top_logo.png

______ ____ _____ _______-01_1.jpg

         

חוף הכרמל

carmelדרגת קושי: קלה
אורך מסלול: כ-25 ק"מ מעגלי
הארכת מסלול: יש אופציות הארכת המסלול
יציאה וסיום: מועצה אזורית "חוף הכרמל" בכניסה לקיבוץ עין כרמל
עונה מועדפת: סתיו, חורף, אביב
מגבלות: ראה בהמשך
 
* מגבלות - בקיץ קטע המסלול באזור החוף חולי מדי לרכיבה. עדיף לרכב אותו אחרי הגשם כשהמסלול החולי נרטב ומתהדק. שימו לב שהמסלול כולו חשוף לשמש!
אזור חוף הכרמל הוא אותה רצועת חוף צרה וייחודית המתפרשת למרגלות הכרמל וחוף הים ותחומיה הם: ממרגלות "חוטם הכרמל" - ג'סר א-זרקה ועד חופי העיר חיפה. טיולנו יתמקד באחת השמורות הפחות מוכרות אולי, שמורת חוף דור-הבונים. שמורת טבע של אחד המקטעים היפים ביותר לאורך חוף ים התיכון. מסלולי הטיול בשמורה מיועדים בראש ובראשונה להולכי רגל, אלא שלאחרונה, הושקו בשמורה שבילים מסומנים במיוחד לרוכבי אופניים. טיולנו יכלול פיסות טבע, פינות נוף יפות ברקע הים הכחול וגם שרידים הסטוריים באתרים אליהם נגיע. המסלול הוא מעגלי, כאשר הנקודה הרחוקה בו היא חוף דור-נחשולים (חוף טנטורה) ומשם ניסוב על עקבותינו חזרה.
 
יוצאים לדרך
את הרכבים נשאיר ברחבת החניה של מועצה אזורית חוף הכרמל בכניסה לקיבוץ עין כרמל. הגישה לקיבוץ עין כרמל היא דרך כביש מס' 4 בלבד )"הכביש הישן לחיפה"(. מנקודת החניה מתחיל המסלול המשולט שלנו ונזהה אותו ע"י שלטי עץ קטנים בצידי הכביש/שביל, בגובה מטר בערך, עם ציור של אופניים ועליהם חץ המורה את כיוון הרכיבה (מעשה ידי החברה הממשלתית לפיתוח ותיירות בשיתוף קק"ל ורשט"ג).
 
נצטייד בקסדה, מים בכמות מספקת, כסף לארטיק/קרטיב/שתייה קרה. בחוף דור, נזהה את שלט מס' 1 ונצא לדרך. השלט מכוון אותנו לכביש המקיף את הקיבוץ מצידו המזרחי ופניו צפונה. נקיף את הקיבוץ על גבי הכביש ובקטע המערבי שלו, העוקף, נזהה פניה ימינה עם שילוט המסלול על גבי שביל עפר חקלאי ונפנה בה ימינה )מערבה(. נחלוף על פני בית הקברות המקומי הקטן משמאל, ונפנה ימינה לדרך הכורכר הלבנה שתעלה אותנו לגשר בטון קטן מעל כביש החוף. נקודה נחמדה לעצור ולהשקיף על הנוף.
 
תצפית מגשר הבטון מעל כביש החוף
התצפית מהווה נקודה גבוהה בה נוכל לראות היטב את קו החוף ולהשקיף על הים עד לאופק. הישוב הקרוב אלינו הוא המושבה עתלית ומדרום מערב לה, על קו החוף - קיבוץ נווה ים. אם נסתכל טוב אולי נוכל לראות צפונית מערבית לעתלית - מבצבץ לו מבצר הצלבנים היפה של עתלית. המבצר האחרון בו התכנסו הצלבנים לפני שהתפנו מהארץ עם כיבושיו של בייברס הממלוכי. המבצר נחשב לשמור והיפה מכולם אך לצערנו הוא מבוצר בתחום בסיס צבאי של הקומנדו הימי ואין אפשרות לבקר בו, אלא רק להשקיף עליו מרחוק.

עתלית
עתלית הייתה אחת ממושבות הברון רוטשילד ויושבה בסוף העלייה הראשונה בשנת 1903 ע"י חברת יק"א. לאחר שלוש שנים בהן גרו המתיישבים הראשונים בצריף בכניסה למושבה, נבנו בשנת 1906 עשרת הבתים הראשונים וצמחה לה המושבה.
 
לאחר קום המדינה הפכה עתלית למועצה מקומית וזאת לאחר שצורפה לישוב מעברה גדולה שכללה כ- 2,500 תושבים והפכה את עתלית מישוב חקלאי לעיירת עולים. מאוחר יותר קלטה המועצה המקומית עליה מרוסיה ואתיופיה וכיום מספר התושבים עומד על כ 6500- נפש. בתחומי המועצה מפעל לייצור מלח שהוקם בשנת 1922 ופועל עד היום וכן אתר מבקרים משוחזר של מחנה המעפילים מהתקופה שלפני קום המדינה.
 
בדרומה של עתלית פסל בן מספר עמודי בטון כפופים הנראה היטב מהגשר עליו אנו עומדים. זוהי אנדרטה לנופלים מקרב יישובי חוף הכרמל של הפסל-אמן יעקב אפשטיין והיא מדמה קבוצת נשים מתאבלות. נרד מהגשר על גבי השביל לצדו המערבי של כביש החוף, נפנה שמאלה ונרכב עכשיו דרומה על גבי שביל העפר הצמוד לכביש החוף כשמימיננו מסילת הרכבת. רכיבה של כ 4- ק"מ תביא אותנו למושב הבונים, אחרי שנחלוף על פני אתר הצניחות של חברי מועדון הצניחה החופשית. לפני שנמשיך לכיוון החוף מומלץ להיכנס למושב הבונים החביב ולבקר בשריד נוסף של הצלבנים בארץ - מצודת כפרלט.
 
מושב הבונים ומבצר כפרלט
הבונים הוא מושב שיתופי קטן בן כ 220- תושבים בלבד שקם מיד לאחר קום המדינה ומתפרנס מגידולי שדה, מטעים, רפת, לול, תיירות ומפעל לחומרי בידוד. עד לפני קום המדינה שכן במקום הכפר המוסלמי כפר-לם, שחלק מבתיו היו צמודים למבצר הצלבני במקום. בזמן מלחמת העצמאות ננטש הכפר ובאוקטובר 1949 הגיעו לכאן קבוצת חיילים משוחררים שמוצאם מדר' אפריקה ואנגליה, חברי ארגון "הבונים" והקימו את המושב השיתופי של היום.
 
לשרידי המבצר הצלבני ניתן להגיע דרך הפניה שמאלה בכביש הכניסה לישוב או לעלות לישוב, ומול בניין מזכירות הישוב - לפנות שמאלה לתוך חורשת האורנים, שם מסתתר המבצר מן המאה ה 12- במורדות המזרחיים של רכס הכורכר עליו יושב המושב כולו. המבצר היה שייך לאחת הסניורות הצלבניות ולא היה בעל חשיבות מופלגת אך ב 1265- עם הכיבוש הממלוכי בקיסריה הקרובה, ברחו תושביו והסתתרו במבצר הצלבני הגדול והיפה בעתלית. למרות זאת עדיין נשמר התוואי של המבצר הקטן - מרובע בעל 4 מגדלי פינה עגולים ויפים.
 
נחזור חזרה לנתיב מסלולנו: נגלוש החוצה ממושב הבונים ונפנה שמאלה בכביש המשובש עם השילוט, למועדון הצניחה החופשית כשפנינו מערבה. בצומת T נפנה שמאלה, וכעת נרכב על דרך הכורכר שמקיפה את מושב הבונים ממערב במקביל למסילת הרכבת, עם הפנים דרומה. נגיע למעבר חציית מסילת הרכבת ונחצה מערבה. מיד מימין נבחין בפינת הזיכרון המטופחת של אנדרטת אסון הבונים.
 
אנדרטת אסון הבונים ב 11- ביוני 1985 במקום זה, חצה את המסילה אוטובוס עמוס בתלמידי כיתה ז' 12 של בי"ס ברנר מפ"ת שהיו בטיול השנתי. במקום טרם הותקן מחסום לרכבים )כיוון שהדרך הזו שירתה בעיקר רכבים חקלאיים(. נהגת האוטובוס לא הבחינה ברכבת המתקרבת וככל הנראה חלונות האוטובוס היו סגורים ובפנים המולה ורעש אופייניים לאוטובוס תלמידים בטיול שנתי. נהג הקטר הבחין מאוחר מדי באוטובוס על המסילה, לא הספיק לעצור עצירה מוחלטת וההתנגשות הייתה בלתי נמנעת. באותו אסון נהרגו 19 תלמידים, מורה, אם מלווה ונהגת האוטובוס.
 
מנקודה זו נמשיך עם השביל לכיוון חוף הים. נעבור את בוטק'ה הכרטיסן שגובה כרטיס כניסה מרכבים שמגיעים לחוף ומציע פרוספקט הסבר למבקרים בשמורה. מומלץ לקחת! נרכב עד למתחם החניה של חוף הבונים, נעבור את גדר האבן הנמוכה, במקום בו נמצא פתח הולכי רגל צר, ונזהה את סימון השביל שלנו המראה שמאלה - למרגלות רכס הכורכר הצמוד לחוף. ברוכים הבאים לשמורת הטבע חוף דור-הבונים.
 
 
שמורת טבע חוף דור-הבונים
שמורת חוף דור-הבונים היא שמורת טבע חופית וימית הכוללת קטע חוף באורך של 4.5 ק"מ מהמעניינים והיפים שבחופי הים התיכון. עיצובו הוא מלאכתם של גלי הים והרוחות שהיכו במשך שנים ברכס הכורכר ויצרו כאן את קטע החוף המפורץ ביותר בארץ. נמצא כאן גם טבלאות גידוד מפותחות, מפרצונים חוליים, שוניות, מערות חוף ושאר מציאות. לאורך קו המגע של המים עם החוף קיים עולם של בעלי-חיים מיוחדים לבית גידול זה. ביניהם נמצא רכיכות ימיות, סרטנים, צמחי ים וכמובן גם צדפים לרוב. על גבעות הכורכר מצויה צמחיה העמידה לרוחות החזקות ולרסס מי הים. ביניהם נמצא בעונה את הפרגה הצהובה, חבצלת החוף, נר הלילה החופי ועוד. בקרבת קיבוץ נחשולים ומושב דור, בקצה השמורה נמצאת "גבעת הפריחה" שבסוף החורף פורחת במרבצים מרשימים של צבעוני ההרים. נרכב לאורך השביל המסומן לאופניים למרגלות רכס הכורכר הימי )לפני היציאה לרכיבה דרומה מומלץ להציץ ב"מערה הכחולה". מערה על קו המים שהגלים כרסמו ברכס הכורכר במהלך השנים ונמצאת למרגלות המצפור. שילוט אליה נמצא במקום(. מדי פעם השביל נושק למפרצונים היפים, שם נוכל לעצור לנוח בקרבת המים ולהתבונן מקרוב על בעה"ח הימים בשמורה. נמשיך ברכיבה דרומה עד לתל דור.
 
תל דור ומוזיאון המזגגה בנחשולים
החפירות הראשונות בתל נעשו כבר בשנת 1924 וגילו שדור יושבה כבר מן המאה ה 15- לפנה"ס. דור נזכרת גם בתנ"ך בכיבוש הארץ ע"י יהושוע ונפלה בחלקו של שבט מנשה. היוונים ייחסו את השם "דור" לאל דורוס, בנו של אל הים פוסידון ולכבודו בנו את המקדש ששרידיו נראים עד היום וקראו ליישובם "דורה". כדי ללמוד יותר על השרידים הארכיאולוגים שלפנינו ועל הממצאים המעניינים שהתגלו בחפירות במהלך השנים, מומלץ מאוד לסור למוזיאון המזגגה בקיבוץ נחשולים, שאת גגו חסר הרעפים ניתן לראות בקלות מפסגת התל עצמו. בנוסף, ניתן להשקיף מהתל על שמורת ארבעת איי חוף דור הקטנים: אי שחפית, דרומית לו האי דור, אי טפת ואי חופמי.
 
מוזיאון המזגגה הוא מבנה היסטורי שמור ומשוחזר. המבנה שימש בית חרושת לבקבוקי יין מזכוכית שהקים הברון רוטשילד בשנת 1892 עבור היין שייצר ביקב בזיכרון יעקב הסמוכה. את ניהול המזגגה הטיל הברון על מהנדס כימיה צעיר בחור בשם מאיר דיזינגוף )לימים ראש העיר הראשון של ת"א וממייסדיה(. המזגגה פעלה בהצלחה מועטה רק במשך 3 שנים כשהיא מנצלת את החול המקומי ליצור הזכוכית. סוג החול המקומי לא היה איכותי דיו כדי לייצר בקבוקי זכוכית בהירים כנדרש, אלא רק כהים ולכן פעילותה של המזגגה הגיעה לסופה בשנת 1895 כשנסגרה עקב פשיטת רגל.
 
כיום, קיבוץ נחשולים שיפץ את המבנה ההיסטורי ופתח בו מוזיאון לתולדות דור ולארכיאולוגיה ימית. בסיור במוזיאון הקטן והמקסים, נוכל למצוא ממצאים מעניינים החל מן התק' הפיניקית וכלה בכלי מלחמה של נפוליאון, שהושלכו לים, במנוסתו למצרים בעקבות מפלתו בעכו. בנוסף, ניתן למצוא בו תצוגה על הפקת צבע הארגמן מחלזונות הארגמן שהיו נפוצים בחוף וכן מידע על הטבע הייחודי לשמורה.
 
הכניסה למוזיאון היא בתשלום בימים ושעות:
ימים א-ה 08:30-14:00
ימי ו' וערבי חג 08:30-13:00
שבתות וחגים 10:30-15:00
טל: 04-6390950
 
בנקודה זו אפשר לעשות עצירת מנוחה של ארטיק/קרטיב/שתייה קרה במתחם התיירותי של הקיבוץ וחוף טנטורה (המתוחזק ע"י הקיבוץ) ואח"כ נמשיך ברכיבה מזרחה על הכביש שמתחבר לכביש 4. נחצה את מסילת הרכבת, נעבור במעבר תחת כביש החוף ואז נפנה שמאלה לשמורת ח' דרכמון על גבי השביל המשולט, שלאחר מכן, יביא אותנו חזרה עד לרחבת החניה של חוף הבונים דרך שולי מושב עין איילה. מחוף הבונים אנחנו חוזרים על עקבותינו היישר לרכבים שהשארנו בכניסה לקיבוץ עין כרמל בחניה של המועצה האזורית חוף הכרמל.
 
מי שירצה להוסיף ולהאריך את המסלול מוזמן להמשיך לרכב דרומה מקיבוץ נחשולים על דרך ג'יפים הצמודה לכביש החוף עד למתחם בריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל. האזור שוקק בעופות ובבע"ח רבים ומרהיב ביופיו! שימו לב לקבוצת האיים הקטנים מול חוף הקיבוץ הנקראים: איי יונים.

אתר מוזיאון המזגגה: www.mizgaga.com
 
 
*חברת נביעות, לייבק בע"מ ואיגוד האופניים השקיעו את מיטב המאמצים כדי להבטיח שהמידע בדיסק טיולי אופניים זה יהיה מדוייק. מובהר בזאת כי חברת נביעות, לייבק בע"מ, איגוד האופניים ו/או מי מטעמם אינם אחראים למסלולי הטיול באופניים המפורטים לעיל לתיאור המסלולים, מפת המסלולים, לרבות לכל נזק אשר יגרם במהלך ו/או כתוצאה מהרכיבה או כל פעולה אחרת במסלולים.
 
 
 
 
Share

 MIRI2.jpg

 

 

ofanaim_magazin199.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

panaracer.jpg

facebook.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

CCF22112016_0001.jpg

logo_jpg.jpg

 

 

 
 
 
 
 
 
 

קונסול ניטור של ג'ומלה

Session

מידע פרופיל

שימוש בזיכרון

שאליתות בסיס נתונים