top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

מאות אנשי הברזל ישראלים זינקו לים באילת אבל הצ'יכי שוב ניצח

כמו ציפורים הנודדות דרומה עם בוא החורף מארצות הקור, מתקבצים להם ה"ברזלנים" מכל קצווי הארץ לתחרות איש הברזל 2014 שנפתחה ביום שישי בבוקר  וזינקו בשעה 0615 למימיו הקרירים של מפרץ אילת. אח"כ הם רכבו על אופניים למרחק של 180 ק"מ ובסוף קינחו בריצת מרתון למרחק של 42 ק"מ. ברזל או לא ברזל? למעלה מ-1000 מתחרים גברים ונשים נטלו חלק  בתחרות שנחשבת לאחד מהאיירונמנים הקשים בעולם. ביום שישי בבוקר היה זה עדיין  דימא גרובובסקי ששרף את המסלול עם אופניו כשהוא מסיים את 90 הקילומטרים שבהם התחרה  כעשר דקות לפני הבא אחריו אבל בהמשך הסיפור היה שייך לפיטר הצ'יכי שסיים ראשון בכללי ועוד יותר ממנו לישראלי שהגיע אחריו תומר מרלי.
מאת: אייבי גילת
______________________________11111.jpg
אבל הכל החל באילת  בערב שקדם לאירוע. ההתרגשות ניכרה כבר אז ובכל מקום. אנשים הסתובבו במתחם ההאקספו וחיכו בהתרגשות לירייית הזינוק שלמחרת. בין המתחרים ניתן להיה מצואג ם שלשות רבות שכללו  טריאתלטים, רוכבים, רצים ושחיינים חזקים. פגשתי כאן את דימה גרבובסקי שניצח רק בשבת האחרונה את המירוץ באורים שהתחרה למחר ת בקטגורית השלשות. והיתה תחרות מרתקת.
בין האנשים המעניינים ניתן היה למצוא סלבריטאים כמו אייריס זנדר מ"מאושרות 2" והרבה מאוד דמויות שמפארות את ענף הטריאתלון המקומי. גם מחו"ל הגיעו משתתפים ממספר דו ספרתי של ארצות.אנחנו שם בצוות מלא ונדווח עבורכם כל מה שקורה. 
isramen00.jpg
מזנקים למים . בחוץ עדיין חשוך
ובנתיים... קובי גטניו הוא אחד מהמשתתפים אבל  קצת שונה ומיוחד, ול"אופניים" הוא מספר:
"עבורי ישראמן 2014 הוא 224 ק"מ של אהבה. נוצר בעקבות שלב בחיים שהחלטתי שאני רותם את היכולות שלי לקהילה. מאז 2009 כשרצתי את המרתון ה-1 שלי בטבריה. מאז  רצתי 12 מרתונים סיימתי 2 תחרויות איש ברזל ב-2010  וב-2011 ואולטרא מרתון 100 ק"מ ב-2010. הקמתי 2 קבוצות ריצה ביישוב שלי עדי שכ"א מהם מתחייב לתרום 100 ש"ח. כל חודש העברנו 2000 ש"ח לעמותה. מכאן נולד הרעיון של הפרוייקט לשתתף בפעם ה-3 בתחרות איש הברזל באילת ב-2014. בתחרות הזאת אתה עובר 226 ק"מ בסה"כ של שחיה רכיבה וריצה. המטרה שלי זה לגייס 1000 ש"ח לכל ק"מ ובסך הכול להגיע ל226 אלף ש"ח. הכסף הזה הולך ל-4 עמותות: לעמותת על"מ שמטפלת בילדים בסיכון, לבית השאנטישלוקח את הבני נוער שאין להם בית ונותן להם בית חם ומסגרת, עמותת "משאלת לב" שלוקחת ומגשימה משאלות לב לבני נוער וילדים שחולים במחלבה מסכנת חיים ויש לנו את עמותת אתגרים שלוקחת בני נוער וומעצים אותם על ידי פעילות אתגרית מדובר בבני נוער עם כל מיני מוגבלויות. ע היום הצלחתי להשיג מעל 100 אלף ש"ח לפרוייקט הזה מחר אני עמד להתחרות לעבור 226 ק"מ מאמץ פיזי ומנטאלי לא פשוטים אבל אני יודע דבר אחד,  הפעם אינני עושה זאת כדי להוכיח שאני יכול הפעם אני עושה זאת עבור אותם בני נוער "
dima1isramen.jpg
דימא גרובוסקי שורף את המסלול במהירות של 60 קמ"ש
אתמול היתה זו בורסת ההימורים שגעשה: שאלנו את ליאור זך מאור מאמנה של קבוצת זון 3. מה סיכויו של  ניר מנחם,  כוכב חדש שעל פניו נראה שהפעם יתן פייט רציני למתחרים הישראלים האחרים. זך: 
"ניר מתאמן איתנו שנה וחצי בלבד. הוא חלק מהנבחרת הייצוגית שלנו ובקיץ הקרוב הוא כבר יתחרה באיירונמן פרנקפורט וזו בעצם תחרות המטרה שלו. הרעיון היה לבוא לישראמן ולעשות את התחרות הראשונה שלו  לגדול לתוך התחום הזה של המרחקים הארוכים וכל זאת כדי שבפרנקפורט הוא יעשה תוצאה טובה מאוד. אנחנו מאמינים שקשה לבוא בתחרות הראשונה ולעשות תחרות טובה מאוד. יש פה איזה שכר לימוד שבדרך כלל משלמים.  אני אומר את זה לא כדי להפחית את הציפיות או להנמיך את הציפיות. כי אני לא יודע עד כמה הוא יצליח להתחרות מחר טוב זה סימן שאלה. אני חושב שיש לו את הפוטנציאל להתחרות טוב היות והוא בחור אינטיליגנט שלומד מהר מקשיב ולכן אני חושב שיש סיכוי טוב שהוא יתחרה טוב מחר. ניר בא מרקע של שחיה שחין ברמות מאוד מאוד גבוהות הוא הרבה יותר טוב ממני הוא הגיע אלי עם יכולת רכיבה בינונית למדי אבל אני חושב שההתמחות שלי בתוך המרחקים הארוכים היא  היכולת לקחת מישהו שרוכב בינוני ולעשות אותו רוכב הרבה יותר טוב והיום ניר רוכב בערך ברמות שלי והוא רץ טוב ממני. ובכלל היכולת ריצה שלו היא טובה נקודה. ולכן פיזיולוגית ניר הוא ספורטאי יותר חזק ממני."
לגבי המתחרים האחרים הפייבוריט העיקרי לניצחון בין הגברים הוא אליבא דליאור והוא חד משמעית תום מרמרלי  כאשר מבין הנשים הפייבוריטיות  ביותר הן  נינה פקרמן ואירנה מאזין.
אבל נצטרך להמתין ולראות".
tomer_marli.jpg
פיטר הצ'יכי תומר מרלי ונתן מנחם על ספסל המנצחים. תנו להם משהו לשתות  
 
זה נאמר  כאמור בערב המרוץ  אבל בערב שישי כבר היו תוצאות. תומר מרלי הגיע שני בכללי וראשון מבין הישראלים והוא נתן לנו ריאיון קצר:
שאלנו אותו כיצד הגיע לכושר כל כך טוב במשך שנתיים והוא מייד קפץ:
"קודם כל לא רק בשנתיים האחרונות אלא בכושר הכי טוב. עשיתי שיאים אישיים בשחיה רכיבה על אופניים ובריצה. השקעתי מאוד בתקופת ההכנה הזאת. הייתה לי הרבה מוטיבציה. התחרות היום אני יכול לסכם אותה בשחיה היה מאוד נחמד היינו דבוקה מאוד מאוד גדולה הרגשתי מאוד נוח ברכיבה על האופניים הובלתי את מרבית הרכיבה לחצתי חזק ברכיבה ורציתי לעשות את זה גם היות ובא לי לבדוק גבולות. זה לא היה האיירונמן הראשון שלי  אני כבר השתתפתי ב- 7 איירונמנים ואמרתי לעצמי שהיום אני אקח סיכונים ואלא אתחרה שקול כתמיד וזה באמת עבד"
 
הרוח אם היא לא הפריעה?
"הייתה רוח מאוד חלשה נכון הייתה קצת רוח מהצד אבל זה לא היה משהו משמעותי יחסית לכל הפעמים שהייתי פה זה היה הכי מהיר היום"
 עכשיו אתה אלוף ישראל באיירונמן מה האתגר הבא שלו?
"אין איזה שהוא אתגר ספיציפי אני מניח ששנה הבאה אני אהיה פה שוב".   
 
ומה היה להגיד לסגנו הטרי של תומר ניר מנחם שהשתתף באיירונמן הראשון שלו וכבר זכה בתואר סגן אלוף ישראל
כשהוא בן 23 בלבד
ניר, סכם בבקשה את האירוע מבחינתך 
"אני חושב שצריך לעשות הפרדה בין שני דברים. קודם כל לסיים איירונמן זה משהו בפני עצמו ולסיים איירונמן עם כזה תואר וטייטל של סגן אלוף ישראל זה מאוד מכובד עבורי וזו הרגשה טובה שיש תמורה ושכר למאמץ הכביר שאתה משקיע.
התאמנת הרבה לקראת התחרות הזו?
לאו דווקא לקראת היום הזה. כי היום הזה הוא שכר לכל העבודה שהשקעת בחצי שנה האחרונה מאז החלטתי להירשם לתחרות. לשאלתך מקודם ליאור (זך מאור המאמן) צודק ברוב הדברים שהוא אומר בטריאתלון יש לו הרבה ניסיון וכן אני חסר ניסיון ואין מה לעשות זה לא משהו שאתה קונה במכולת,  זה משהו שבא עם הזמן ככל שהמרחק ארוך יותר  זמן ההבשלה שלך בתור ספורטאי מתקצרת.  גם הפיזיולוגיה שלך בתור ספורטאי נבנית עם הזמן וגם סבולת זה משהו שבא עם הזמן. אין מה לעשות ואתה יכול להיות מוכשר ככל שתהיה ולהתאמן עם טובי הספורטאים עם טובי המאמנים בהמעטפת הכי טובה אבל לניסיון יש גם חלק מבלתי מבוטל וכשזה יבוא  אני אשמח מאוד"
 
מה תכניותיך לקראת השנה הקרובה? האם אתה מתכנן לעלות עוד שלב אחד ולקרוא תגר על האלוף המכהן תום מרמרלי?
"בעיקרון אני לא יודע אני אתחרה בקיץ בפרנקפורט באיש ברזל ונראה מה יהיה שם.  בטוח שאחזור לישראמן אבל עדיין מוקדם להגיד באיזו קטגוריה.  דבר אחד בטוח והוא שאני מאוד נהניתי פה. בשנה שעברה גם הייתי פה ועשיתי שלשות ואז אמרתי ששנה אחרי זה אני חוזר והנה חזרתי וזו חוויה מתקנת ויוצאת דופן. זה משהו שאי אפשר אפשר להיות ספורטאי שלם בחייך אם לא עשית כזה. זו חוויה שמלמדת אותך כל כך הרבה על עצמך. מבחינתי  זה משהו ענק שבגיל כל כך צעיר אתה לומד להעריך".
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg