top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

כיצד תצאו מוכנים למחנה אימונים?

1.jpgמחנות האימון הופכים ליותר ויותר פופולאריים. המושג "מחנה אימון" שלקוח מהז’רגון הצבאי בא לתאר בעצם "בלוק" של אימונים שבהם הספורטאי, החובב או המקצוען, מתמקם במקום מסוים ומעמיס על עצמו בלוח זמנים קבוע מראש אימונים שהם בדרך כלל ארוכים ו/או אינטנסיביים מהאימונים הרגילים אותם הוא מבצע בדרך כלל. שעות האימון הן רבות יותר, לעיתים מתאמנים פעמיים ביום. מלבד אימונים הספורטאים נחים או מקבלים טיפולים תומכי התאוששות. מחנה האימון הוא מעין מדרגה, דחיפה כלפי מעלה של הכושר הגופני הודות להעמסה כבדה מהרגיל מחד ומנוחה רבה יותר מהרגיל מאידך. תכנון נכון בתוכנית הכללית של הספורטאי והפחתה של העומס אחרי מחנה האימון יביא לשיפור המיוחל.

למחנות אימון יש גם פן חברתי. ספורטאים המתאמנים בקבוצות שונות לא תמיד זוכים לראות את כל חברי הקבוצה בהרכב מלא במהלך האימונים הסדירים ולכן מחנות האימון מהווים הזדמנות לפגוש את כולם ולהכיר גם את האדם מאחורי הספורטאי. מחנות האימון אינם יותר נחלתם של ספורטאים מקצוענים ונבחרות לאומיות בלבד. בכל סוף שבוע ובחופשות מרוכזות ממלאים קבוצות של ספורטאים חובבים את בתי המלון והאכסניות בארץ ובחו"ל ומקיימים מחנות אימון. 
ישנם מחנות אימון שאליהם מגיעים ספורטאים ממקומות שונים, מחנות לימודיים או סדנאות, מחנות שבהם מאמנים ו/או קבוצות מעוניינים לחשוף את המסגרות בהן הם פועלים ואולי גם לצרף חברים חדשים למעגל.

מחנות אימונים הם דרך מצוינת לשבירת שגרה ולביקור במקומות אחרים כדי להתרענן מנטאלית. חלק ממחנות האימון נתפסים אצל הספורטאים החובבים כמעין חופשה אתגרית, כלומר זמן איכות עם עצמם, זמן שבו הם עוסקים במשך מספר ימים בספורט האהוב עליהם, פסק זמן שבו שמים לרגע (או יום או שבוע) דאגות וצרות יומיומיות. 


מחנות האימון באים לסמן אצל חלק מהספורטאים מעבר בין שלבים בעונת האימונים: תחילת עונה, תחילה או גמר של תקופת הכנה, חידוד לקראת שיא עונה או תחרות חשובה. מחנה האימון יכול להיות בנוי בצורה שיהווה סימולציה למסלול תחרות, אם זה על המסלול עצמו (כמו מחנה אימון על שפת הכנרת לפני טריאתלון עמק הירדן או מרתון טבריה) או במסלול עם מאפיינים דומים (כמו טיפוס לחרמון כחלק מהכנה לטור טראנס אלפ).
גם השתתפות בתחרות יכולה להיות מעין מחנה אימון כאשר התחרות מהווה חלק מהאימון. דן ורן אלתרמן, אלופי ישראל בטריאתלון בשנים האחרונות השתתפו בטור של מגידו לפני מספר שנים, טור שכלל שלושה קטעי כביש. לאחר כל קטע, בזמן שרוכבי הכביש מיהרו להתאושש לקטע הבא, הם יצאו לריצה. הם השתמשו בעומס של התחרות וברצף ימי התחרות כחלק מההכנה שלהם. ישנם רוכבים שמכנים את "רוכב ישראל" כמחנה אימון מעולה: שלושה ימי רכיבה רצופים, הרבה קילומטרים ברגליים כאשר כל הלוגיסטיקה, האוכל והמנוחה בידי המארגנים. 
בפסח האחרון התקיים מסע דומה (מאורגן על ידי גונן הרפז) שכלל טיפוסים רבים. חלק מרוכבי המשלחת לטור טראנס אלפ השתתפו באירוע ששימש להם מחנה אימון: ארבעה ימי רכיבה, כ – 150 ק"מ ביום עם הרבה עליות.

 

אז איך בוחרים מחנה שיתאים לי?
ראשית, אם מחנה האימון אינו נערך על ידי הקבוצה או המועדון אליהם אתם משתייכים חשוב לברר כמה שיותר פרטים על המחנה. חשוב להתאים את רמת הקושי לרמה שלכם. להצטרף למחנה ש"גדול עליכם" בכמה מספרים רק יתסכל ולא יגרום לשיפור. חשוב לבדוק מה העומס היומי, מה פרופיל המשתתפים, האם המארגן כבר ערך מחנות כאלה, מה כלול בארוחות עם דגש על הרכב מיוחד (צמחוניים? טבעונים? שומרי כשרות? דאגו ליידע את המארגן שלכם).
פרטים נוספים לא פחות חשובים הם מי ידריך ויהיה נוכח במחנה. רכיבה לצד רוכבים מנוסים תעשיר אתכם מאד. לפני מספר שנים נערך מחנה אימון בצפון, מחנה שהשתתפה בו שני בלוך, רוכבת שהתחרתה בחו"ל מספר שנים, כולל בג’ירו ובטור דה פראנס לנשים. במחנה האימון האחרון של קבוצת 500 וואט השתתף השנה מקס ללי, מקצוען לשעבר מקבוצת קופידיס הבכירה. מהבחינה הזו אין חכם כבעל ניסיון ויש הרבה מאד מה ללמוד מאנשים שעסקו בספורט למחייתם.

איך מתכוננים למחנה אימון?


קודם כל, בהנחה שהגעתם למסקנה שתעמדו בעומס ואחרי שבדקתם את כל הפרטים החשובים, לא צריך לעשות שינויים דראסטיים באימונים. ישנם ספורטאים שמנסים "לסגור את הפער" כדי להגיע מוכנים ומגיעים מותשים למחנה. 
מה שחשוב מאד לקראת מחנה הוא להקפיד על מנוחה ושתייה בימים לפני המחנה. גם אוכל בריא, פחמימות, חלבונים, ירקות ופירות (הכול במידה, לא להעמיס יותר מדי ולא לנסות דברים חדשים בתקופה הזאת) הם חלק חשוב מהמוכנות שלכם.
חלק מהמחנות מתחילים במקומות מרוחקים הדורשים נסיעה ויציאה לאימון הראשון כמעט מייד לאחר ההגעה. הטעות הרווחת של ספורטאים רבים היא לצאת מהשגרה בגלל הנסיעה. הם ישנים מעט בלילה (הולכים לישון כרגיל אבל קמים מוקדם בבוקר), לא אוכלים ארוחת בוקר ולפעמים, אם האימון הראשון מתחיל אחה"צ, לא אוכלים גם צהריים. חשוב להתארגן על אוכל TO GO: קופסה עם פסטה, פיתה, לחם, פירות וכל מה שצריך כדי להגיע מלאים ולא מרוקנים מאנרגיה כבר בהתחלה.

מה לוקחים למחנה אימון?
חשוב להגיע מצויד ומוכן. לבדוק היטב את כל הציוד, לקחת כל דבר שאתם חושבים שתזדקקו לו. לא נעים לבקש טובות מאחרים שכן הגיעו מוכנים. זה רק יגרום לכם לבזבז זמן מיותר ויעלה לכם את מפלס הסטרס שגם כך נמצא מעל המצב הרגיל. 
להלן רשימת ציוד מומלץ למחנות אימון. הוסיפו לרשימה דברים נוספים שנראים לכם חשובים, הדפיסו או שימרו במחשב במקום נגיש ובעת ההתארגנות למחנה, ארזו מול הרשימה. כך תדעו שלא שכחתם דבר ותיהנו משקט נפשי.

מחנה אימון באופניים - רשימת תיוג


1. ביגוד:
א. בגדי רכיבה קצרים – 2 סטים
ב. בגדי רכיבה ארוכים – 2 סטים
ג. מעיל רוח 1
ד. ערדליים 
ה. כפפות קצרות 
ו. כפפות ארוכות 
ז. קסדה 
ח. משקפי שמש כולל עדשות בהירות וכהות
ט. נעלי רכיבה 
י. גרבי רכיבה לכל יום רכיבה, או לפחות 2 זוגות
יא. כובע רכיבה / בנדנה 
2. כלים:
א. סט אלנים
ב. סט לתיקון פנצ’רים
ג. שמן לשרשרת
ד. סמרטוטים לאופניים
3. חלפים:
א. פנימיות X 3
ב. סט קליטים Spare
ג. צמיג מתקפל רזרבי
4. אביזרים:
א. מד דופק
ב. נצנץ אחורי
ג. משאבה לאופניים/בלונים + משאבה רצפה אם יש
ד. בקבוקי שתייה מסומנים בשם
5. מזון:
א. חטיפי אנרגיה 
ב. אבקה איזוטונית
ג. פירות יבשים
ד. ג’לים
6. שונות:
א. טלפון סלולארי +מטען
ב. מצלמה
ג. קרם הגנה
ד. עזרה ראשונה
ה. ניילונים עם Zeeper (לנשיאת פריטים בגשם)
ו. קרם למניעת שפשפת ולמריחת הפד של המכנסיים
ז. תרופות, תוספי מזון שאתם צורכים באופן קבוע
ח. בגדים רגילים מתאימים לעונה
ט. כלי רחצה
י. נוזל כביסה בבקבוק סגור היטב
יא. חוט ניילון עבה לתליית כביסה (במחנה אימון ארוך
יב. ערימות של מצב רוח טוב

 

בהצלחה!

 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg