top_logo.png

______ ____ _____ _______-01_1.jpg

         

הזמר עברי לידר עובר מהכביש לסימולטור

316.jpgלפני כחודשיים, כשרכב על אופניו על כביש 4 סמוך לצומת מורשה  נפגע יוסי (שם בדוי) ידיד ותיק וקרוב של הזמר עברי לידר על ידי מכונית ונפצע קשה.   כיום הוא עדיין מאושפז בבית חולים מורדם ומונשם  וחבריו הטובים,  מתפללים להחלמתו.  
 
התאונה הקשה החרידה את עברי לידר, זמר מוערך ורוכב אופניים מדופלם בזכות עצמו  ועוררה בו זיכרונות  קשים, אישיים. לפני כחמש עשרה שנה, הוא מספר, כשרכב על אופניו ,נפגע עברי לידר  עצמו בתאונה על ידי מכונית, ממש סמוך לאותה הצומת שבה נפגע ידידו  וגם הוא נפצע וסבל מטראומה קשה.  
 
 השבוע, כשנפגשתי עם הזמר לריאיון ,לא ידעתי למה לצפות. בפגישות קודמות עברי תמיד היה חייכני ושמח. הפעם תפסתי אותו מרצין  כשהוא מדווש על הטריינר "באימון כוח"  להגדרתו במכון אוזון 11  המשמש כמרכז אימונים "אין-האוז" לרוכבי אופנים וטריאתלטים שמעדיפים לרכוב בחדר ממוזג על פני הירידה לכביש.  כאשר אנחנו מתחילים לדבר על התאונה הקשה שאירעה   לפני כחודשיים לחברו הטוב ליד צומת מורשה, פניו   מרצינות והוא מודה שמאז התאונה של ידידו הטוב, גישתו  לנושא רכיבת הכביש השתנתה ושהוא לא בטוח שיחזור ויעלה על הכביש. 
 
 כאמור, לעניין הזה של רכיבת כביש, יש היסטוריה אצל עברי לידר. לפני שנים, הוא נזכר בגעגועים, החל מגיל 19 ועד גיל 23  כשעדיין  חלם על קריירה של רוכב אופניים,  הוא היה יוצא מביתו שבהרצליה ורוכב על אופניו עד לחדרה או לזיכרון יעקב, דרך כביש החוף הלא משופץ ואף התחרה באליפויות ותחרויות כביש בכל רחבי הארץ.  ההישג הטוב ביותר שלו היה מקום שישי באליפות ישראל באופני כביש –ותאמינו לו שזה בהחלט  הישג לא מבוטל.
 
 קריירת הפידול של לידר נקטעה באותה התאונה בצומת מורשה. עברי שהועף מאופניו לאחר שנפגע על ידי רכב פרטי שעקף מכונית אחרת  מימין לשוליים, איבד את הכרתו  וכשהתעורר בבית החולים, הבין אירע לו נס ושלמזלו הרב כמעט ולא קרה לו דבר. הקסדה שחבש הייתה שבורה לשניים אך היא הצילה את חיו. התאונה שעבר, הוא מספר כיום,  שינתה את  תפיסתו לגבי נושאים רבים  וזמן קצר לאחריה  הוא הפסיק לרכוב . ההפסקה הזו נמשכה  כמה  שנים אבל נראה שהחיידק הזה של רוכבי האופניים   לא הרפה ממנו וכך לפני כשנתיים וחצי מצא עברי את עצמו עובר ברחוב החשמונאים בת"א ונכנס בטעות לחנות האופניים טיים טריאל "רק כדי להסתכל על הדגמים החדשים" ויצא משם עם זוג אופניים חדשים שבזכותם חזר לרכב  ולהתאמן  עם אופניו גם במכון גם בשבילי הפארקים וגם... על הכביש.
 
תקופה קצרה  לפני התאונה שאירעה לחברו הטוב בצומת מורשה,  שידרג לידר את אופניו והפעם רכש אופני  קאררה  יוקרתיים מאיטליה ואף היה אמור לצאת ולרכב על אופניו החדשים עם כמה חברים קרובים בטור כביש באיטליה. אלא  שהתאונה הזו  העלתה בו היסוסים וזיכרונות  קשים מחוויית הפציעה שלו ושוב קטעה את שאיפותיו. כיום מעיד  עברי שהרכיבה על הכביש עבורו היא אחרת. כיום כבר  לא תמצאו אותו באמצע השבוע בכביש החוף או על כביש 4.  מקסימום  תוכלו לפגוש בו עם אופניו באמצע השבוע רוכב בפארק הירקון או בסימולטור שבמכון. עברי מסביר שכל מה שקרה בקיץ האחרון להרבה אנשים ובסופו של דבר גם לאדם  שהיה כל כך היה קרוב לו , מוכיח שהתאונות הן תמיד   משהו שקרוב אליך, הן תמיד נמצאות לידך.  עד היום הוא אומר בחרתי שלא להסתכל עליהם באופן אישי אבל  "התאונה של החבר שלי שינתה אצלי הרבה. כיום , הרעיון לעלות על הכביש ולנסוע בין המכוניות הוא קשה לי. כאשר ראיתי את זה כל כך מקרוב זה שינה אצלי משהו".
 
עברי לידר הוא רוכב כביש אמיתי אחד כזה שניכר שהאהבה לאופניים מניעה אותו יחד עם זה הוא מאוד ריאלי: "אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמפגש בין מכונית לאופניים הוא בעייתי. זה הרבה עניין תרבותי. צריך לפתח תרבות של כבוד לאנשים שרוכבים על אופניים. אי אפשר ליצור הפרדה מוחלטת בין כלי רכב לאופניים. ככה זה בכל העולם. רוכב כביש רוצה לרכוב בכל מיני מקומות. הלוואי ובעלייה לצובה היה מסלול נפרד לאופניים אבל זה לא יקרה.".
 
יחד עם זאת, לידר מדבר גם על החובות של רוכבי האופניים ועל אחריותם המשותפת למה שקורה על הכביש:" אנחנו מצידנו כרוכבי אופניים צריכים להתנהג על הכביש ככלי רכב עם זכויות אבל גם עם חובות.אם זה ברמזורים, אם זה ברכיבה בשולי הכביש ואם זה בתמרורי עצור. תאונות דרכים  יקרו תמיד כי כולנו אנושיים. אבל אנחנו צריכים לשמור על  כבוד הדדי בין נהגים ורוכבים ובין רוכבים ונהגים".
          
 ההצעה לאסור  על רוכבי כביש לרכוב לצד דרכים מהירות, שהוצעה על ידי ח"כ ביילסקי  מעלה על פנו של לידר חיוך מר: "זה כמו להגיד שנהגים לא מסוגלים לנהוג על הכביש בלי לדרוס את מי שבשוליים. למשל הנהג שדרס אותי יצא לעקיפה דרך השוליים. אז להגיד שאני אשם כי הייתי שם?    י ש משהו לא הגיוני באיסור המוצע. זה כמו לאסור על בחורה ללכת עם בגד חשוף בטענה שזה גורם לכל האנסים בפוטנציה שלא לשלוט על עצמם".
 
עברי לידר על הסימולטור באוזון -11 צילם אוריאל כהן עבור מגזין אופניים

לסיום מבקש לידר לקרוא גם לנהג הישראלי לקחת אחריות:  "אני רוצה לבקש את הנהג הישראלי  לכבד את רוכבי האופניים ולנסות לשמור עליהם. זה ספורט מאוד יפה ותורם לנו כקהילה וכחברה.  ככל שיותר אנשים ייסעו על אופניים  הן כספורט והן ככלי לרכיבה בעיר לעבודה, יפתרו  הרבה מבעיות התנועה, בת"א לפחות. אני גם רוצה לומר לנהג הישראלי שיירגע. אבל זה בין מכונית למכונית".
 
האם מעתה הוא יפסיק לרכוב על אופניו ? "מה פתאום" אומר עברי  "הבעיה היא רק בכביש. התחלתי להיכנס גם לעולם הטריאתלון וחזרתי לשחות. אני מנסה ללמוד לרוץ  אבל אני לא יודע אם אעלה לרכב שוב על הכביש. לא אם זה תלוי באנשים הקרובים אלי  למרות זה משהו שאני מאוד אוהב לעשות. רכיבת אופניים בכביש עבורי זה עדיין ספורט מקסים".
 
כתב: אייבי גילת
 
Share

 MIRI2.jpg

 

 

ofanaim_magazin199.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

panaracer.jpg

facebook.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

CCF22112016_0001.jpg

logo_jpg.jpg