top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

האם הטור דה פראנס חוזר לצרפת?

21111.jpg

מאת: אייבי גילת

אז בואו ניזכר מה היה לנו? הטור דה פרנס  2014 ייזכר בעיקר  בזכות העליונות המוחלטת שגילה המנצח האיטלקי וינצ'נזו ניבאלי על פני כל שאר המתחרים. לעיתים היה נדמה שמדובר במרוץ של רוכב אחד ועוד 163 רוכבים אחרים שסיימו את המרוץ בפאריס. ניבאלי ניצח 4 קטעים, לבש במשך 19 קטעים את החולצה הצהובה וסיים את המרוץ בפער אדיר של מעל 7 דקות מהמקום השני. בשום שלב לא היה ספק בכלל מי הוא הבוס של טור.  עם ניצחונו של ניבאלי הוא הכניס את עצמו לרשימה מאוד מכובדת של 6 רוכבים שזכו אי פעם בכל שלושת הגרנד טורים (הג'ירו דה איטליה, הוואלטה דה ספנייה והטור דה פראנס). לפניו עשו זאת רק אדי מרקס, ברנארד הינו, ז'אק אנקטיל, אלברטו קונטדור, ופליצ'ה ג'ימונדי.

מימין ונצ'נזו ניבאלי לוגם שמפניה עם חבריו מאסטנה לפני הכניסה לפאריז

 עובדה נוספת שמאפיינת טור זה היא שלראשונה משנת 1997 עת סיים רישארד וירונק על הפודיום, יש סוף סוף רוכב צרפתי על הפודיום, ולראשונה משנת 1984 עת סיים לוראן פיניון ראשון וברנארד הינו שני אחריו  עמדו ביום א' האחרון שני רוכבים צרפתים על הפודיום בשדרות האליזה: היו אלה  ז'אן קריסטוף פרוד וטיבו פינו שסיימו במקום השני והשלישי אחר וינצנזו ניבאלי. 

צפו כאן בוידאו על זכייתו של ניבאלי בטור דה פרנס 2014:

 

 עובדה מעניינת נוספת היא שצרפת, המדינה המארחת את הטור אף  זכתה  בתואר הקבוצתי  המכובד על ידי קבוצת  AG2R La Mondiale וגם טיבו פינו  הרוכב הצרפתי המהולל זכה בתואר הרוכב הצעיר עם החולצה הלבנה ועוד  2 רוכבים ממדינת "הטרי קולור"  -בלל קאדרי מקב' AG2R La Mondialeבקטע ה- 8 וטוני גאלופין מקב' לוטו בליסול בקטע ה-11 - זכו בכמה קטעים במהלך הטור הציף בצרפת גל של רגשות לאומיים. והכול כעת מוכן לשאלה הבאה: האם בטור של 2015 נראה סוף כל סוף אחרי 30 שנה גם רוכב צרפתי מנצח את הטור דה פראנס? ימים יגידו.

_______________.jpg

וגם לגרמנים הייתה עדנה.
בטור של 2014  הרוכבים הגרמניים עשו  היסטוריה. אם חשבנו שאחרי ש"המנשאפט" זכו בגביע העולם בכדורגל בברזיל הם יסתפקו בזה, הרי שטעינו ובגדול. רוכבים גרמנים זכו ב-7 קטעים בטור דה פראנס 2014. אנדראה גרייפל אלוף גרמניה כביש ניצח את הקטע השישי. טוני מרטין אלוף העולם במירוצי נג"ש ניצח שני קטעים את הקטע ה-9 ואת הנג"ש היחידי בטור קטע מספר 20.  מאיץ העל מרסל קיטל הפך עם זכייתו ב-4 קטעים בטור דה פראנס 2014 לרוכב השני בהיסטוריה אחרי מארק קוונדיש שמנצח פעמיים ברציפות את הקטע האחרון בטור.  קיטל גם ניצח את הקטע הפותח בטור ואת הקטע המסיים בדיוק כפי שעשה בשנה שעברה. אגב גם בשנה שעברה ניצח קיטל 4 קטעים בטור. לדעת רבים מרסל קיטל מקבוצת ג'יאנט שימאנו חיזק בכך את הטענה שכיום הוא המאיץ הטוב ביותר בדבוקה.

משמאל טוני מרטין הגרמני מנצח נגד השעון 

עוד היסטוריה קטנה שנעשתה בטור האחרונה  היתה בדזמותו של הרוכב הסיני צ'נג שי מקבוצת ג'יאנט שימאנו, שהיה סוגר בריחות לאורך כל הטור. הוא סיים כ"פנס האדום". הרוכב האחרון בדרוג הכללי המצטבר 6 שעות אחרי המנצח, אבל ניכנס לספרי ההיסטוריה כרוכב הסיני הראשון  מעולם  שהתחיל וסיים את הטור דה פראנס. היו בטוחים שאחריו יבוא עוד רבים.

 

פיטר סאגאן הפנומן הסלובקי שוב הולך הביתה עם החולצה הירוקה של המאיצים והוא עושה זאת בפעם השלישית ברציפות. להבדיל מהפעמים הקודמות שבהם ניצח גם כמה קטעים הפעם סאגאן לקח את החולצה הירוקה מבלי לנצח אף קטע. יש שראו בכך כישלון אבל כדאי לשים לב לסטטיסטיקה הבאה: בשבוע הראשון של הטור סאגאן היה במשך 7 פעמים בטופ 5 ברצף !!! הישג מדהים. בפעם השביעית נאלץ סאגאן לראות רק את מטאו טרנטין חולף ומסיים מילימטרים לפניו. עד ל23 ביולי  רכב סאגאן 60 קטעים בטור דה פראנס כשמתוכם 54 היו עם החולצה הירוקה. כאשר מורידים את קטעי הפתיחה שבהם לא רוכבים עם חולצה מדובר על 54 קטעים מתוך 57 קטעים. סאגאן סיים 26 קטעים בטופ 5 !. איזה רוכב ענק. ובוא לא השכח שהוא רק בן 24. 

161.jpg

וזה לא נגמר שם: ראפאל מייקה הרוכב הפולני של קבוצת טינקוף סקסו בנק הגיע לטור על תקן של מחליף לרומן קרויציגר שנחשד בשימוש בחומרים אסורים. מייקה שסיים את הג'ירו במקום ה-6 הכללי , כמו כל פולני טוב  אפילו צייץ בטויטר שקשה לו לעשות שני  גרנד טורים בשנה אבל בכביש הוא דיבר אחרת וניצח שני קטעים חשובים כשהוא לוקח את החולצה המנוקדת של מלך ההרים והופך את הטור דה פראנס עבור קבוצתו (שהפסידה את אלברטו קונטדור)  לטור מוצלח. הקריצה השובבה שנתן למצלמת הטלוויזיה לפני הניצחון בקטע השני הצדיקה את כינוי הג'וקר שדבק בו הפכה את מייקה מעוד רוכב לסוג של סלב. 

מימין רפאל מייקה לוקח עוד קטע יומי בטור ומציל את טנקוף סקסובנק מכישלון

טיבו פינו הרוכב הצרפתי של קבוצת FDJשהלך בשנה שעברה הביתה אחרי הקטע ה-16 חזר ובגדול ולקח גם את החולצה הלבנה וגם מקום שלישי על הפודיום. בגיל 24 הוא נושא על כתפיו הצנומות את תקוותיה של אומה שלמה להיות הצרפתי הראשון שיזכה בטור דה פראנס  אחרי 30 שנה.

ועוד  רוכב  צרפתי ז'אן קריסטוף פרוד  בן ה-37 של קבוצת AG2R La Mondialeשעשה את זה... הוא עמד על הפודיום במקום השני לוינצ'נזו ניבאלי. ואיזה ויה דלורוזה שהוא עשה לעצמו ולאוהדים הצרפתיים. בשנה שעברה הוא התרסק בשלב הנג"ש ושבר את עצם הבריח. השנה הוא הוציא מעצמו את המיטב והצליח לעשות נג"ש מעולה מבחינתו עובדה שהציבה אותו במקום השני. ואז כשבכול היה נראה כבר גמור הוא מתרסק שוב בקטע האחרון בשאנז אליזה. לרגע היה נדמה שהרכבת של קריסטף פרו שוב יוצאת בלעדיו אבל אז הוא חוזר בעזרת חבריו לקבוצה לדבוקה אחרי שניבלי ושאבאנל מאיטים את הקצב מקדימה ומסיים את הטור במקום הראוי לאלוף כמוהו. פרוד שזכה במדליית כסף באופני הרים באולימפיאדה סוגר חשבון עם הטור דה פראנס ואנחנו האוהדים מזילים דמעות כמים יחד עמו.

22222.jpg

וכעת לשאלה הבנאלית מה היה קורה אם?

אני מאמין שבכושרו הנוכחי וינצ'נזו ניבאלי יכול היה להתמודד עם קריסטופר פרום ועם אלברטו קונטדור למרות שהשניים הללו היו טובים ממנו לאורך העונה.  ניבאלי הגיע לטור 2014 חד, מוכן וחזק. 
הוא ניצח את אליפות איטליה כביש שנערכה רק שבוע ימים לפני הטור.

משמאל רוכב של בלקיןן שמתרסק בימים הראשונים של הטור

הפציעה של פרום כשנפל בקטע ה-5  ונחבל בידו ואח"כ פציעתו של אלברטו קונטדור ששבר את רגלו בקטע ה-10 הותירה את וינצ'נזו ניבאלי בפסגה בפער ניכר מיריביו. אבל ניבאלי הראה בכל הזדמנות שהוא אגרסיבי, יוזם מהלכים וכשהוא פתח מבערים אף אחד לא היה ללכת איתו פרט לז'אן קריסטוף פרוד שסיים אחריו בדרוג הכללי המצטבר.

יש גם הבדל מאוד גדול בין ניבאלי הרוכב שזכה לכינו "הכריש ממסינה" ובין וינצ'נזו ניבאלי האדם. מחוץ למסלול הוא מתגלה כאדם נדיר, רגשן עד לדמעות, סבלני ועונה על שאלות קשות הנוגעות לנושא הסימום, ובכלל כאיש צנוע הדואג לפרטיותו ואינו רודף פרסום. מאוד ריגשה העובדה שהבטיח שהדבר הראשון שיעשה כשיחזור לאיטליה יהיה להעניק לאימא של מרקו פנטאני את אחת מהחולצות הצהובות שבהן זכה. הוא גם דאג לפרסם הודעת אבל לרוכב איטלקי צעיר שנהרג בתאונת דרכים. אכן אלוף ראוי. 

126.jpg

ברשימת המאכזבים של הטור דה פראנס 2014 הייתי מכניס שניים:

1. את הרוכב אלסנדרו וולוורדה מקבוצת מוביסטאר שסיים "רק" במקום הכי אכזרי המקום הרביעי ומחוץ לתמונת הפודיום. "הנסיך הספרדי" שסיים 5 פעמים על הפודיום בוואלטה כולל הניצחון ב-2009 סיים אומנם במקום הכי גבוה אי פעם מבחינתו אבל בגילו המתקדם 34 קשה לראות אותו שוב מסיים עוד מקום אחד מעל כל שכן מנצח את הטור דה פראנס. וחבל. היות ומדובר ברוכב פנטסטי עם פאלמרס אדיר בכל מסגרת שבה הוא השתתף. אבל איך שהוא תמיד בטור משהו מתפספס אצלו.

2. את הקבוצה טים סקאי הגאה שהזכירה בטור הזה יותר את סיפור טביעתה של הטיטניק ופחות את מה שהיה בשני הטורים הקודמים. אחרי פציעתו של קריס פרום ניסו המנהלים ובראשם דייב ברייספורד ללכת על תוכנית בי עם ריצ'י פורט. היה קצת פתטי לראות את פורט מנסה להוציא משהו מהטור כאשר הוא פורץ קדימה בשדרות השאנז אליזה ונבלע אח"כ ע"י הפלוטון. ריצ'י פורטה סיים את הטור 2014 במקום ה-23  יותר משעה אחרי המנצח!!!. וזה אולי הסיפור של טים סקאי השנה בטור. המלעיזים יאמרו שחבל ש"סר" ברדלי וויגינס שכנראה חוזר למסלול לא היה כאן. גם האמירות של ראשי הקבוצה על כך שילמדו מהטעויות וינסו לנצח את הטור 2015 מראות שההיסטריה בממלכה המאוחדת בשיאן. אחרי דאבל בריטי בשנתיים האחרונות החולצה הצהובה עברה לארץ המגף האיטלקי ובצדק.

94.jpg

לסיכום
ניתן לומר שהפעם היה לנו טור שונה, אחר, צבעוני, מפתיע  ובלתי צפוי. ידענו שהטור יעמוד השנה בצילו של המונדיאל אבל לא תיארנו לעצמינו כמה דברים בלתי צפויים יתרחשו בטור 2014. פציעתו של המועמד לניצחון בקטע ה-1 מארק קוונדיש נתנה את האות ומה שמאוד בלט השנה זה שדווקא רוכבים פייבוריטים שהיו מועמדים לדרוג הכללי המצטבר שנפלו והתרסקו נאלצו לפרוש. כך קרה לשלושה מנצח הטור בעבר אנדי שלק, קריס פרום ואלברטו קונטדור שנפצעו ולמרות שניסו לא הצליחו להמשיך. אנדרו טלנסקי היה עוד רוכב שנאלץ לפרוש עקב נפילה. בכלל ניתן לומר באופן כללי שנגמר העידן של השושלת. כל טור זו אופרה אחרת. הרוכבים הם בני אדם קודם כל. ה"פספורט הביולוגי" והחוקים החדשים שהונהגו לגילוי חומרים אסורים גורמים לא לאט לדבוקה להיראות ולהתנהל באופן הרבה יותר אנושי. יש גם הפתעות כאשר הרוכב הצ'כי ליאופולד קוניג מקבוצת נט אפ אנדורה שתהיה בשנה הבאה קבוצת פרו טור מסיים במקום השביעי. גם לאמריקאים הייתה סוג של עדנה כאשר טיג'יי. ון גרדרן מגיע בסופו של דבר במקום החמישי המכובד.  רומיין ברדט הצרפתי משלים שלישיה צרפתית נהדרת בטופ 6. לצרפתים בהחלט יש למה לצפות לשנה הבאה.

כעת לשאלה המסקרנת מה יקרה בשנה הבאה?. הטור של 2015 מתחיל כבר כעת. יש הרבה מאוד שמות שינסו ללכת עד הסוף. יש כל כך הרבה זמן והנבואה הרי אתם יודעים למי ניתנה. אבל דבר אחד בטוח. וינצ'נזו ניבאלי   יגיע להגן על תוארו –הוא כבר התחייב - ובטוח שגם יהיה יותר מוכן וגם עם ניסיון. השאלה מיהו רוכב גרנד הטורים הטוב בעולם כיום מעולם לא הייתה קשה יותר. 

107.jpg

מארגני הטור 2014 הנהיגו לא מעט חידושים השנה. הטור נפתח בשלושה קטעים רצופים בממלכה המאוחדת. מיליונים יש האומדים אותם ב-5 מיליון בריטים  צפו בשלושת הקטעים הראשונים בצדי הדרכים. גם העובדה שלפני הקטע האחרון בטור 2014 נערך מרוץ  נשים אגרסיוי ומרתק בשדרת האליזה ובו ניצחה הרוכבת המצטיינת ואלופת העולם מריאנה ווס שהוסיפה לא מעט פיקנטריה לטור 2014.  

מימין אלברטו קונטדור מובל למכונית ופורש מהטור דה פרנס לאחר התרסקות קשה

אצלנו החגיגה הצהובה התקיימה  בסימן המלחמה המתנהלת בעזה. קשה בימים אלה של  לחימה וטילים להתרכז בנופים עוצרי הנשימה שנגלו לנו דרך המרקעים. נקווה שבשנה הבאה נוכל להתרכז במה שאנחנו הכי אוהבים בטור דה פראנס 2015  ולמי שעוד לא שמע. ב2015 הטור יתחיל באוטרכט שבהולנד  וכמו שבוודאי  אומר וינצנזו : לה ריווורדרצ'ה ...

 

 

Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg