top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

מבחן משקפי הרכיבה של מגזין אופניים –חלק ראשון

cebe1.jpgrudi1.jpg

מאת: צוות מגזין אופניים*

קשה למצוא כיום רוכבי אופניים שמכבדים את עצמם שאינם רוכבים  עם משקפיי רכיבה שהפכו במקרים רבים לפריט אופנתי מחייב אבל מעבר ל"יופי" ולנראות הספורטיבית מסתתר לו צורך אמתי  במוצר מגן שכן בשנים האחרונות עלתה במאות אחוזים המודעות לנזקי השמש בכלל ולעיניים שלנו בפרט, ובמדיה מתפרסמים דיווחים רבים לבקרים, על הנזקים שנגרמים לרוכבים בשל רכיבה בשמש ללא משקפיי מגן. נזקים שנגרמים הן מפגיעה פיסית בעיניים (מענפי עצים  ומכשולים אחרים ) ומנזקי השמש וקרינתה העזה.   

בספרות המקצועית מציינים כי קרינת UV(אולטרה סגול) היא הגורם העיקרי לנזקי השמש הנגרמים לעין והנזקים העיקריים שהיא גורמת הם: כוויות  ברשתית, רגישות ייתר לאור, עיניים אדומות, כתם בשדה הראייה ועד ניוון הרשתית וגידולים סרטניים באזור העפעפיים. ולמרות כל האמור לא כולנו מקפידים להגן על עצמנו מפני נזקי השמש. מדובר בנתון מפתיע למדי, אם חושבים על כך שאנחנו חיים בתקופה שבה כמעט כל אדם  נחשף למידע על הנזק שגורמות קרני השמש לעיניים , לעור הפנים ולגוף.
זיהום האוויר והפגיעה בשכבת האוזון, שאמורה לסנן חלק מקרניים אלה, אף מחמיר את המצב ומשנה לשנה חלה עלייה ברמת הקרינה האולטרה סגולה (UV) המגיעה לכדור הארץ. למעשה, על כל ירידה של אחוז אחד בשכבת האוזון מתרחשת עלייה כפולה ברמת הקרינה האולטרה סגולה, והצפי הוא שב-30 השנים הקרובות תעלה רמת ה- UVבלמעלה מ-30%.

התפיסה הישנה כלפי משקפי שמש שזה מוצר  שמקטין את נזקי הקרינה  ואולי גם חוסם קצת את הרוח הולכת ומשתנה לגישה מתקדמת בה שיקולי בטיחות ואיכות ראייה הם הבסיס לפיתוחים  החדשניים של יצרני משקפי השמש שאמורים לשפר את הביצועים לכל מי שעוסקים בספורט ולהקטין את הסכנה לפגיעה.
ישראל היא מדינה שבה רמת קרינת השמש מרבית ימי השנה היא גבוהה, ולא רק בקיץ אבל עכשיו כשאנחנו כבר במחצית יולי והחום הגדול בעיצומו אין מנוס מפרסום סקירה שתציג בפניכם בסקירה בת 2   חלקים  את ששת זוגות משקפי השמש הפופולריים ביותר בקרב הרוכבים  ונבדוק מי מהם עושה את העבודה ומי לא וכמה שווה לשלם עבור התענוג הזה.

rydon33_1.jpg

 

1. ונתחיל דווקא באחד המותגים  הוותיקים של רוכבי האופנייםRydon  מבית רודי פרוג'קט , מותג איטלקי המשווק מזה כמה שנים בהצלחה מרובה בישראל  ה-Rydon  לא עושים יותר מידי  רושם מבחינה עיצובית וגם כשלוקחים ליד ובוחנים את משקפי השמש לראשונה  מקרוב לא מבחינים בשום דבר  מיוחד להוציא את משקלם הזעום ואיכות החומר, ובעיקר איכותו של הסיליקון שמרפד את תושבת גשר האף והזרועות  אשר כמו תמיד ניתנו להחלפה תמורת כמה עשרות שקלים  זניחים ביחס  להוצאה הכללית של רכישת  זוג משקפיים חדשים ותחזוקתם).  

  למען השקיפות אציין שגם הבודק  רוכב מזה כעשר שנים עם  משקפי רודי פרוג'קט (עם תושבת ותוספת אופטית)  אבל כשאני הרכבתי את ה-Rydon החדשים במשך כמה שבועות הרגשתי אתם ממש מוגן ובטוח - וזאת למרות שלא מדובר בעדשות אופטיות יכולתי להסתדר אתם היטב הן ברכיבה והן בנהיגה בשעות היום.

במהלך המבחן המשקפיים נפלו לנו מהיד כמה פעמים אבל  למרות חרדתנו משריטות הסתבר לנו שהעדשות הללו לא רק שאינן שבירות  אלא אף מסננות את קרינת השמש האולטרה סגולית המזיקה בצורה  יעילה גם באור ראשון של בוקר וגם בצהרי היום.

המסגרת של המשקפיים די  קשיחה אך נוחה (משקל המשקפיים 25 גרם בלבד) ומאפשרת להותיר את המשקפיים במקומם על האף במשך כל היום והעדשת המלוטשות היטב דוחות ברוב המקרים את האדים שמצטברים עליהם בכניסה וביציאה מרכב ממוזג .  יצוין כי לדגם זה ניתן להזמין התקן מיוחד עם משקף אופטי בתוספת מחיר.
מחירם של משקפי רודי פרוג'קט דגם Rydon  באתר הרשמי של החברה הוא 790 ₪ אך לכוחות הביטחון (דרך חבר) מוצעים המשקפיים בהנחה משמעותית.  יחד עם הזמינות הגבוהה של  רודי פרוג'קט בשטח, ורמת השירות הגבוהה אין ספק שמדובר בעסקה טובה הן מבחינת איכות והם מבחינת עלות תועלת.

extrime11.jpg

2. המותג הבא  אותו בחרנו להציג בפניכם הקיץ הוא דווקא   SpinSher  מבית "Extreme" - משקפיים המשווקים בישראל ובארה"ב ומיוצרים בטיוואן על פי דרישות וקריטריונים של היבואן הישראלי מחברת אופטיק ויזן  המותג  "אקסטרים"  מוכר  היטב לרצים ולרוכבי אופניים רבים שנחשפו אליו באירועי ספורט  של ריצה ואופניים והם רכשו להם קהל צרכנים הולך וגדל שבתחילה העדיף אותם  בעיקר בשל מחירם שהיה זול יחסית, אבל כיום בעיקר בזכות האיכות שמשך השנים הלכה והשתפרה.

למען השקיפות אציין גם כאן שאני הרכבתי משקפיים אופטיות דומות מבית אקסטרים, גם במהלך היום יום וגם במהלך רכיבה על אופניים וזאת במשך כמה שנים  טובות (עד שעקבותיהם אבדו-נשמתם עדן) ומאוד נהניתי ממשקלם  הנמוך יחסית (27 גרם) מאיכות אחיזתם במהלך היום   ובפעילות ספורט ומאיכותם האופטית.

במהלך מבחן זה הרכבתי על פני את הדגם החדש של אקסטרים שמוגדרים בעצם כמשקפיים לכל מטרה ומיועדים  לבלום קרינת שמש  עם הגנת UV - 400עד לרמה של שמש עזה והם עושים את העבודה היטב. הדגם שנבדק היה עם זרועות אלומיניום מצופות בשכבת סיליקון  אנטי אלרגנית שאינה מחליקה גם בעת הזעה. המשקפיים  גם מצוידים בגשר מתכוונן לאף שעשוי מסיליקון רך ונעים ובעדשות ירוקות מצופות בשכבת הגנה מבריקה. המסגרת עצמה בנויה מסיבי ניילון חזקים במיוחד וגמישים שיידרש יותר ממכה של פטיש על מנת לרסקה.

יתרונם הבולט של משקפי אקסטרים על פני כל היתר מבחינת המבנה שלהם הוא  המנגנון הקפיצי "מונו בלוק" שמאפשר את כיוונון הזרועות וגמישות גדולה של המסגרת שאינה לוחצת על הרקות. מניסיוני האישי: אפשר לרוץ איתם, לרכב איתם וגם ....לירות איתם. עובדה הם זכו השנה במכרז משקפי השמש של משטרת ישראל.  מהיבואן נמסר כי ניתן להזמין את המשקפיים הללו גם בגרסה אופטית.

מחירם לצרכן מתחיל ב449  ש"ח ואין ספק שמדובר כאן בעסקה מצוינת  במושגי עלות מול תועלת , איכות ובטיחות.

CEBE3.jpg

3.  משקפי הרכיבה  Strack    מבית  CEBE  נראות שונה מאוד מאלה של רודי פרוג'קט וממשקפי אקסטרים וזאת אולי בשל הניחוח הצרפתי שמאפיין את עיצובם. המשקפיים שמשקלם 29  גרם בלבד, מצוידים בעדשות פוליקרבונט בוהקות ומוקפים במסגרת פלסטית לבנה. אוהבים? זה עניין של טעם. אני קצת מתקשה להשתמש במשקפיים כאלה בחיי היום יום שלי  (אולי זה עניין של גיל) אבל במהלך הרכיבה? אין בעיה . המשקפיים הם חלק מהמדים שלי ואם הם איכותיים, קלים ונוחים (מה שהם) אז מבחינתי הם גם טובים  ומומלצים.    

משקפי   Cebe הם קודם כל נוחים ומצוידים בזרוע כפולה לאחיזה ויציבות מרבית שניתנת גם להתאמה לפנים  וזה יתרון למי שיש לו  פנים רחבות כמוני. המשקפיים מצוידים בעדשות פוליקרבונט מקטבות (גוון חום מבפנים וגוון כחלחל מבריק מבחוץ) שמתכהות בשמש ושמנועות את הסנוור. מדובר בעדשות פוטוכרומטיות שמתכהות ומתבהרות בהתאם לתנאי האור ומאפשרות  ראיה ברורה וחדה בעיקר כשאתם  נכנסים  תוך כדי רכיבה לחורש וסובלים  מ"עיוורון רגעי" שנובע מתעלולי האור והצל. הציפוי החיצוני של העדשה מסייע במניעת סינוור ויצירת אדים על העדשה.cebe4.jpg בקיצור המשקפיים הללו עושים את העבודה ויותר מזה. יש בהם אמירה אופנתית. או שמתחברים אליה או שלא.  איכותית אין לנו שום תלונות . וחוץ מזה שכחנו להזכיר שכמעט כל החלקים של המשקפיים הללו ניתנים להחלפה, החל בעדשות וכלה באפוני האף, הזרועות והציפויים.

מהיבואן נמסר שהדגם הנ"ל משווק בישראל במידות מדיום ולארג' ומחירם לצרכן נע בין 449 ל-550 ₪.  כמו כן שניתן להזמין את המשקפיים הללו בגרסה אופטית ללא תוספת עדשות ואז כמובן מחירם יהיה יקר יותר.

*קראו כאן את החלק השני של  מבחן האופניים הגדול של מגזין אופניים 

Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg