top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

רכיבה על אופניים משפרת משמעותית את הקוגניציה

 .dossim.jpgמאת: "דר דנה פלורנטין*
  צילומים: אבי גנאור

 לאחר 12 שנות מחקר בו השתתפו כ־900 גברים ונשים בגילי 50 ומעלה, התברר כי פעילות גופנית משמעותית  כמו ריצה הליכה ורכיבה על אופניים עשויה להאט באופן משמעותי את הירידה ביכולת הקוגניטיבית שלנו, ולשפר מאוד את הזיכרון. נו, אז למה אתם מחכים? עזבו את הסמארטפונים ושאר המסכים הדיגיטליים וצאו לפעילות בטבע.

1.קשה לקום מהספה? כדאי שלא להתעצל ! במחקר של כ־900 אנשים מתברר שפעילות גופנית יכולה להאט את ההזדקנות של המוח בכ־10 שנים!

2.המשתתפים נבחנו, בין היתר, על כמות המילים שהם הצליחו לזכור מתוך רשימה, וכמה מהר הם יכלו לבצע משימות פשוטות.

3.מצטערים, אבל הליכה למכולת לא תעשה את העבודה. מדובר על פעילות גופנית בעצימות בינונית עד גבוהה, כמו ריצה, טניס, הליכה מועצמת וכמובן רכיבה על אופניים!

​כולם יודעים שפעילות גופנית חשובה מאוד לבריאות, בין היתר ללב, אבל בואו נודה: אנחנו לא תמיד מצליחים להרים את עצמנו מהכיסא או מהספה ונמנען מלהזיע.

אז הנה, יש לנו זריקת מוטיבציה: פעילות גופנית יכולה להאט את ההזדקנות של המוח בלא פחות מ־10 שנים! כך לפי מחקר חדש שפורסם ב"נוירולוגיה" (כתב העת הרפואי של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה). זהו אחד המחקרים הראשונים שנוקב במספר בכל

 גינון לא נחשב, אופניים כן

876 אנשים בנות ובני 50 ומעלה - בגיל ממוצע של 71 - נשאלו כמה זמן ובאיזו תדירות הם ביצעו פעילות גופנית בשבועיים שלפני הריאיון האישי שנערך להם לטובת המחקר.

​20 דקות ביום - זה כל הסיפור גם מרדף אחרי פרפרים יכול לעשות את העבודה. טיפים לפעילות גופנית מהנה ויעילה פעילות גופנית לגיל המבוגר

90% מהמשתתפים דיווחו כי הם לא ביצעו פעילות גופנית כלל, או פעילות גופנית קלה, כמו הליכה, יוגה, וגינון. 10% הנותרים דיווחו על פעילות בעצימות בינונית עד גבוהה, כמו ריצה, רכיבה על אופניים, טניס, התעמלות או פעילות אירובית.

כשבע שנים לאחר מכן, כל משתתף עבר בדיקת MRIומספר מבחנים שבדקו את רמות הזיכרון והחשיבה שלו. כעבור חמש שנים נוספות עברו המשתתפים עוד סדרה של מבחני זיכרון וחשיבה. "שווה ל־10 שנים של הזדקנות"

כאשר השוו החוקרים בין שתי הקבוצות, הם גילו כי הקבוצה שחבריה עשו מעט פעילות גופנית או בכלל לא, הראתה ירידה גדולה יותר בכושר העיבוד והזיכרון האפיזודי לאורך חמש שנים, לעומת הקבוצה השנייה. עורכי המחקר טענו כי ההבדל "היה שווה לעשר שנים או יותר של הזדקנות".

כושר העיבוד -  משך הזמן שלוקח לאדם להשלים משימות - מידרדר במהלך תהליך ההזדקנות הנורמלי. ירידות בזיכרון האפיזודי - היכולת לזכור פרטים מחיי היומיום, כמו רשימת קניות - הם אחד מסימני ההיכר של מחלת האלצהיימר בתחילת דרכה. המשתתפים נבחנו על דברים כמו כמה מילים הם יכלו לזכור מתוך רשימה, וכמה מהר הם יכלו לבצע משימות פשוטות.

והנה התכנית למניעת אלצהיימר
פעילות גופנית חשובה, אבל לא רק.  יש לקחת בחשבון גורמים נוספים שעשויים להשפיע על בריאות המוח, כמו עישון, צריכת אלכוהול, לחץ דם גבוה, ו....שיעור ה־BMI. "המחקר הזה ממש מלהיב", אומר ריצ'רד ליפטון, פרופסור לנוירולוגיה שלא היה שותף למחקר, "הוא גורם לי להרגיש ממש טוב שאני על ההליכון ממש עכשיו. הוא מכיל את ההבטחה, את הרמז, את התקווה, שאם אנשים יהיה פעילים יותר זה יגן על המוחות שלהם מפני הזדקנות וירידה קוגניטיבית". אז קיבלתם עוד הוכחה מדעית שספורט חשוב לבריאות. ולא, הליכה איטית למכולת לא תעשה את העבודה – זו צריכה להיות פעילות שתעלה לכם את הדופק.בשורה התחתונה: להיות בטטת כורסה זה אולי כיף, אבל מקצר את החיים!

  • ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומשיבה על שאלות הגולשים בפורום בריאות המשפחה באתר כללית
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg