top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

כיצד להגשים את החלום להשתתף ב - TransAlp?

___________7.jpg

נתקלתם בפרסומים ברחבי הפייסבוק בנוגע  לתחרות כמו הטראנס אלפ שתתקיים בשנה הבאה ואתם אומרים לעצמכם....בעצם ...מדוע לא אני?  אולי אתם מכירים מישהו מטורף מספיק שהתמודד עם האתגר ועכשיו אתם אומרים לעצמכם, זהו זה, זהו גם היעד שלי. זו המטרה לשנה הבאה - מצוין! עם הכנה נכונה ותמיכה, אין סיבה שלא תוכלו לעמוד ביעד שזה עתה הצבתם לעצמכם.

מאת בני ברגר*

תמונות: הראל נחמני ו ריצארד האריס

שניה אחת לפני שתחתמו על  מסמכי ההרשמה  ותתחילו לצבור שעות אוכף ומטרים בעליות, רצוי לעשות שיעורי בית ולהכין את התשתית להמשך. כמה מילים מקדימות על התחרות עצמה:  ה- Tour TransAlpנחשבת לאחת מתחרויות האופניים הקשות והמאתגרות בעולם לרוכבים חובבים.
בתחרות שהתקיימה השנה, השתתפו 1300 רוכבות ורוכבים מרחבי  העולם, מתוכם 15 רוכבים ישראלים שיצאו במשלחת בניהולו של הראל נחמני. השנה היה גם ייצוג מרשים של 5 רוכבים מקבוצת רוכבי ראשון. חברת הקבוצה אירית אלהרר, הייתה הרוכבת היחידה השנה שהשתתפה במשלחת הישראלית, ובסה"כ נטלו בה חלק 30 רוכבים מישראל.
מסלול הטור כלל השנה מסלול באורך של 821  ק"מ,  19 מעברי הרים,  ו- 19,318 מטרים טיפוס מצטבר וכל זאת בשבעה ימי רכיבה אשר החלו בגרמניה, דרך אוסטריה והסתיימו באיטליה. כמי השתתף וסיים את האתגר, אני שמח לחלוק אתכם כמה טיפים שיעזרו לכם ולסביבתכם הקרובה להתכונן טוב יותר ולעבור משימה זו בהצלחה ובשלום.

__________6.jpg

גיוס תמיכה
כצעד ראשון, גייסו תמיכה מהסביבה הקרובה אליכם, ללא תמיכה ופרגון מצד בני המשפחה והקרובים אליכם, חייכם יהיו קשים עוד יותר מעבר לאימונים המפרכים המצפים לכם שתפו את בן/בת הזוג - זו אולי נשמע טיפ ברור מאליו, אבל מי שהולך לעבוד לא פחות קשה מכם, אלה בני הזוג שלכם שהולכים לשאת בבחודשים הקרובים בכל נטל הטיפול במשפחה שכן תכנית האימונים מצריכה היעדרות של שעות רבות מהבית וזאת עוד לפני שהזכרנו את מחנות האימונים וכמובן את עשרת הימים בהם תהיו בחו"ל במסגרת התחרות. התמיכה של הקרובים אליכם היא זו שתעשה את כל ההבדל ביכולת שלכם להגיע מוכנים לאתגר.

דברו עם מנהל הבנק שלכם:  מעבר לעלויות עצמן של הרישום לתחרות, טיסות ובתי מלון, קחו בחשבון שתצטרכו לקחת לעיתים ימי חופש מהעבודה, להשקיע בביגוד, חלקי חילוף לאופניים, מחנות אימונים, ביטוח ועוד הוצאות כאלו ואחרות שצצות במהלך הדרך. עדכנו את מקום העבודה שלכם – תמיכה חשובה לא פחות מהתמיכה המשפחתית היא התמיכה ממקום העבודה ובוודאי תזדקקו לה כשתבואו לבקש ימי חופש לטובת ההכנה לתחרות

ויש גם טראנס בפירנאים -לפרטים הקליקו כאן

בחירת בן/בת הזוג לתחרות
אוקי, אז הכנתם את הקרובים אליכם אישית ומקצועית והחלטתם שזה הזמן ללכת על האתגר. ההחלטה הבאה שתצטרכו לקבל היא "עם מי תעשו את זה?"  ה- Tour TransAlpהיא תחרות זוגות וחלק קריטי בהכנה לתחרות הוא לבחור את בן/בת הזוג שמתאימים לכם. בתהליך בחירת השותף לתחרות מאוד חשוב לבצע תיאום ציפיות, לרוכב אשר רוצה להגיע לתחרות כדי "לתת בראש", לא יתאים בן זוג אשר משתתף בתחרות למטרת החוויה ומעוניין גם ליהנות מהנוף יותר מאשר להשיג תוצאה מהירה. לרכוב שבעה ימים תוך התמודדות יומית עם שלל קשיים, לשבת שעות על גבי שעות על האוכף זה לא נעים ויכול להיות גם מתסכל. עם בן הזוג הנכון, ניתן להעביר את הזמן בשיחה ותוך כדי עידוד תמיכה כשצריך.

__________1.jpgבמקרה של תקלה טכנית, אין תחליף לפרטנר שיכול לתת יד ועזרה בפתרון התקלה וחלילה במקרה של תאונה אם אחד משני המשתתפים פצוע וחסר אונים, בן הזוג השני ישיג את העזרה הראשונה הדרושה.מהרגע שמצאתם את החצי השני שלכם לתחרות, אל תמעיטו בערך ביצוע חלקים מתוכנית האימונים יחד, זכרו שאתם הולכים לרכוב יחד שבעה ימים רצופים, עדיף שתכירו את היכולות הפיזיות והמנטליות של הפרטנר שלכם לפני שתגיעו לתחרות עצמה.

תזונה
כל מי שעוסק בספורט, יודע ומודע לחשיבות התזונה בתקופת האימונים. חלק חשוב ובלתי נפרד מהאימונים יהיה להתרגל לאכול בזמנים קבועים במהלך הרכיבה, לא כי אתם רעבים, אלא כי הגוף צריך את האנרגיה שנשרפת בזמן הרכיבה. במהלך התחרות תזונה נכונה היא קריטית, בכל ימי הרכיבה אתם תימצאו בגירעון קלורי ואם לא תקפידו על תזונה נכונה ומספקת גם בארוחות הבוקר והערב וגם תוך כדי הרכיבה, התוצאה תתבטא בדילול מאגרי האנרגיה, עייפות ופגיעה ביכולת ההתאוששות לקראת יום התחרות הבא. מומלץ לקבל יעוץ מקצועי ממאמן מוסמך ו/ או מתזונאי ספורט

ביגוד
נושא הביגוד הוא קריטי וחשוב ליכולת שלכם לרכוב בנוחות במהלך ימי התחרות. ההמלצה היא להתלבש בשכבות בשיטת הבצל בהתאם למזג האוויר ותוואי הרכיבה. בבקרים קרים מומלץ לזנק עם חליפה קצרה, שרוולוני ידיים ורגליים מחממים ומעיל רוח. עם התקדמות הרכיבה אפשר להתחיל לקלף שכבות בעיקר ובעליות ולהחזירן לפני הירידות. במידה ויש צפי לגשם ו/או לטמפ' נמוכות, מומלץ כבר לזנק עם גופיה טרמית או לחילופין להשאיר אותה בתיק שיהיה ברכב הלוגיסטי עמו תיפגשו בנקודות מסוימות במהלך יום הרכיבה. בכל ערב בתחרות נערך תדרוך לקראת יום הרכיבה הבא, מאוד מומלץ להקשיב לצפי מזג האוויר ולהיערך בהתאם.

__________8.jpg

עניין הביגוד הוא לא כולו שחור ולבן (או קצר וארוך), נקודה למחשבה – בחלק מהימים תיתקלו בגשם ורוב הסיכויים שזה יהיה גשם שוטף שירד במשך שעות רבות מהיממה, יתכן ותתכננו לעצור ולהחליף ביגוד מרטוב ליבש, קחו בחשבון שהרכיבה עם הביגוד היבש תהיה נעימה וחמימה עד לפגישה הבאה עם הגשם ותמצאו את עצמכם בנקודת ההתחלה – רטובים כשלמעשה רק איבדתם זמן בהחלפת הביגוד וחימום הגוף מחדש מהרגע החזרה לאוכף. אין כאן פתרון בי"ס, ברגע האמת, כל אחד צריך לקבל את ההחלטה שנכונה לו. מומלץ מאוד להגיע עם 7 סטים של ביגוד לכל יום רכיבה, מי שלא מחזיק סט רכיבה לכל יום רכיבה, מומלץ שיביא סבון כביסה וכן יש לקחת בחשבון  שלא תמיד מספיקים לייבש את הבגדים באותו היום.

אימונים
תחרות ה- TransAlpהיא תחרות סיבולת, 7 ימי רכיבה רצופים במתאר גיאוגרפי שלא קיים בארץ. חלק ממעברי ההרים מרגישים כאילו אין להם סוף וזוויות הטיפוס הן זוויות שאנחנו הישראלים לא רגילים להן. מצד שני הירידות הן לא פיקניק, כאורך העליות כך גם אורך הירידות שלרוב הן חדות, משולבות בסרפנטינות ומכניסות אלמנט חדש של כאבי ידיים ושכמות עקב הפעלת ידיות הברקס בתכיפות גבוהה. בניגוד לאירופאים, אין לנו הרבה שטחי אימון לתחרות שכזו ולכן אזורי האימונים יהיו בהרי ירושלים ותוכנית האימונים תכלול ביקורים לא מעטים בחרמון. אלו לא התנאים האידאליים ולכן אל תתפלאו כשאיזו סבתא גרמניה או אוסטרית תעקוף אתכם בעליה מבלי להתאמץ בעוד אתם מנסים להכניס כמה שיותר חמצן לריאות.

שום עלייה בארץ לא תכין אתכם לדבר האמיתי, אך אתם רוצים לעמוד בסיום שבעת הימים עם חיוך מנצח ולומר "הצלחתי" ולכן יש לקחת את תכנית האימונים בצורה רצינית ולעבוד לפי התוכנית שתבנה אתכם בצורה הנכונה לקראת התחרות. מי שיגיע לתחרות לא מוכן או עייף כתוצאה מאימון יתר, מובטחת לו חווית הישרדות יום יומית תוך עינוי מתמשך. זאת ממש לא המטרה או הכוונה שאליה יש לשאוף, זהו אתגר לא פשוט, איך אין סיבה לסבול איפה שלא צריך. חלק מההכנה כוללת השתתפות במחנות אימונים. למחנות אלו חשיבות רבה הן בפן המנטלי והן הפיזי, זה הזמן לתרגל את הגוף והראש לרכיבה יומיומית קשה ותובענית ומרגילים את הגוף להתאושש מיום הרכיבה בזמן קצר יחסית ותוך כדי המשך הרכיבה. התחרות היא חוויתית ובעלת עוצמה אדירה ויש להקפיד ולהיות קשובים לרחשי גופכם בתקופת האימונים כדי שתגיעו בשיא כושרכם הפיזי והמנטלי.

________5.jpg

הכנת האופניים
כשבועיים לפני התחרות, זה הזמן להביא את האופניים לחנות האהובה עליכם לצורך החלפת רפידות הברקסים, החלפת צמיגים לצמיגים עמידים, שימון השרשרת או החלפתה, כיוון הילוכים ובכלל בדיקה כללית. אופניים מטופלים היטב, ישרתו אתכם נאמנה לאורך כל ימי הרכיבה.

סדר היום בתחרות עצמה
סדר יום נכון מוריד בצורה משמעותית את העומס מהמתחרה תוך ניהול זמן אפקטיבי. למרות העייפות שווה להשקיע ולהשכים מוקדם בבוקר ולא ברגע האחרון. השכמה מוקדמת (אך לא מוקדמת מדי) תספק מרווח נשימה לארוחת בוקר מזינה, וידוא שכל מה שצריך למהלך הרכיבה נמצא בתיק הלוגיסטיקה הקטן שיהיה ברכב שזמין לרוכבים במהלך היום, העברת תיק הציוד הגדול למארגנים לטובת הבאתו למלון הבא, הגעה בזמן והתמקמות בנקודת הזינוק.

עם סיום הרכיבה, השקיעו בארוחת קלה, מקלחת, כיבוס וייבוש בגדי הרכיבה במידת הצורה, התכנסות לארוחת ערב תדריך לקראת יום הרכיבה הבא, הכנת כל הציוד ליום הרכיבה הבא וכניסה למיטה לשנת לילה טובה למילוי המצברים לקראת יום רכיבה נוסף במהלך הרכיבה עצמה תפגשו בין שתיים לשלוש תחנות הזנה. מומלץ ואף חובה לעצור בתחנות, לאכול ולשים אוכל בכיסים להמשך הדרך, אך בפירוש לא לעצור ולהתעכב בעיקר לא בימים קרים וגשומים, מה שיגרום לשרירים שלכם להתקרר, כמו כן, בכל הפסקה כזו אתם מאבדים זמן יקר. זכרו, זו עדיין תחרות ויש להגיע לקו הסיום היומי תוך פרק זמן קצוב. בסיכומו של דבר התחרות היא אתגר לא פשוט אך בהחלט ניתן לעמוד בו אם רק תגייסו את תמיכת הקרובים אליכם, תתגייסו לביצוע תכנית האימונים בצורה הטובה ויותר ותאמינו בעצמכם.

בהצלחה!

בני ברגר, מדריך ומאמן בקבוצת רוכבי ראשון  www.bennyberger.com

 

Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg