top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

כיצד להכין את אופניך לחורף

264.JPGמאת: אביי גילת
עונת החורף בישראל   היא  יחסית קצרה. כמות השלג שיורד היא מזערית , והחורף  שמתאפיין בטמפרטורות נמוכות , רוחות וגשמים  נמשך בדרך כלל מאמצע דצמבר ועד  למחצית מרץ. יחד עם זאת ישנם אזורים בארץ במיוחד בהרים שבהם מערכות חורפיות יכולות להביא גם שלגים, קרח וכפור. השנה כבר זכינו לביקור מוקדם יחסית של ה"יורה"  אך עיקר הימים הגשומים והקרים עוד לפנינו וזה מה שמביא אותנו להמליץ בפניכם להכין את אופניכם לחורף. 
יש אנשים שבתקופת החורף משביתים את אופניהם ומאפסנים אותם במחסן אבל אופניים הם כלי רכב דו גלגלי וכלי תחבורתי המיועד לנסיעה בתנאי אקלים שונים כולל בעונת החורף. גם רכיבה  בחורף יכולה להיות יעילה  ומהנה. אבל בתנאי שתלבשו בתאם  ותשמרו על אופניכם תקינים.
 
 אז מה  בדיוק עליכם לעשות על מנת להכין את האופניים לרכיבה בחורף הישראלי?  
 
בדיקה כללית לאופניים – כדאי להיכנס עם האופניים לחנות עם מכונאי (מכנאופן) מיומן שיעבור עליהם בצורה כללית ויבדוק יראה ויוודא שכל המכלולים הנעים פועלים כשורה ושכל המערכות עובדות כפי שצריך. שההילוכים אינם קופצים ומגיבים כראוי, שהכבלים לא מתחילים להתפרק בקצוות, שהשרשרת תקינה ואיננה מרעישה, הבולמים עובדים כהלכה, החישוקים תקינים ואין חישורים (שפיצים) שבורים, והמעצורים עושים את העבודה בהתאם. בקיצור בדיקה מאלף ועד תף, שכוללת גירוז ושימון של צירים, כבלים, והשרשת. 
 
צמיגים – תשומת לב מיוחד כדי לתת לצמיגים. צמיג שהוא בלוי, סדוק או קרוע במקצת יש להחליפו. לרוכבים שמבלים הרבה על הכביש כדאי גם לרכוש צמיגי חורף מיוחדים ששטח המגע שלהם ומקדם החיכוך הם גדולים יותר כך שאחיזת הכביש או המשטח עליו נוסעים הם גבוהים יותר. בנושא של צמיגים אין פשרות היות ומדובר בנקודת המגע שבין האופניים למשטח עליו רוכבים. 
 
בלמים - גם כאן חייבים לבדוק ולוודא שהרפידות של בלמי הדיסק מצויים  במצב טוב ושהבלמים תקינים ועושים את העבודה. מאוד לא כדאי ביום חורפי וגשום לגלות שהאופניים ממשיכות לנסוע למרות שלחצנו על הבלמים. מרחקי הבלימה והעצירה במיוחד של רכב דו גלגלי על משטחים רטובים מגשם הם גדולים וזה עניין של פיקוח נפש. 
 
עוד על בלמים. למי שרוכב עדיין עם בלמים מדור קודם ומשתמש במעצורי "וי ברייקס" (רובינו) מומלץ לבדוק את הרפידות ולוודא שגומי הקשה אינו שחוק . בלמים חייבים להיות תקינים בכל עונות השנה אבל השילוב בין גומי שחוק, מים וחישוק ים מהאלומיניום יוצר משטח החלקה שמכפיל  ומשלש את מחרק הבלימה של האופניים ומחייב גם לחיצה חזקה בהרבה מהרגיל על ידיות המעצורים.
 
מגנים – כדאי לרכוש מגני בוץ שניתן להרכיב אותם  מעל הגלגלים וזאת כדי שהמים והבוץ הנמצאים בשלוליות לא יתיזו על גב הרוכבים. זה  מאוד לא נעים לרכוב בחורף כאשר המים הנקווים או הזורמים משפריצים עלינו וממלאים אותנו ברטיבות ובעיקר בלכלוך. ניתן להרכיב גם מגן בוץ קדמי שמותקן על מוט השלדה התחתון מלפנים ובעזרתו להפחית את כמויות המים והבוץ שתחטפו לפנים
 
פוזיציה – כדאי להנמיך במקצת את גובה מוט האוכף כדי שהתנוחה החדשה של הרוכב תוכל לייצר  יותר כוח בכל דיווש. מדובר במספר מ"מ ובודדים לא בשינוי גדול מדי כדי שלא לפגוע ביעילות הדיווש ובברכיים. הנמכת מרכז הכובד של הרוכב גם מסייעת לשיפור ביציבות האופניים בתנאי  רכיבה קשים
 
שימון וגירוז – יש לגרז ולשמן את האופניים לאורך כל עונות השנה אבל בחורףכדאי לקנות שמן שהוא הרבה יותר צמיג ולהשתמש בו לשימון של השרשרת. בנוסף לכך כדאי לדאוג שהחלקים הנעים באופניים כמו שרשרת, כבלי הילוכים ובלמים, קסטה אחורית, והמעבירים יהיו משומנים היטב ולנקות אותם לאחר כל רכיבה ואז לשמנם פעם נוספת.
 
266.jpg
מניעת חלודה נוספת וקורוזיה כיום מרבית שלדות האופניים עשויות מאלומיניום וחומרים אחרים שאינם מחלידים אבל לרבים מאתנו יש עדיין אופניים  עם שלדה מברזל ומכרומולי (שילוב של פלדה ונירוסטה)   שלדות אלה מחלידות אם אינן זוכות לטיפול מתאים . כיצד פותרים את בעיית ההחלדה? רוכשים בשוק חומרים המבוססים בעיקר על שעווה שאותם ניתן למרוח על השלדה למניעה וגם לאחר גרוד שכבת החלודה שכבר נוצרה כדי למנוע התפשטות נוספת של החלודה וקורוזיה. 
 
תאורה  – בחורף שעות האור הן יחסית קצרות והראות פוחתת, בעיקר כשיורד גשם ושמשות המכוניות מתמלאות בבוץ. ולכן כדאי לדאוג לכך שהאופניים שלכם יהיו מצוידים במחזירי אור ובתאורה קדמית   אחורית חזקה. כיום יש בשוק ציוד תאורה מעולה עם יכולת לייצר עבור האופניים שלכם נוכחות בולטת גם בכביש וגם בשטח. גם מחזירי אור  תורמים בהקשר זה ולעיתים מחזיר אור בשווי של  שקלים בודדים עשוי להציל חיים. 
 
לסיכום, יש לנו ארץ נהדרת שמאפשרת לרכוב על אופניים גם בעונת החורף.  הכנה נכונה ומתאימה של האופניים לפני בוא הגשם יכולה למנוע הרבה עוגמת נפש. אם יש לכם אופניים תקינים שהוכנו מראש לרכיבה חורפית ואם אתם נמנים על  אלה שאינם נרתעים מפעילויות ספורט מחוץ לבית גם בחורף, אין ספק שפעילות גופנית כמו רכיבה על אופניים ביום גשום יכולה להיות חוויה מהנה ובלתי נשכחת.  
 
 
 
 
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg