top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

וביום השביעי-עוד התרסקויות

22222.jpg
מאת אייבי גילת
מטאו טרנטין הרוכב האיטלקי מקבוצת אומגה פארמה קוויק סטפ שב-2 באוגוסט יחגוג את יום הולדתו ה-25 מוסיף למאזן הפאלמרס שלו ניצחון שני בטור דה פראנס (ה-1 היה בשנה שעברה בקטע ה-14) כאשר הוא מנצח את הקטע השני באורכו בטור דה פראנס 2014 מאפרני לריימס באורך של 234 ק"מ. הוא הגיע ממש מילימטר לפני פיטר סאגאן האלוף הסלובקי המצויין שקבוצתו קנונדייל עבדה עבורו לאורך כל היום ושממשיך לצבור נקודות לחולצה הירוקה. את הפודיום סוגר טוני גאלופין הצרפתי של קבוצת לוטו בליסול. בדירוג הכללי המצטבר לא חל שינוי של ממש ווינצ'נזו ניבלי ממשיך להוביל עם החולצה הצהובה כבר 6 קטעים.
פיטר סאגאן כל כך רצה לנצח את הקטע בטור דה פראנס ואפילו טרנטין היה בטוח שסאגאן ניצח. אבל צילומי הפוטו פיניש הוכיחו אחרת. האם נראה השנה את פיטר סאגאן לוקח את החולצה הירוקה של המאיצים בלי לנצח אף קטע בטור דה פראנס?.
אחרי 14 ק"מ של מרוץ נוצרה קבוצת הבריחה של היום שהכילה 6 רוכבים: פישו, דלפלאס, אדט, הוזרסקי, אלמינגר ובושה אלוף ארה"ב. 
מרבית הקטע הפלוטון החזיק את הבריחה די קרוב כאשר מקדימה קבוצת קנונדייל הוציאה המון אנרגיה כדי להביא את סאגאן במצב האופטימאלי לקו הסיום. בדיעבד אפשר לומר שזו הייתה הוצאת אנרגיה מיותרת.  
מה שאפיין מאוד את הקטע הזה כמו גם קטעים אחרים היו ההתרסקויות של רוכבים והוצאתם מהמרוץ. אתמול זה היה תורו של ז'סוס הרננדס אחד הרוכבים הדומסטיקים של קונטדור שהיה אמור לעזור לו בקטעי ההרים שנטש את המרוץ לאחר שהתרסק והותיר את קונטדור עם פחות כוח אש לקטעי ההרים הגבוהים.
מרגשת במיוחד הייתה פציעתו של אנדי שלק מנצח הטור 2010 שנפצע באורח מאוד קשה בברכו וקרע את המיניסקוס וגם את הרצועות. הוא עבר ניתוח והחזרה לכושר שבו ניצח ב- 2010 נראית כמו משימה בלתי אפשרית."לא ככה הייתי רוצה לפרוש מרכיבה על אופניים", אמר אנדי שלק. אפשר בהחלט להבין אותו.
למעשה עם פרישתם של אנדי שלק, וקריס פרום נותר רק מנצח טור דה פרנס אחד במירוץ - אלברטו קונטדור.
הקרנבל הצבעוני שהוא שיירת הקרוון המפורסם של הטור דה פראנס השתתק היום לזכרם של החיים שאבדו במלחמת העולם הראשונה כאשר שיירת הרוכבים עברה ליד שדות הקטל של המלחמה ובמיוחד ליד מצבת הזכרון של קרב ורדן שבו יותר מ 700,000 בני אדם נפצעו ונהרגו ב 1916. קרב ורדן שנמשך כמעט 10 חודשים נחשב לאחד מהקרבות היקרים ביותר בהיסטוריה במונחים של נפגעים. 
השלב השביעי היה השני מבין שלושה שלבים לציון יום השנה ה-100 של המלחמה. רוכבי הטור עברו דרך העיירה טול שבה אלוף 1910 אוקטבה לפיזה מת שם.  
הבריחה נתפסה לקראת הסוף והמאיצים הטהורים דוגמת מרסל קיטל ואנדראה גרייפל לא יכלו להתמודד עם הטופוגרפיה הגבעית של שתי העליות שחיכו לרוכבים בסוף. 
12.jpg
גרג ון אברמנט מקב' BMC ופיטר סאגאן קפצו קדימה וניסו ללכת עד הסוף . אבל מה שנותר מהפלוטון סגר עליהם ובספרינט הסיום כאמור מעניק מטאו טרנטין לעצמו מתנת יום הולדת יקרה מפז ולקבוצתו אומגה פארמה קוויק סטפ שאיבדה את המאיץ הראשי שלה מארק קוונדיש בהתרסקות.
כדאי לציין שגם טי. ג'יי ון גרדרן מקבוצת BMC וגם אנדרו טלנסקי (גארמין שארפ) שהם מועמדים לדירוג הכללי המצטבר היו מעורבים בהתרסקויות. בעוד ון גרדרן איבד זמן יקר מאוד שכנראה ישפיע על מיקומו הסופי הרי שטלנסקי שהתרסק ממש ליד קו הסיום בצורה ספקטקולרית לא ינזק היות וזמנו יהיה זהה לזמני הסיום של יריביו.
שבוע עבר לתוך הטור דה פראנס 2014 ועדיין אי אפשר לסכם דברים. דבר אחד בטוח: וינצ'נזו ניבלי וקבוצתו אסטנה מוכיחים לפחות בשבוע הראשון של הטור 2014 שהם שולטים היטב במצב, סוגרים בריחות, מראים אומץ בירידות, ונראים נהדר. אבל הפאראפרזה ש"אי אפשר לנצח את הטור דה פרנס בקטע אחד אבל אפשר לאבד אותו ברגע אחד" יש לה כאן בהחלט משנה תוקף.
מחר יום אחר לגמרי בטור 2014 הקטע השמיני מסמן תחילתם של שלושה קטעים בהרי הווז', לא הרים גבוהים כמו האלפים או הפירנאים, אבל עם עליות שיכולות בהחלט לעשות פיצולים בדבוקה הראשית, ולתפוס את אחד המועמדים הבכירים ביום חלש. 
הקטע השמיני הוא באורך של 180 ק"מ מטומבלן לג'ררדמר לה מוסלן. 130 הק"מ הראשונים הם שטוחים אבל אח"כ מגיעות 3 עליות: הראשונה 7.6 ק"מ עם 6% שיפוע ממוצע, מיד אחרי עוד אחת והפעם 3 ק"מ עם 7.5% ממוצע, וממש לקראת הסוף יש עלייה קיר 1.8 ק"מ עם 10.3% ממוצע. 
ראינו היום את תומא ווקלר מקבוצת יורופקאר מנסה להתקיף מספר פעמים. האם ינסה את מזלו שוב? גם סילביאן שאבאנל מתאים קטע כזה. קטע כזה עם עליה כזו בסוף יכולים להתאים גם לרוכבים דוגמת אלסנדרו וולוורדה. יחד עם זאת אם תהיה בריחה שאף אחד מהנוכחים בה איננו מסכן את הרוכבים הבכירים והפער בינם לחולצה הצהובה גדול יכול להיות שהדבוקה תתן לבריחה ללכת עד הסוף. 
נקווה שלנו יהיה סופ"ש שקט מטילים ושנוכל להתרכז בחגיגה הצהובה ולא ב"צבע האדום".
אנחנו רוצים לאחל שבת של שלום ושקט לכל עם ישראל ממערכת מגזין אופניים.
 
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg