top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

תסמונת הידיים הנרדמות

258.jpgאחת התלונות הנפוצות ביותר והמציקות ביותר בקרב רוכבי אופניים הינה הרדמות הידיים בזמן רכיבה. תופעה זו נקראת תסמונת התעלה הקרפאלית (carpal tunnel syndrome). הרדמות  וכאבים בכף היד  נובעת  מלחץ על עצב (median nerve) וכלי דם העוברים בתעלת שורש פרק כף היד. לחץ על עצב זה גורם לגירויים עצביים ולשיבוש בזרימת הדם לידיים. אם הלחץ נמשך, מצב זה עלול להוביל לבעיות מוטוריות בתפקוד כף היד ובמצבים כרוניים אף לניתוח. הגורם העיקרי ללחץ על שורש כף היד הינה התנוחה הארגונומית המצב הסטטי והלחץ על היד.

כרוכבי אופניים, כאבי ישבן והרדמות הידיים הינם מובנים וחלק בלתי נפרד מ"הנאת" הרכיבה. הרדמות הידיים בזמן רכיבה הינה תופעה כל כך שכיכה, שאין רוכב שלא חווה זאת. בקרב מרבית הרוכבים הרדמות הידיים הינה זמנית וחולפת תוך שחרור הלחץ על כף היד ושינוי בתנוחת האחיזה. אך לחלק מאוכלוסיית הרוכבים בעיה זו הופכת למטרד העלול להוביל אף להפסקה מפעילות הרכיבה. פגיעה מתמשכת בעצב שורש כף היד עלולה אף לגרום לבעיות מוטוריות בתפקוד היד, אי יכולת לבצע פעולות, כמו החזקת ואחיזת חפצים ביד.
הרדמות הידיים נובעת עקב מתח ולחץ על עצב median nerve. עצב זה מוצאו מחוליות הצוואר ועובר לאורך הזרוע, האמה ועד לכף היד. עצב זה מכיל עצבים מוטוריים הפוקדים על שרירי כף היד ועצבים סנסוריים, המשדרים גירויים תחושתיים מכף היד. עצב זה, בדרכו אל יעדו הסופי, עובר דרך שורש כף היד, בתוך התעלה הקרפאלית. תעלה זו נוצרת על ידי המבנה הקשתי של עצמות שורש כף היד ומשמשת מלבד את העצבים גם כלי דם וגידים רבים המפעילים את כף היד והאצבעות. תעלה זו אינה רחבה במיוחד, ונאלצת להתמודד עם לא מעט מרכיבים.

העצבים, כלי הדם והגידים העוברים בתוך התעלה הקרפאלית פועלים ללא לחץ במצב שבו האמה ושורש כף היד נמצאים בקו ישר. כאשר שורש כף היד נמצא במצב פשיטה, כיפוף לאחור, כמו במצב של אחיזת הכידון ברכיבה, נוצר מתח על העצבים הגידים וכלי הדם. מתח זה מוביל להתפתחות דלקת מקומית וכשהדלקת כרונית, נוצרות צלקות החוסמות עוד יותר את התעלה. מתח זה אף משבש את זרימת הדם ליד ואנו חווים בהרדמות היד, נפיחות, שינוי בצבע העור ואי יכולת להניע את היד. עצב הרבה יותר רגיש למאמץ מתיחה מאשר ללחץ ישיר וכשאנו אוחזים בכידון במצב של פשיטה נוצר מתח על העצב. המתח לאורך העצב מצטבר כאשר ישנם בעיות נוספות במרפק, בכתף ובעיקר בחוליות הצוואר. גירוי על העצב יכול להוביל לגירויים תחושתיים לא נעימים, לחוסר תחושה ואף לאובדן תפקודי בשרירי הידיים והאצבעות.

מלבד אחיזה ארגונומית לקוייה של הכידון בזמן רכיבה גורמים נוספים יכולים לתרום ללקויים בתפקוד שורש כף היד והעצבים. בנפילות מאופניים לרוב אנו בולמים ו/או נוחתים על שורש כף היד ובכך יוצרים חבלה לשורש כף היד. בזמן נפילה גם הצוואר, הכתף והמרפק נפגעים ותורמים לפגיעות ולחץ המצטבר לאורך העצב.

כיצד ניתן להקל על הבעיה?
בזמן אחיזת הכידון וודא שהאמה ושורש כף היד בקו ישר.
החלף בין האחיזות כל מספר דקות.
פתח וסגור ידיים להזרמת דם.
וודא כי הכיסא במצב מאוזן, הטיית הכיסא למטה מגבירה את הלחץ על הידיים. אם אתה סובל קשות מבעיה זו, הטיה אחורית של הכיסא יכולה להקל.
העבר את משקל הגוף יותר לכיוון הכיסא והפדלים ופחות על הידיים.
רכב מדי מספר דקות בעמידה כדי לשחרר לחץ מהידיים.
רכב עם מרפקים מעט מכופפים ואל תנעל את המרפק.
השתמש בכפפות רכיבה מרופדות.

מה עושים כשכואב?
במצב אקוטי העזר בקרח, השרה את הידיים במי קרח לכ-10 דקות.
לאלו המתעוררים בלילה מכאבים: ניתן לישון עם סד לשורש כף היד המונע פשיטת היד.
תוספי ויטמינים מסדרת B2, B6.
תרגילי מתיחות לשרירי מכופפי היד וחיזוק לשרירי פושטי היד.  
טיפול לשחרור חוליות הצוואר על מנת לשחרר לחץ עצבי וטיפול מנואלי לתיקון עצמות שורש כף היד.

הכתבה פורסמה בגילון 173 של מגזין אופניים המודפס
[ד"ר שמי שגיב]
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg