top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

הכושר המנטאלי של רוכבי האופניים- חלק ראשון

הגרסה האחרונה של הפריס רובא הייתה דוגמה מאלפת לקרב הישרדות דארוויניסטי. החזק ביותר שרד, נשאר על רגליו, הכתיב את הקצב ולא נגרר אחרי מציאות שהכתיבו אחרים. לא רק הכושר והטקטיקה הכריעו את הכף. לשליטה, לטכניקה, לעמידה בלחץ ב"מאני טיים" היה תפקיד חשוב מאין כמוהו.

הסיטואציה דמתה לזו שבה נמצא שחקן כדורסל שזורק לשלוש נקודות על הבאזר כדי להכריע משחק גורלי. גם כאן זה שהיה הממוקד ביותר ברגע המכריע חצה את קו הסיום ראשון בידיים מונפות אל על. האלוף רואה דרך המכשול ולא נתקע בו. מבחינתו זהו רעש רקע בלבד, חלק מתנאי הדרך ואין בהם כדי לעצור אותו. אלופים אמיתיים מצליחים להגיע לריכוז עילאי דווקא ברגע הלחץ, ברגע ששאר המתחרים מתפרקים ומאבדים את האחיזה, ברגע החמקמק הזה שמבדיל בין ניצחון לכישלון. ברגע האמת, התגובות והפעולות שלהם הן הנכונות ביותר.

עולם הספורט מלא בדוגמאות שסיטואציה זהה משפיעה באופן הפוך על ספורטאים שונים:

הג’ודוקא אריק זאבי עלה למזרן הג’ודו כאשר כל משקל מדינת ישראל על כל כתפיו. הלחץ הכריע אותו. הוא עלה כדי לא להפסיד, היה לא ממוקד והפסיד.

השחיין מייקל פלפס עמד על אדן הזינוק באולימפיאדת בייגי’ן כאשר הציפיות ממנו היו בלתי אנושיות. העולם כולו ציפה לראות אותו קוטף שמונה מדליות זהב. להבדיל מזאבי, הלחץ הניע את פלפס קדימה ודחף אותו להצלחה. פלפס עשה את הבלתי ייאמן. 

בפריס רובא פיליפו פוזאטו נשאר בהגנה. הוא מצץ גלגלים כל המרוץ ובמשך שש שעות כל מה שהוא ראה בעיניים היה המעביר האחורי של בונן. זה עזר לו אמנם לא ליפול ולסיים שני אבל הוא לא ניצח. בונן התייחס לטקטיקה הפאסיבית של ה"צל" החדש שלו בקלאסיקות של האביב ואמר שאי אפשר לנצח מרוץ אם אתה לא יוזם.

בונן נפל והחליף אופניים, בנפילה הגורלית של פלצ’ה והוסט הוא חמק בעור שיניו ובפנייה שבה הושובד התגלגל באבק הוא נשאר יציב על אופניו.

קטעי הוידאו המצורפים הפכו כבר לקלאסיקות ומראים בבירור ממה קורצו האלופים הגדולים:

 

ברנר אינו נופל בפריס רובא (מרוץ שאותו שנא וכינה אותו בלעג "לוטו") המשיך וניצח.

לאנס ארמסטרונג בקטע שהפך לקלאסיקה נחלץ ממצב בלתי אפשרי כאשר בלוקי מאבד שליטה (לחץ!) וחוזר למרוץ דרך השטח כאילו כלום לא קרה.

בכל המקרים הללו אנו עדים ליכולת מיקוד ברמה של קרן לייזר שמפלחת את המכשול וממשיכה בצורה מדויקת למטרה שלה.

 

ברנר אינו נופל ומנצח בפריס רובא 1981:

בלוקי מאבד שליטה, לאנס ארמסטרונג לוקח קיצור דרך - טור דה פראנס 2003:

טום בונן, שבע פעמים נופל צדיק וקם, פריס- רובא 2009:
 

 

 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg