top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

קבלו את ותיקי ענף האופניים

 
לא כולם בטוחים שלענף האופניים יש עתיד כי ההווה לא משהו, אבל העבר מפואר. ויעידו על כך גיבורי הכתבה שלפניכם. קבלו אותם! 
vatikim3.jpg
מאת: אייבי גילת
נתחיל מהסוף... זה היה אירוע מרגש ומלא בנוסוולףגיה שהתקיים באחד הערבים של סוף דצמבר 2014   אז התכנסו במוזיאון האופניים שהקים אלון וולף בחצר ביתו שבאחד המושבים של עמק  חפר, מרבית ותיקי ענף האופניים בישראל .  אט  אט הבקיעו מתוך החשכה דמויות מפוארות אך נשכחות.  אלופי ישראל לדורותיהם שפיארו את ענף האופניים בשנות ה-50, ה-60 ה-70 וה-80. אלופים שנושאים שמות כמו אלברט בוזגלו, האחים אוחיון, ראובן כינורי (ששבר את ההגמוניה של האחים אוחיון) , האחים מויאל, וולף נשרי, דני זית, עמוס גרי, שהיה אלוף ישראל 4 פעמים ועוד רבים וטובים אחרים.
את הערב הנחה עם הרבה חן ופתוס,  עו"ד אלי סמוכה שהיה רוכב אופניים מצטיין בזכות עצמו ומי שהקים את אגודת "גלגלי העץ " וניהל את חנות האופניים המיתולוגית ברחוב כצנלסון בגבעתיים ושיווק את אופני  ברטין הנחשקות והזכורות לטוב.
 
 לרכב בגיל 100
הרוח החיה של המפגש הזה היה ינקו אייזיק שיחד עם שופט האופניים הבינלאומי שוקי קופיטקו יצרו מפגש שכל מי שהגיע אליו יצא נפעם. המפגש נערך בשיתוף פעולה מלא עם איגוד האופניים והעומד בראשו המנכ"ל ירון דור. כן נראו בשטח מנהל קבוצת TACC רוכבי ת"א נמרוד דובינסקי, ויאיר בן עמי שעל מקורות יודעי דבר משמש כדובר האיגוד. 
לפני התחלת האירוע עסקו הנוכחים כמצופה, בפטפוטי מינג לינג  והעלאת זכרונות  ואילו אני חשבתי לעצמי שאם היו מחברים את סך  כל הקילומטרים שנמצאים ברגליים של   האנשים שנמצאים בחדר הזה היו קרוב לודאי יוצאים ממערכת השמש. מעניין במיוחד היה לראות רוכבים וותיקים כמו האחים קדוש, או את אלברט בוזגלו הנושק לגיל 83. בהקשר לגילו זה יש לציין  שמישהו כתב פעם ספר על איך זה לרכוב בגיל 100 אני מנחש שזה לא קל אם כי כנראה שאופניים הוא אחד המרכיבים של שיקוי הנעורים הנצחי. שאלתי את אלברט בוזגלו אם יש לו איזה טיפ עבור הדור הצעיר כיצד  להתאמן ולהשיג תוצאות והתשובה הלא מפתיעה שלו הייתה: "צריך להתאמן קשה. קשה. קשה. ואז כאשר הרגליים גמורות ושורף אש, והלב מחשב להתפקע, והריאות צורחות הצילו אז לתת ספרינט פיניש ולנצח". 
 
vatikim2.jpg
 "אני חשבתי לעצמי שאם היו מחברים את סך  כל הקילומטרים שנמצאים ברגליים של האנשים שנמצאים בחדר הזה היו קרוב לוודאי יוצאים ממערכת השמש.
אל תטעו במראה שלו. הוא כריש רציני. אחד האחים לבית קדוש הביא את בנו לאירוע והבן הוא רק בן  68. לשאלתי אם הוא עדיין רוכב   הסתכל עלי קדוש במבט מאוד מופתע. "ודאי"  אמר,  כל שבת אני רוכב עשרות ק"מ". 
אם כך גם לנו  יש למה לצפות. המבוגרים בחבורה סיפרו על מרוצים מרמלה לבאר שבע וחזרה וכולם התרפקו על מרוץ 7 הימים. ראובן כינורי שהפך לפני שנים לאיש עסקים הזכיר לעו"ד אלי סמוכה כיצד הוא ניצח אותו בספרינט פיניש במרוץ קטעים יום אחד בלבד לאחר שהובס על ידו ובאוויר שררה אוירה כבדה של נוסוולףגיה ואף  אחד מהנוכחים לא שכח להזכיר  לאחרים פרטים שנצרבו בתודעתו , דברים שהזמן אינו יכול לקחת" 
 
 כבוד הדדי
את  כנס הוותיקים פתח כאמור אלון וולף, מנהל מוזיאון האופניים, שסיפר לנוכחים על תהליך הקמתו של  המוזיאון שמארח כיום  אוסף ייחודי של  200 זוגות אופניים  מכלל העולם כולל האופניים של ראובן כינורי עמם זכה באליפות ישראל.  מיד אחריו עלה ודיבר מנכ"ל איגוד האופניים ירון דור שבירך את הנוכחים ודיווח  להם על תכניות איגוד האופניים לשנת 2015, ועל הקמת הקבוצה המקצוענית החדשה  "סייקלינג אקדמי"  בה רשומים  5 רוכבים ישראלים.
יאיר בן עמי, מכתבי האופניים הוותיקים בישראל,  הזכיר לכולם שהרוכב הישראלי הראשון שהפך למקצוען היה ראובן כינורי ובמילים של אלי סמוכה : "האיש היה אלוהים בשבילנו".  על פי סמוכה, העובדה שראובן כינורי רכב בחו"ל בקבוצה מקצוענית העניקה השראה לרוכבים הישראלים הבולטים בתקופתו.
 
"מי שעושה את הרכיבה זה הרוכב לא האופניים. אך אם שואלים אותי מה האופניים הטובים ביותר אלה הם  האופניים שאני רוכב עליהם ואני לא אגיד איזה, אבל כל אחד שנקשר לאופניים שלו מבחינתו הם האופניים הכי טובים.
אחד הדברים שבלטו במהלך הערב המרשים היה  הכבוד הרב שמעניקים כיום   רוכבי האופניים הוותיקים אחד לשני.  אז על הכביש הם היו יכולים להתחרות זה בזה ו"להרוג" אחד את חברו בצורה הכי אכזרית שניתן להעלות על הדעת. אבל מחוץ לאספלט  בלטה כיום כמו אז ההוגנות, והפייר פליי, יחס חם ומחבק. מדובר בחבורת רוכבים שכוללת כיום קרוב ל-100 רוכבים שהחזיקו בזמנו ענף שלם. משפחה כבר אמרנו?  כל אחד הכיר את השני. החיבוקים בכינוס, העלאת הזיכרונות המשותפת והמבטים החמים אמרו את הכול".
 אחד משיאי הערב היה הצגת הקבוצות. זה היה מדהים היה לראות כיצד רוכבי  הפועל רמלה, הפועל באר שבע  ואשקלון ריכזו באותם הימים כל כך הרבה טאלנטים וזאת עד לשנות ה-70 אז עברה ההגמוניה מהפריפריה למרכז.

vatikim4.jpg

על המוזיאון
"אני הקמתי את המוזיאון הזה לפני 6 שנים בעקבות חלום שהיה לי אמר אלון וולף מקימו ומנהלו של מוזיאון האופניים " מבחינתי הקמת  מוזיאון האופניים הייתה הגשמה של חלום. בהתחלה התחלתי לאסוף שלדות ואופניים שלמים וחיש מהר נגמרו לי בבית כל הקירות. למזלי אני מושבניק. סגרתי את הלול והתחלתי להעביר את האופניים לחלל הלול במקם התרנגולות. במשך הזמן האוסף הלך וגדל ומחדר אחד זה הפך לשניים, ולשלושה והגיע למה שאתם רואים פה כיום, תצוגה של 700 מ"ר עם 200 זוגות ו-8 מחלקות. 
כשאני מדריך קבוצות במקום אני בדרך כלל מתחיל קודם כל בהיסטוריה של הענף ושל האופניים. אני מספר למבקרים כיצד הכול התפתח ואחרי זה אני עובר לחדר הראשון שבו  יש אופניים מתוצרת ישראל.  שש חברות  ייצרו אופניים בארץ וכולן נסגרו. לאחר מכן אני עובר למחלקת אופני הילדים מחלקת אופני הנשים אופניים מתקפלים ועובר לחדר האמצעי. בחדר האמצעי יש הרבה אופני הרים,  אופניי עבודה ומשם אני עובר לחדר הראשון שהוא חדר אופני הכביש.  במחלקה הזו יש תתי מחלקות: אחת  של אלופי ישראל , שניה של   אופניים נגד השעון ושלישית של אופניים ייחודיים ומוזרים.  ולכל זוג יש את הסיפור שלו כמו שלכל אחד מהנוכחים בכנס יש את הסיפור שלו." 
שאלתי את אלון מהם לדעתו, כאוצר המוזיאון, האופניים המושלמים והתשובה לא איחרה להגיע:" לפני הכול, מי שעושה את הרכיבה זה הרוכב לא האופניים. אך אם שואלים אותי מה האופניים הטובים ביותר אלה הם  האופניים שאני רוכב עליהם ואני לא אגיד איזה, אבל כל אחד שנקשר לאופניים שלו מבחינתו הם האופניים הכי טובים. אפשר לרכוב על כל אופניים, זה לא משנה איזה העיקר לרכוב. זה ספורט בריא, ירוק וכייפי".
אחד מכוכבי  ערב הוותיקים היה שופט האופניים הבינלאומי שוקי קופיטקו שמוזמן תדיר על ידי התאחדות האופניים הבינ"ל לשפוט מרוצי אופניים בחו"ל. "המפגש הזה של ותיקי ענף האופניים הוא מפגש שמרכז דורות רבים של הענף משנות ה-60 ה-70 שנות ה-80 ואילך. בסך הכול אנחנו רואים פה דמויות היסטוריות שרכבו בשנות ה-70 וה-80 . אנשים שהם מלח הארץ ומלח הענף ואני חושב שזה כנס שנותן רבות לקידום הענף בישראל"  אמר קופיטקו רוכב אופניים בפני עצמו, ואחד משושביני הערב המופלא הזה. לדבריו, מה שמייחד את התקופה ההיא לעומת מה שקורה היום היא העובדה שאז מנה הענף כמה עשרות רוכבים או אפשר לומר 100 רוכבים בסה"כ ואילו כיום מדובר באלפים רבים.   "אז היה  קשה מאוד לרכב. היינו זקוקים לאמצעים ולא היו לנו. למרות זאת  הגענו לתוצאות יפות. וכשרכבנו בכבישים נהגים היו צועקים לנו מעבר לחלון:"משוגעים מה אתם עושים על הכביש?"  נראה לי שמהבחינה הזו הרבה לא השתנה.
vatikim1.jpg
 מדן ועד באר שבע
הישגים נאים? שאלנו אותו ושוקי קופיטקו משיב בביטחון "אין לי ספק שההישגים היו יפים. היה לנו בזמנו את ראובן כינורי שעשה תוצאות במרוצים של נגד השעון של 40 קמ"ש בממוצע. הוא גם היה זה שרכב וייצג את ישראל באיוולףיה   בקבוצות חצי מקצועניות. היה לנו את   חמי וולוצקי שבלט  ברמה הארצית. לעומת  יהודה גרשוני שבלט גם ברמה הארצית וגם בחו"ל. גרשוני היה אלוף ישראל במשך מספר שנים ורכב גם בקבוצת סקיל ובעוד כמה קבוצות בחו"ל. הוא היה אחד  הרוכבים שסייעו לשון קלי (כיום שדרן אופניים ביורוספורט) בזמנו בעת שהתחרה באירופה".
אז לסיכום  יש לנו ב סיבה להיות גאים במורשת?
 קופיטקו: "אין ספק שבתקופה ההיא היו לנו רוכבים טובים ורוכבים בולטים שהתמודדו ברמות סבירות מול הרוכבים באירופה. היו לנו גם לא מעט טורים שהתקיימו פה בישראל כמו  מרוצים מדן ועד באר שבע, שבהם ארחנו רוכבים מקבוצות חובבניות ומקבוצות חצי מקצועניות". הערב נמשך ונמשך והזיכרונות צפו   כשהם מתבססים לפעמים על מציאות אך גם על פנטסיות שתפסו ביסוס בתודעתנו במשך השנים. נשמח אם יתקיימו עוד מפגשים כאלו  על מנת לזכור להציג ולהזכיר  את ההיסטוריה של הענף כי הדור כידוע הולך ונמוג ובלי היסטוריה   אין עתיד". אמרו את זה לפנינו . אז מה. היה ערב קסום. 
העתבה מתפרסמת גם במהדורה המודפסת של מגזין אופניים בשיתוף הארץ שיצאה לאור ב-16 לפברואר 2015
 
 
 
 
 
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg