top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

ציפורי. נחל זורם, מעיין שופע ועמק של רימונים

 track to beit lehemאורך המסלול: 25 ק"מ
זמן משוער: 5 ש', כולל רחצה ומנוחה בעין יבקע
עונה מומלצת: כל השנה
רמת קושי וטכני: קל-בינוני
מפה מומלצת: מפת סמ"ש מס' 4
מעגלי: כן

בישוב בית לחם הגלילית התהווה לו מרכז אופני הרים – "אופק בשטחבבעלותו של סיימון מרקוביץ, המפעיל במקום חנות אופניים לצד צי של אופני השכרה, לרבות אופני ילדים, טנדם, כסאות לילד ואף עגלה נגררת המסוגלת לקחת עימה 2 זאטוטים. במקביל פועל סיימון ביחד עם חמ"ת, החברה הממשלתית לתיירות, בשיתוף עם המועצה האזורית ורשויות השמירה על הטבע, לפיתוח תשתיות אופניים באזור שמורות האלונים המקיפים את בית לחם הגלילית. 

בין השאר מבוצע בשטח שילוט ידידותי וברור של מסלולי אופניים ברמות שונות, מסלולים מעגליים היוצאים ממתחם "אופק בשטח", שם ניתן להחנות בבטחה את הרכב, לקבל תה צמחים, מפה שנשארת אצלכם והסבר על האפשרויות הרבות באזור. השכרת האופניים כוללת קסדה ובקבוק מים לכל רוכב (להזמנות ותיאום  052-2662181). 

טיול החודש יוצא ממתחם אופק בשטח ולוקח אותנו הפעם לסיבוב שפוי בעמק הרחב של נחל ציפורי, אשר בעונה זו של השנה הוא עמוס ברימונים עסיסיים. המסלול עובר בין אלונים עתיקים, גולש אל נחל יפתחאל, מטפס אל סינגל אלון הגליל וטועם חלק ממנו, יורד אל נחל ציפורי ומבקר בעין יבקע. החזרה היא לאורך נחל ציפורי הזורם ובתום המסלול אפשר לבצע רכיבת שחרור לאורך רחובה הראשי של בית לחם הגלילית ולהתרשם מהבתים היפים שנשתמרו. 

track to beit lehemמעט על האזור

תקופת החגים העמוסה מטלטלת את שגרת יומנו והימים עוברים בין ארוחות חג למפגשים משפחתיים וטיולים בחיק הטבע. הסתיו בפתח, פה ושם מתחיל טפטוף ומזג האוויר הלוהט מתחיל להירגע. 

חופשות החג והשבתות, הן הזדמנות לטיול אופניים רגוע לפני החורף הבא עלינו לטובה. טיולנו מתחיל ומסתיים בישוב בית לחם הגלילית, אשר הוקם על בסיס בתיהם של הטמפלרים שהקימו כאן התיישבות בתחילת המאה הקודמת (1906), יזמו ופיתחו במרץ ועד שהוגלו מהארץ ע"י הבריטים במהלך מלחמת העולם השנייה. 

בישוב הסמוך, אלוני אבא ממוקמת כנסיה אוונגלית, מבנה אבן יפה שהוקם בשנת 1916 ע"י המתיישבים הטמפלרים. מבנה נוסף בו ניתן לבקר עם סיום הטיול הוא בית העם, העומד לצד מגדל המים במרכז בית לחם הגלילית – פאר האדריכלות הטמפלרית. 

רוב המסלול עובר לאורכו של נחל ציפורי, המתחיל להתחתר מהר נדב ליד נצרת עילית ואורכו כ-32 ק"מ. למרגלות הכפר כעביה נובע עין יבקע לתוך בריכת המרימה את מפלס המים ובהמשך ממוקמת תחנת הנזירים, תחנת קמח שהוקמה ע"י נזירים כרמליתים, מהמסדר שיושב במוחרקה. רובו של המסלול נוח וזורם ללא עליות קשות או תלולות במיוחד. 

track to beit lehemסיפור דרך

נחנה ברחבת החניה של  מרכז אופני ההרים "אופק בשטח" בבית לחם הגלילית. נצא לכביש הראשי של הישוב ונפנה שמאלה, לכיוון צפון מזרח. הכביש מתעקל שמאלה אל היציאה האחורית של הישוב ומייד פוגשים שער מתכת סגור, אותו ניתן לעקוף מימין. 

אנחנו יוצאים צפונה מהישוב, לתוך שביל כורכר במגמת ירידה ופונים בפנייה הראשונה ימינה, לשביל עפר חמוד הרץ בין אלונים, במגמה מעורבת, כאשר משמאלנו רואים מקרוב מאוד את הבתים של הכפר חג'אג'רה. השביל המתפתל יוצא מחורשת האלונים אל שדה פתוח, ועל גבולו המערבי אנחנו גולשים אל כביש צומת זרזיר-כעביה. 

לאחר מעקף שער מתכת, חוצים צפונה בין סככות מוסכים וכלים חקלאיים ויורדים ירידה ארוכה ומהירה עד לחציית נחל יפתחאל. חוצים צפונה את הערוץ הזורם מים ונזהרים במעבר על הגשר האירי החלק מעט. לאחר החצייה של הנחל מתחיל טיפוס מעט תלול על שביל כורכר לבן, העולה צפונה לכיוון הישוב אלון הגליל. לאחר טיפוס קצר נזהה משמאל את הכניסה לסינגל אלון הגליל המסומן בעיגול צהוב ואיור של אופניים ונפנה שמאלה בסינגל. 

מכאן יש לנו קטע רכיבה משובח, מסומן היטב, חלקו הראשון במגמת עלייה מתונה והמשכו ירידה מדליקה ומהירה בין אלונים. הסינגל רץ בחלקו המערבי על קו גובה, מתעקל בהדרגה מזרחה ולבסוף חוצה צפונה במעבר בקר יעודי (גשרון לאופניים צבוע ירוק) ויורד צפונה את ואדי רחב, עד לגבול חורשת אורנים. כאן אנחנו נפרדים מהסינגל המטפס אל תוך החורשה ויורדים מערבה בוואדי הרחב, בשביל ג'יפים, העובר בדופן הצפונית של הוואדי. 

השביל מתעקל צפונה על גבול המיוערת וחוצה ואדי שבחלקו הצפוני מטע רימונים גדול ומגודר. אנחנו מתעקלים עם הוואדי דרומה וזורמים עימו במגמת ירידה עד המפגש עם נחל ציפורי. בנחל ציפורי נפגוש סמ"ש כחול ונפנה בו מערבה עד לצומת עם הכביש המחבר בין כעביה הצפונית לדרומית. נפנה ימינה בכביש הצר ונרכוב בזהירות בכביש המטפס לכעביה הצפונית. הדרך נכנסת לתוך הכפר והטיפוס נעשה תלול יותר. בהמשכו מתעקל הכביש שמאלה ואנו פוגשים סמ"ש של שביל ישראל המגיע מימין. ממשיכים לטפס בכביש התלול עם שביל ישראל, עד לפניה מסומנת שמאלה וירידה חזרה לנחל ציפורי. 

במקביל לערוץ הנחל נפנה מערבה, ימינה, ונזרום עם הערוץ עד לבריכה של עין יבקע. המקום מזמין למנוחה ארוכה ורחצה בבריכה הנובעת ממעיין. לאחר מנוחה נצא חזרה לאורכו של נחל ציפורי בקטע המסומן כחול ונרכוב במעלה הנחל, בעמק רחב ומקסים עד למפגש עם נחל יפתחאל אותו חצינו קודם. כאן נפגוש שוב את הדרך הלבנה המטפסת אל מתחם המוסכים, וחוצה את הכביש לכיוון בית לחם הגלילית ונחזור עימה, בתוואי בו הגענו, חזרה אל הרכבים. 

 אז מה היה לנו

מסלול רגוע המתאים לרכיבה עם בני המשפחה. הקטעים הטכניים ידידותיים למדי והעליות אינן ארוכות מידי. הפיצוי מגיע בעין יבקע המזמין לרחצה ומנוחה ארוכה. ניתן לקבל גם אופניים בהשכרה יומית במרכז "אופק בשטח" ולהסתמך על סיוע של המקום במקרה של תקלה או  צורך בחילוץ מהשטח. העמק הרחב והזורם מים של נחל ציפורי, יפה ומיוחד בכל עונה ובמיוחד בתקופה זו של הבשלת הרימונים. שתהיה לנו שנה טובה!

 כתב: יורם חן ______________________1.jpg
תמונות: רונן גולן - www.ronengolan.com

 
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg