top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

כאב גב תחתון ברכיבה על אופניים

268.JPGשבת בבוקר, מתנשפים ומזיעים במעלה הגבעה השארתם עשן לחבר'ה מאחור.. פתאום מצטרף לחוויה המאומצת כאב גב טורדני אשר החליט להפתיע בשיא העלייה .. 

רכיבה על אופניים נחשבת לפעילות גופנית המשפרת את הכושר הפיזי, את הבריאות ואת אריכות החיים. עם זאת, בזמן הפעילות המהנה מופיעים אצל רוכבים רבים כאבי גב תחתון אשר חלקם תוצאה של הרכיבה וחלקם כאבים שמקורם עוד קודם. לאחר שהשקענו ממיטב כספנו ברכישת זוג אופניים יוקרתי וציוד איכותי, כאב הגב גורם לנו לזנוח את פעילות הרכיבה. אנו לא היחידים, שכיחות כאבי גב תחתון באוכלוסייה בארץ ובעולם הינה 80% וההוצאה השנתית על טיפולים, מגיעה בארץ לכ13 מיליון ש"ח.

יש רוכבי אופניים רבים הסובלים מכאבי גב תחתון אך אצל רובם לא קיימת עדות לממצא מיוחד. מעט מאוד מחקרים בתחום האורתופדיה ורפואת הספורט חקרו עד היום את הגורמים לכאב גב בעת הרכיבה ולא הוצע אף פתרון יעיל על מנת להפחיתם. 

במאמר זה ננסה לענות על השאלה האם ניתן לפתור את כאב הגב בעת הרכיבה, וכיצד?
שני מנגנונים עיקריים יכולים לגרום לאותו כאב: מנגנון ראשון הוא הכיפוף הממושך לפנים עם אחיזת ידיים על הכידון אשר מוכח כבעייתי. בעת אחיזת הכידון שרירי הגו רפויים ועומסים מופעלים על מבנים בעמוד השדרה כמו דיסקים ורצועות. מנגד ישנה טענה שעצם אחיזת הכידון והעברת עומס לפנים מפחיתה את הלחצים אשר נוצרים על הדיסקים הבין חולייתיים.

מנגנון שני יכול להופיע כתוצאה ממאמץ מוגבר של שרירי הגב האחראים על הזדקפותנו. עפ"י החוקרים את התחום, מבנה אופניים לא מותאם לרוכב, כמו שלדה מוארכת או כידון נמוך יכולים להחריף את אותם כאבים.


מה  במדע?
כאשר נבדקה פעילות שרירי הגב מול הבטן בעת רכיבה על אופני כביש, נמצא כי ישנו חוסר איזון המתבטא ברפיון שרירי הבטן לעומת כיווץ מוגבר של שרירי הגו, עובדה אשר יכולה להביא לכאב גב תחתון אצל רוכבים לא מאומנים. 

על בסיס זה נלקחו למחקר18 רוכבי אופניים וטריאתלטים בני 18-57. הרוכבים חולקו לשתי קבוצות, קבוצה ללא כאבי גב תחתון וקבוצה עם כאבים. הם התבקשו לרכוב עד לכאב או עד לחוסר נוחות. בתוצאות נמצאה כפיפת גו מוגברת בחוליות המותניות אצל קבוצת הכאובים ובבדיקת הפעילות השרירית נמצא חוסר איזון בין פעילות שרירי הבטן לגב.

ממצאי מחקר זה מראים שחוסר איזון שרירי בין שרירי הבטן והגב הקדים את הופעת הכאב אצל הרוכבים אשר סובלים מהגב לעומת אלו שלא, עובדה אשר יכולה להסביר חלק מהסיבות לכאב. אותו חוקר מצא אצל קבוצת חותרות קיאקים הגבלה בסיבוב הגו בעקבות עומסים על רקמות עמוד השדרה (מפרקים, דיסקים ורצועות). הוא הסביר כי על האופניים מתרחשת תופעה דומה בעת שהרוכב מעמיס על גבו בישיבה הכפופה ובעקבות כך מפתח הגבלה בסיבוב. בעת הפעילות הרוכב חוצה את טווח התנועה הקיים ובכך מזיק לדיסק הבין חולייתי ולרקמות. 

מאמר נוסף (Salai, 1999) טען שהרכיבה מייצרת העברת כוח משמעותית מקבוצות שרירי הרגליים כאשר האגן והגב התחתון הם אזורים המספקים יציבות בעת ייצור הכוח ברגליים ועל כן סופגים את מרב העומס.


ועכשיו להמלצות...
לאחר סקירת הספרות בנושא ניתן להבין שנוחות הרכיבה תלויה בהתאמת מידת האופניים למידות הרוכב וביכולותיו הפיזיות של הרוכב. התאמת האופניים לרוכב כוללת מרכיבים רבים המשפיעים במהלך הרכיבה -  גובה המושב, אורך זרועות הפדלים, גודל השלדה ומבנה הרוכב וכולם צריכים לקבל את ההתייחסות הראויה. 

הגורמים העיקריים מבחינת יכולותיו הפיזיות של הרוכב הם כוח, איזון שרירי גו וגמישות. 
גמישות שריר הירך האחורית ומפרק הירך (שרירי ה   Hamstrings) יקבעו את מנח הגו ברכיבה: מנח מאורך לפנים המכונה "flat back" או מנח מעוגל המכונה "round back". מנח זה אשר יופיע במצב בו לא קיימת הגמישות הראויה עלול לקדם את כאב הגב התחתון. 

לסיכום, תופעת הרכיבה על האופניים כבר מזמן הפכה מטרנד חולף לתרבות פנאי עיקרית אצל הקהל הישראלי. האופניים הם אמצעי זול יחסית אשר לא דורש מיומנות מורכבת או ציוד מיוחד, עם זאת כדי לא לפגוע בחוויית הרכיבה מומלץ לנקוט במספר צעדים. ראשית, ההמלצה הכללית תהיה לבצע בדיקה פיזיקאלית ע"י פיזיותרפיסט לאיתור ליקויים בכוח השריר ובגמישותו ובשלב השני בהתאם לממצאים כדאי לבצע התאמת אופניים. במידה וימצאו ליקויים, תוכנית לשיפור הגמישות ולפיתוח השליטה השרירית באזור האגן וחגורת הגב התחתון תשפר את העברת הכוחות לפדלים ותמנע כאבי גב. רכיבה מהנה ובטוחה!

כתב: אביחי סורוקה

* אביחי סורוקה, פיזיותרפיסט ומאמן כושר גופני מוסמך במחלקת הנוער של מועדון הכדורגל מכבי חיפה ופיזיותרפיסט המתמחה בפציעות ספורט, שלד ושריר במכון מדיקס  בתל אביב

 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg