף הרגליים שלו אמורות לגעת ברצפה עם קצות האצבעות כך שתנועת הדיווש תהיה קלה עבורו ונכונה.

·         כוונו את הכידון בהתאם –כידון האופניים אמור להיות ישר וזאת נוודא כשהוא מקביל לקרקע, בנוסף נוודא שכאשר הילד אוחז בכידון ידיו כמעט ישרות לחלוטין.

·         חבישת קסדה –מיותר לציין שלא מוותרים על חבישת קסדה לעולם. רכשו קסדה בחנות אופניים וודאו שהיא מכסה לילד את המצח ושמעל העורף יש כפתור שניתן להדק עזרתו את הקסדה על הראש וכמובן הדקו עד שהקסדה לא זזה כאשר הילד מזיז את ראשו למעלה ולמטה ולצדדים.

·         בחרו מקום מתאים –אל תלמדו את ילדכם לרכוב לילד החברים שלו, סביר להניח שזה יפריע לריכוז שלו והדבר האחרון שהוא רוצה זה שחבריו יראו אותו נופל. השקיעו מאמץ קטן ובחרו מקום שקט, בדרך כלל זה תלוי בשעה. שעות הצהריים שקטות ושבתות בבוקר גם.

לימוד רכיבה על אופניים יוצאים לדרך
הכנתם את הילד למשימה והוא מתלהב להתחיל כבר, פרקתם את גלגלי העזר כיוונתם את המושב והכידון נפחתם אוויר בגלגלים ובחרתם סביבה שקטה ומרווחת, מצוין אז מה עושים.

הוראות לילד
הסתכל כל הזמן קדימה, לא למטה ולא למעלה רק קדימה ותדווש בדיוק כמו בגלגלי העזר, השתדל להימנע מלכוון את האופניים בעזרת הכידון אלא הבט אל כיוון הנסיעה, כאשר האופניים ימשכו אותך ימינה או שמאלה הבט לכיוון המשיכה והמשך לדווש. הכי חשוב זה שלא תתנגד, השתדל לזרום עם כיוון הנסיעה.

הוראות להורה המלווה
אחוז במקל ורוץ לצד הגלגל האחורי של האופניים בהתאמה לקצב הדיווש של הילד, ברגע שתרגיש שהילד צבר מספיק מהירות וששיווי המשקל מתחיל להישמר שחרר מעט את המקל ואפשר לילד לרכוב לבד, היה מוכן לאחוז במקל ברגע שהילד מתחיל לאבד את שיווי המשקל.  עודד את הילד ואמור לו מלים חיוביות, למרות שזה קשה לרוץ וקצת מתסכל כשהילד שלך לא מדווש, קח את הזמן ובסבלנות רבה וחיובית בקש מהילד לדווש כל הזמן ולהביט קדימה כל הזמן. שמור עליו והיה ערני. ברגע שהוא מאבד את שיווי המשקל אחוז מיד במקל וכך תמנע נפילות.  ככל שהילד ירגיש בטוח יותר וידע שיש לו על מי לסמוך הוא יפתח יותר וירשה לעצמו לדווש מהר יותר ולמצוא את שיווי המשקל. אל תוותר בקלות אם לא הולך בפעם הראשונה נסה שוב, קח הפסקות, בסוף זה יצליח.

בהצלחה לכולם ורכיבה נעימה

 *שפי שמחון מדריך ללימוד רכיבה על אופניים,  http://www.shefisimhon.co.il/

 

 

 

 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg