top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

האם השתמשת בחומרים אסורים ? חפש עבודה אחרת למשך 4 שנים

No drugs policyארבע שנות הרחקה מפעילות ספורטיבית למי שייתפס על שימוש בחומרים אסורים.
 
הסוכנות העולמית נגד שימוש בסמים ( WADA ) הודיעה על הרחבה של איסורים על עבירות שימוש בסמים, בין השאר העונש על שימוש בחומרים אסורים הוגדל משנתיים הרחקה בפועל לארבע שנים. החוק החדש אושר כחלק מקוד העולם החדש של הסוכנות נגד השימוש בסמים שיקבלו תוקף החל מה-1 בינואר 2015. כיום ספורטאים שנתפסים על בדיקה חיובית מורחקים לשנתיים על ידי הפדרציות הלאומיות שלהן. עם זאת משמעותו של הקוד החדש שנחתם בדרום אפריקה בכנס השנתי של הסוכנות העולמית נגד שימוש בסמים(( WADA  , היא שספורטאים שנתפסו על שימוש בחומרים אסורים יחמיצו את המשחקים האולימפיים. אישור הקוד החדש מגיע בסופו של פרויקט בן מספר שנים , שכולל גם מספר מרכיבים מרכזיים אחרים, כולל מתן כוח רב הרבה יותר לרשויות החוק כדי להעניש מאמנים שעוזרים לספורטאים להשתמש בחומרים אסורים. הקוד החדש גם מציג גמישות רבה יותר בעונש של ספורטאים שלקחו בטעות חומרים אסורים או שמשתפים פעולה עם הרשויות בחקירות בנושא סימום. בדיקות סימום תהיה בהזמנה אישית לספורט הספציפי.
 
הכללים החדשים הסוכנות העולמית נגד שימוש בסמים ( WADA )עומדים להפוך את חייהם של רוכבים שינסו להשתמש בחומרים אסורים לקשים הרבה יותר. המשמעות של תפיסתו של רוכב כזה או אחר בשימוש בחומרים משפרי ביצועים תהיה חד משמעית – סוף הקריירה המקצועית שלו כרוכב בדבוקה. המצב כיום של הרחקה בפועל לשנתיים בעקבות בדיקה חיובית אפשר ללא מעט רוכבים שסרחו לחזור לדבוקה המקצוענית ולהמשיך ולהתחרות כאילו דבר לא אירע. אבל ארבע שנים מחוץ למעגל התחרויות של ה – UCI הם עונש כבד ביותר. היכולת של רוכב מוכשר ככל שיהיה לחזור ולהתחרות ברמות הכי גבוהות אחרי שארבע שנים רק התאמן היא למעשה בלתי אפשרית. ולכן ההכבדה בעונש היא עוד צעד מאוד משמעותי בתהליך "ניקיון האורוות" שעובר ענף האופניים התחרותי ממש לנגד עינינו. השאלה הגדולה היא כמובן האם זה יעזור?, שכן תמיד יהיו מי שיפנו לצד האפל של הספורט. יחד עם זאת אין ספק שיש כאן בהחמרה של הענישה גם אלמנט מרתיע. שכן כל מי שייתפס מסתכן באובדן הפרנסה שלו ולמעשה בסיום דרכו המקצועית כרוכב. דבר נוסף ולא פחות משמעותי הוא הנושא של ההתייחסות של הקודים החדשים למאמנים. הרבה מאוד אש ספגו הרוכבים במהלך השנים. היה מין סוג של קשר של שתיקה. ברגע שרוכב היה נתפס הוא לבדו היה משלם את המחיר. כעת עם החוק החדש לא יוכלו יותר מאמנים ומנהלי קבוצות לבוא ולהגיד:"לא ידעתי, לא שמעתי". למעשה יש כאן פגיעה ממשית ב"תרבות הסימום" שהייתה מאוד נורמטיבית בסוף המאה שעברה (ראה פרשת פסטינה בטור דה פראנס 1998  שקבוצה שלמה נזרקה מהטור עקב שימוש של רוכבים בחומרים משפרי ביצועים). לפיכך הן רוכבים והן מאמנים שיבחרו ללכת בדרך הלא נקייה יאלצו לחשוב הרבה מאוד פעמים לפני, בשל רמת הסיכונים שהם יאלצו לקחת.  האם הדבר יביא לסוף דרכם של המשתמשים בחומרים אסורים? ברור שלא. תמיד יהיו כאלה שיהיו מוכנים לעשות את הכול כולל שימוש בחומרים אסורים כדי להצליח. אבל אין ספק שהצעד הזה של העולמית נגד שימוש בסמים ( WADA ) הוא צעד מאוד משמעותי כדי להפוך את ענף האופניים ליותר נקי משימוש בחומרים אסורים.
 
מאת: אייבי גילת
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg