top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

מנחם ברודי מאמן אופניים שעשה עליה מארה"ב / ראיון אישי

brodi0.jpg
מאת: אייבי גילת
הכדורסלן  המצליח טל ברודי עשה עליה לישראל מארה"ב  ונכנס להיכל התהילה של הכדורסל הישראלי ב1977 כאשר בסיום המשחק שבו ניצחה מכבי ת"א (שבה שיחק) זכתה בגביע אירופה מול צ.ס.ק מוסקווה הוא הכריז  : "אנחנו על המפה ואנחנו מתכוונים להישאר על המפה" , הברודי השני שאנחנו מכירים הוא הכוכב הגינג'י הגיבור הבודני מסדרת הטלויזיה המצליחה הומלנד,  ועכשיו שימו לב.... יש לנו עוד ברודי שעשוי לעשות  כאן הבדל: קוראים לו מנחם ברודי והוא מאמן אופניים שעלה ב 2012  מארה"ב ורוצה לקדם את ענף האופניים בישראל בדרכו המיוחדת.  
נפגשנו אתו לראיון באחד מבתי הקפה של בית קניון ארנה שם הוא מתאמן.  ברודי כמובן הגיע לראיון כשהוא רכוב על אופניים. הוא ישב מולי ובמשך הראיון פרש בפני את משנתו כיצד הוא רואה את עצמו משתלב בענף האופניים בישראל. עניין אותי באופן אישי גם לשמוע מפי מאמן אופניים מקצועי כיצד נראה הענף שלנו מפי אדם שרק עשה עליה.
  
תעודת זהות 
נולדתי וגדלתי בפיטסבורג, פנסילבניה, ובה גם השלמתי את לימודי באוניברסיטת פיטסבורג , BS בפיזיולוגיה, עם התמחות באימון.. להורי היו ארבעה ילדים ואני הזכר היחיד. כלומר יש לי שלוש אחיות.  התחלתי לרכב על האופניים שלי כמו ילדים רבים אחרים, כשהייתי בן 4 או 5, אבל לרכיבה רצינית הגעתי רק כשמלאו לי  18, בעת שעבדתי כמציל ומדריך לשחייה בעיר פיטסבורג.
 
מה הוא הפלמארס שלך כרוכב אופניים? כמאמן? 
הפלמארס (רקורד) שלי כרוכב אופניים כולל כמה ניצחונות במרוצי קריטריום מקומיים בעיר פיטסבורג וזכיות בקבוצה של מרוצים שעשיתי בעיקר מתוך מטרה להיות בכושר יותר מאשר להתחרות ולנצח. אני בעיקר התמקדתי באימון הספורטאים שלי ופחות התאמנתי בעצמי, אבל אני חושב ששנת 2015 תהיה שונה, היות ואני מתכוון להיכנס לכושר רב יותר כדי להשתתף בליגה של מרוצי המאסטרס בישראל. 
כמאמן, הפלמארס שלי הוא עשיר מאוד.  לקחתי כמה רוכבים שהיו חדשים לחלוטין בענף האופניים, ובתוך שנתיים עד ארבע שנים בניתי אותם כמתמודדים מצליחים ברמה הלאומית בארה"ב 
brodi4.jpg
מה הייתה הסיבה שעשית עליה לישראל? 
מעבר לעובדה שאני ציוני שעשה עליה הגעתי , לנקודה בקריירת האימון שלי, שבה הרגשתי שאני יכול ללכת למקום אחר שבו אוכל להשפיע בצורה גדולה יותר.
 
האם אימנת רוכבים מפורסמים בארצות הברית  
אני חושב ש  Tess Sentyבאמת עשתה לעצמה שם בשנה זו בקבוצת (VIP Vanderkitten). יש לה את הפוטנציאל להמשיך ולצמוח בעונה הבאה, במיוחד כאשר היא מקבלת יותר מרוצי ניסיון במרוצים של ה-PRO  נשים בארה"ב ועד מהרה גם באירופה. 
גם Andrew Seitz  הוא רוכב חזק מאוד וחכם שאותו אימנתי , וחבר נהדר בקבוצה. מוסר העבודה שלו והיכולת שלו לבצע את המהלכים הנכונים בזמנים הנכונים באמת, תפסו את תשומת לבם של הרבה ציידי כישרונות מעולם האופניים האמריקני.  והיו גם אחרים אבל השניים שציינתי היו ממש בולטים. הם אוהבים את ספורט הרכיבה על האופניים, ומשמשים כשגרירים נהדרים לספורט.
 
מה ההבדל בין רוכבי האופניים באמריקה ובישראל? 
הקבוצות והמועדונים כאן בישראל מתאמנים ממש כמו הקבוצות המקצועיות באירופה, וזה נפלא.  החיסרון הוא שהכבישים פה ממש לא בנויים לרכיבה בטוחה.
 
כמאמן מה היא הפילוסופיה שלך? 
אני מאמין באופן מלא בשילוב ההכרחי שבין אימוני כוח שלא על האופניים ועבודה על  מיומנות הרכיבה, כמו גםאימון מנטאלי. הפילוסופיה שלי היא לאמן ספורטאים, כמו ספורטאים אמיתיים.   אני מאמין שהספורטאי צריך לקחת אחריות על האימונים שלו, ולעבוד איתי, כמאמן קבוצה. אני שואל את כל אחד מהספורטאים שלי שישתמשו בי כדי לעזור להם לגדול. משמעות דבר היא כי אני לא רואה את מערכת היחסים בין מאמן ספורטאי כדיקטטורה. אני מסתכל על העבודה שלי כשותפות. אנחנו עובדים יחד.
 
יש סיכוי שרוכב אופניים ישראלי ירכב יום אחד בטור דה פראנס?
אני עדיין לומד על השיטות והפילוסופיה של המרוצים כאן. אני רק יכול לומר שאני מרגיש שאני יודע רק טיפה על איך דברים עובדים כאן. ממה שראיתי עד כה, ואחרי כמה שיחות עם אלוף ישראל ניב ליבנר, ורוכבים ומאמנים כמו דוד רזניק, ויוסי פוקר על איך ענף הרכיבה על אופניים גדל כאן בישראל, אני מאמין שזה לא רק  אפשרי אלא שזה גם יקרה.
brodi1.jpg
מה אנחנו צריכים לעשות כדי להשתפר? 
אני חושב שהדבר החשוב ביותר הוא להגדיל את קהילת רוכבי האופניים בישראל כדי להגדיל את  מאגר הכישרונות ולשפר את בטיחות הרכיבה בכבישים. חשוב גם לשפר את הנראות של רכיבה על אופניים כספורט, אשר יסייע להגדיל את הקהילה עוד יותר, וזה מעגל חוזר שמזין את עצמו. 
 
מה אתה עושה כעת למחייתך ? ומה היית רוצה לעבוד? 
כרגע אני מאמן רוכבי אופניים, טריאתלטים, ורצים. אני עובד כמאמן כושר ובהתעמלות מתקנת.
אני מכין אנשים צעירים שרוצים להיכנס ליחידות עלית של צה"ל  ואני מאוד גאה לומר שעד כה, כל אחד מהם עבר לא רק את הבדיקות המפרכות אלא גם סיים אותם בצורה טובה מאוד. לחלקם אף הוצע תפקידים ביחידות גבוהות אף יותר.  כמו כן אני גם עוסק בהתאמה אישית של אופניים לרוכבים...
 
מה היית רוצה לעשות
אני מעדיף לומר את מה שאני עושה. אני משתמש בידע ובמומחיות שלי מהעבודה בתעשיית הכושר, והספורט תחרותי במשך 14 שנים, כדי להראות לאנשים למה ואיך הם צריכים להתאמן כדי להפוך לספורטאים אמיתיים. יש  כל כך הרבה אנשים שרוכבים רצים או מרימים משקולות, אבל הם לא מבינים איך להתאמן כמו ספורטאים אמיתיים. אימוני כוח, תזונה, ואימונים מנטאליים – זה הרבה יותר מאשר רק להשתתף בספורט שלך.
 
במה היית רוצה לעבוד
אני עובד כדי לתרום לקהילה כאן. אני רוצה לבנות קבוצה תחרותית של רוכבי אופניים וטריאתלטים, שמקבלים את מלוא 360 המעלות של הגישה: אימון בספורט (טקטיקות, טכניקות, פיזיולוגיה), אימון כוח, ופסיכולוגיה של אימוני ספורט.  אני עובד כדי להצטרף לאנשי מקצוע אחרים שנמצאים כבר כאן בישראל. הייתי רוצה לראות את המקצוע הזה מתפתח מספיק כדי לבנות את ענף הרכיבה על אופניים בישראל, טריאתלון, וריצה, כך שנוכל להיות תחרותיים ברמה הבינלאומית הגבוהה ביותר. 
brodi2.jpg
איך היתה העלייה שלך, כיצד נקלטת כאן בארץ
העלייה הייתה קשה, אבל טובה. כל מי שפגשתי עזר לי מאוד, והיה מאוד חמים ומסביר פנים.  ישראל זו מדינה מדהימה, עם תערובת ייחודית כל כך של אנשים, עדיין זה מרגיש כמו משפחה אחת גדולה.
 
יש לך בת זוג? האם היא גם רוכבת אופניים
יש לי חברה. היא אינה רוכבת אופניים אאוטדור ומעדיפה לעשות ספינינג ופילאטיס. אני מנסה לגרום לה לרכוב בחוץ ולתת לה קצת ביטחון על אופניים .... 
היא צברית ועוזרת לי עם העברית שלי . העברית יכולה להיות די משעשעת לפעמים. היא הייתה איתי כשאני הסברתי את הרקע שלי לחבר שלה, וניסיתי לעשות זאת בעברית. אז פתחתי ואמרתי "Birasheit" "היא התחילה לצחוק כל כך חזק .... אני חושב שהיא מחזיקה אותי כחבר למטרות בידור (צוחק).
 
מה החלום שלך? 
החלום שלי? החלום שלי הוא להשאיר אחרי מורשת, בספרים שכתבתי אני מצפה לשתף את הידע של הספורט ואת הביצועים שלי עם כה שיותר ספורטאים ומאמנים, ואני רוצה להסתכל אחורה ולהגיד: "הותרתי אחרי כל גרם של  ידע,  ואת אנרגיית ,הנפש, והמיומנות שלי, כאן על פני האדמה. אני רוצה לעזוב את העולם הזה מבלי החשש שהרעיונות שלי ישארו רק סביב המיטה שלי כשאני כועס על עצמי כי אני לא בצעתי אותם בעצמי. אני מאמין שהרעיונות והחלומות שלנו מגיעים רק לנו להיות מבוצעים.
אתה יכול לחיות את החלום, או שאתה יכול לחלום את החלום. אני מעדיף לחיות את זה, משום שחולמים תמיד רודפים אחרי החלומות שלהם, אבל אף פעם לא מקבלים את זה.
brodi7.jpg
חוץ מרכיבה על האופניים שלך מהם התחביבים של
בכנות, אני קצת חנון. אני אוהב ללמוד דברים חדשים על הגוף, כיצד להגדיל את הביצועים בצד הפיזי והנפשי כמו גם ללמוד על העולם סביבנו. אני נהנה מקפה גדול (עבדתי 8 שנים כמלצר) ואני קצת קפה סנוב ... 
 
מאמן טוב הוא פסיכולוג טוב. מה אתה חושב על כך  
כמעט. אני חושב שזה 95% אמיתי. 
כדי לעשות את זה 100% אמירה אמיתית, זה הייתי אומר "מאמן טוב, הוא פסיכולוג מצוין". פסיכולוגיה: זה ההבדל בין ה -1 בטור, והמקום ה-25. 
אני חושב שזה באמת היה "סוד" אם תרצה, של ההצלחה שלי כמאמן. לא משנה איזה ספורט אני מאמן - רכיבה על אופניים, ריצה, טריאתלון, כדורסל - אני תמיד מלמד, קורא, ומתרגל פסיכולוגיה חיובית. 
 
ספר לנו משהו עליך שאנחנו לא שאלנו 
שיחקתי הוקי במשך 5 שנים. הייתי שוער, אהבתי את האתגר. אהבתי את הלחץ של המשחק. אני גם שיחקתי כדורעף שנתיים וזכינו בשתי אליפויות העיר (כשהייתי בבית ספר תיכון). הייתי מרים משקלות בגיל 19 בקנה מידה לאומי בלי שהשתמשתי בחומרים משפרי ביצועים, ואני מחזיק בשני שיאים לאומיים במדינת פנסילבניה.
 
המשחק ההוא בבלגרד בשנת 1977 שבו מכבי ת"א עם טל ברודי זכתה לראשונה בגביע אירופה נחקק בזיכרון הקולקטיבי של כל אוהד ספורט בארץ והפך לאחד מנכסי צאן הברזל של המורשת הלאומית שלנו כעם וכמדינה.  35 אחרי האירוע המכונן הזה עשה עלייה מנחם ברודי מאמן אופניים מארה"ב שהגיע לארץ.
האם בתולדות ענף האופניים בארץ תהפוך גם עלייתו של מנחם ברודי לאירוע שעוד רבות ידובר בו?
אישית אני מאור מקווה שכן. אולי מאנשים בעלי מעוף וחזון כמו מנחם ברודי תבוא לנו הישועה, ותצמח לנו התקווה.
 
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg