top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

בין חרובית לצפית

Charuvit forestמועדון הטיולים של מגזין אופניים בשיתוף עם חב' מדרפט יצא לפרגן לפרויקט נוסף של קק"ל, שבוצע בתיאום עם קבוצת רוכבים מקומיים והפעם ביער חרובית. 
 
באחד הכתבות טיולים הקודמות סיפרנו על טיול שערכנו עם חבורת מועדון הטיולים של המגזין ומדרפט בחבל עדולם, שם רכבנו בסינגל המדהים שנבנה במיוחד עבור רוכבי אופניים. 
הפעם אנחנו מבקרים ביער חרובית ותל צפית, אזור שרכבתי בו לא מעט כבר לפני 10 שנים, כאשר שביל מסומן אחד ורחב עבר ביער ועכשיו הפך היער הקטן הזה לאתר רכיבה ואבן שואבת לרוכבים רבים. מעין מכה קטנה שמספקת את תאוותם של הרוכבים המקומיים בימי חול ועוד רוכבים רבים אחרים בסופ"שים הבאים עלינו לטובה.

מעט על האזור ופרויקט 'סינגל חרובית'
על פרויקט סינגל חרובית ושביל האופניים המשובח שבו אנו למדים מהאתר של אריאל קירצ'וק, איש יקר שתרם ותורם הרבה מזמנו ומרצו לטובת פרויקט יער חרובית. 
מידע על היער בכלל וסביבתו, שאבנו מאתר האינטרנט האינפורמטיבי שלקק"ל
 
יער חרובית שוכן בגבולה המערבי של שפלת יהודה, בין בית שמש לצומת ראם משתרע יער נטוע על פני כ- 8,000 דונם. היער נטוע עצי אורן וברושים, איקליפטוסים וחרובים – על שמם נקרא היער. בין החורשות הנטועות מצויים עצי בוסתן הצומחים בצד טראסות חקלאיות נטושות. 
קק"ל הקימה בתחום היער מספר חניונים שחלקם הותאמו גם לנכים, בסיועם של מספר גורמים, כל זאת מתוך רצון לאפשר לציבור הנכים ומוגבלי התנועה לבלות בחיק הטבע. קק"ל סייעה בתכנון, בניה וסימון של סינגל טרק מדהים המקיף את היער במסלול מעגלי ומאפשר רכיבה אתגרית לכל רוכב, בכל רמה. שוב שאפו לקרן הקיימת לישראל על הקמת תשתיות ייעודיות לציבור הרוכבים המטיילים, תוך הבנה של הצרכים והרצונות של הרוכבים ואגב הידברות ושיתוף פעולה מלא עם הרוכבים המקומיים, כפי שנעשה גם בעדולם וביער בית קשת.
 
Charuvit forestסיפור הטיול
יום שישי 08:00 בבוקר, חבורת המועדון נפגשת בכניסה ליער חרובית (נ"צ 1). 
חניה מוצלת בצל חרוב, שולחן קק"ל עליו פרוס כיבוד קל, קפה גיבורים שחור ומר ותה צמחים מתוק, לשטיפת הקפה. רישום זריז של החבורה, חלקה מורכבת מרוכבים נאמנים שמתמידים מהטיול הראשון, 
ביניהם בולט תמיד חזי קדמי הנמרץ, וחלקם מצטרפים חדשים כמו מראם ועימאד, שני רוכבים חביבים מבית צפפה. יצאנו לדרך. מהחניון התחתון גלשנו במורד כביש הגישה ופנינו מזרחה בשביל המסומ"ש אדום.

חימום קצר בדרך עפר מוצלת העוברת בשולי היער לצד שדה חומוס ואנחנו מתחילים לטפס, השיפוע מורגש אבל השביל נוח ומוצל ברובו. לאחר 1.7 ק"מ (נ"צ 2) אנחנו עוזבים את דרך הנוף המסומנת ופונים מערבה בדרך עפר המוליכה אותנו אל מצפה יונתן, תחילתו של סינגל חרובית (נ"צ 4). פונים שמאלה בסמ"ש ירוק ומכאן התלבטויות הניווט נגמרו לשעה הקרובה. 
 
הסינגל מסומן היטב מגמתו הכללית ירידה אולם בדרך הוא תופר מכל הבא ליד, סיבובים, קפיצות קטנות, מדרגות סלע בעלייה או בירידה, מעברים מפותלים בין העצים, צל מוחלט ותענוג גדול. 
"נד-נד, נד-נד, רד עלה, עלה ורד...", לונה פארק של גדולים. הסינגל גולש לפינתו הדרומית של יער חרובית ושם אנו מבצעים אתנחתא ולוקחים אוויר בחניון יהדות בולגריה (נ"צ 7). כאן אנחנו עוזבים את הסינגל ויוצאים מהיער לראות קצת נופים באוויר הפתוח. קצת דרומה על דרך העפר ומייד ימינה בשביל המסומן אדום אשר בכניסה אליו שלט המצביע אל תל צפית. מולנו מתנשא בגאון תל צפית המרשים, שם מקובל לזהות את מקום מושבו של מלך גת. כולו ירוק ופורח. השביל האדום לוקח אותנו אל הכניסה למתחם התל ואנו פוגשים שביל חדש המתאים להולכי רגל ורוכבים והוא מקיף את התל ממערב. השביל עובר סמוך לקונגלומרט ענק,
המונח ליד קולומבריום בדופן מחשוף הקירטון היפהפה. הזדמנות לעצור לתצפית על זוגות הקאקים, ציפורים קטנות, מלאות אנרגיה, הלנות במערות וכוכים בסלע. מכאן מתחיל טיפוס משמעותי ואנחנו מתמודדים עם קטע אתגרי וארוך המטפס אל ראש התל.
 
Charuvit forestבאמצע הטיפוס אנחנו מוצאים תירוץ לנשום אוויר ונעם תדהר מעביר כמה טיפים להתמודדות עם טיפוס תלול. החבר'ה מיישמים ומבסוטים לעשות V על העלייה התלולה והמדורדרת המוליכה אל ראש התל. ממרומי התל (נ"צ 9) אנו זוכים לתצפית מרהיבה 360 מעלות והראות המצוינת מאפשרת להתאפס על הגזרה מהרי יהודה ועד שפלת החוף. 

עם השביל המסומן ירוק אנחנו יורדים מזרחה בסינגל טכני ותלול עד למרגלות התל (נ"צ 10). נאספים כולם מחויכים למטה וממשיכים בשביל עפר מזרחה עד למפגש עם סמ"ש כחול, פונים שמאלה בכחול ועימו חוצים את נחל האלה, מתעקלים מערבה ולאורך קו היער חוברים לשביל האדום וחוזרים עימו לחניון יהדות בולגריה. 

לאחר מנוחה קצרה בחניון אנחנו מוכנים לקטע השני של סינגל חרובית, אתגרי ופיזי יותר, מסומן ירוק ובכיוון כללי צפון, חוזר הסינגל אל מתחת למצפור יונתן. בדרך לשם אנחנו מתמודדים עם אלמנטים רבים במגמת עלייה, מדרגות סלע לרוב ומעברים הדורשים כוח ואינרציה. מתחת למצפור יונתן אנחנו ממשיכים לתוך סינגל 'לא רשמי' החותך את היער צפונה, חוצה את דרכי האספלט שנועדו לשרת גם את אוכלוסיית הנכים המבקרת ביער, וגולש במהירות אל החניון התחתון בחרובית, שם התחיל טיולנו. 
 
כתב: יורם חן ; צילמו: נעם תדהר ואבי גנאור
______________________1.jpg
 
 
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg